Gyurcsány Ferenc és Jakab Péter titokban megbízta Várkonyi Andreát, szimatolja ki, mi a példátlan siker titka…

Megint átverték az országot. Mert nem igaz, hogy a szépséges műsorvezető és a dollármilliárdos üzletember hipp-hopp egymásba szerelmesedett. Valójában az történt, hogy az ellenzék nem volt képes ezernyi újságcikkből, cégbírósági kivonatokból, röpke videós snittekből, egy-egy elcsípett nyilatkozatból megfejteni Mészáros Lőrinc csodás gazdagodásának rejtélyét, ezért kémet küldött a nyakára. Gyurcsány Ferenc és Jakab Péter titokban megbízta Várkonyi Andreát, szimatolja ki, mi a példátlan siker titka. Ő pedig behálózta az üzletembert.

Mészáros Lőrinc azonmód lépre ment, holott tudnia kellene, milyen veszély fenyegeti. Hiszen az emlékezetes Szárhegy dűlő–Sárazsadány–Tokajhegyalja Kft. jegyzőkönyvének kényes részlete is egy későbbi csúnya válás során jutott el a sajtóhoz. „Ne nyerjünk annyit, amennyit kértünk, ne mi kapjuk a legtöbbet” – mondta Orbán Viktor akkori miniszterelnök 2001-ben, annak a cégnek a terveit véleményezve, amelyben a felesége is tulajdonos volt. Most nyilván egy virtigli Mata Hari kutakodik, hogy kiderítse, létezik-e valahol olyan irat, amelyből kiviláglik, miért Mészáros Lőrinc nyeri a legtöbbet, és kinek a zsebét tömi.

© HVG

Aki a kémsztoriktól irtózik, és inkább beéri azzal, hogyan épülget Várkonyi Andrea vállalkozói birodalma leendő férje árnyékában, illetve hogyan cenzúrázzák a kormányhoz közeli sajtóban párkapcsolatuk rejtelmeit, annak e héten Fókuszban rovatunkat ajánljuk.

Átverések tarkítják az össznemzeti vakcinaháborút is. Először volt a kasztosodás (ki melyik oltóanyagban hisz, ha egyáltalán), ezt követte a lövöldözés a statisztika fegyverével (oltások kontra halálozások), majd kitört a perpatvar a nyitás értelmezése körül. „Szabad a sör!” – ütötte meg az alaphangot a miniszterelnök egy olyan országban, amelyik politikai értelemben már a járvány előtt is csak részben volt szabad. Momentán kettős szükségállapotban leledzik: részben a járvány, részben a tömeges bevándorlás miatt külön-külön elrendelt válsághelyzetben. Ha abból indulunk ki, hogy a migrációs válsághelyzetet 2015 óta minden hatodik hónapban menetrendszerűen meghosszabbítják – újabban már indoklás nélkül –, holott már rég nincs tömeges bevándorlás, akkor tán nem alaptalan a gyanú, hogy a járvány miatti válsághelyzetet akár a jövő évi választásokig fenn lehet tartani. A nyitás és a szabadságjogok kapcsolatáról Magyarország rovatunkban olvashatnak, amihez a Világ kínál kézenfekvő hátteret előbb Németországból, majd Indiából. Utóbbi cikkünkből kiderül, miként vezetett a politikai önhittség a járvány berobbanásához.

„Amikor az államhatalom elvárja, hogy mindenki higgyen a szavának, és aki nem így tesz, azt felforgatónak kiáltja ki, akkor apránként meg lehet etetni az embereket mindenféle zagyvasággal” – aktualizálja Szellem rovatunkban önkéntelenül is J. K. Rowling új könyvét a műfordító Tóth Tamás Boldizsár. Hiába, egy autokráciában még a mesék is a hatalom lényegéig hatolnak. Aki pedig tisztában van a hitelvekkel, még pontosabban fogalmaz. „Van némi előképzettségem, hogy mit kellene jelentsen a kereszténység. Ez a rendszer annak pontosan az ellenkezője” – mondja Portrénkban Szüts Miklós festőművész. Nemrég megjelent önéletírása, A Földön élni ünnepély, tekintélyes siker.

A siker persze nehezen örökölhető s örökíthető. A családi vállalkozások körében generációs gond az utódlás, a visszavonulásra készülődő alapítók attól tartanak, hogy a vagyon előbb-utóbb szétforgácsolódik, nem lehet majd egyben tartani. A dilemmát Gazdaság rovatunk villantja fel, ám azt az olvasó fantáziájára bízza, mi lesz majdan a Mészáros-birodalom sorsa, ha a gazda hun válik, hun meg házasodik.

FARKAS ZOLTÁN

szerkesztő

Ez a HVG hetilap ajánlója.