Havaj, dizsi. mikortól kaphatnak pecsétet a keleti vakcinák?

Sem a WHO, sem az Európai Gyógyszerügynökség nem adott még engedélyt a Sinopharm és a Szputnyik V vakcinák használatára, pedig a magyar oltási tervet az EU-s beszerzés mellett ezekre alapozták. Mik a kilátások több milló magyar nyári terveire most, hogy az Európai Parlament csak a nyugati vakcinákkal oltottaknak tenné automatikussá az utazási könnyítést?

Az Európai Parlament (EP) álláspontja szerint csak az uniós gyógyszerügynökség (EMA) által jóváhagyott vakcinával oltottaknak járna automatikusan az utazási könnyítés, de a a tagállamok egyenként dönthetnének, hogy ezeket megadják-e más, Egészségügyi Világszervezet (WHO) által engedélyezett oltóanyagokkal oltottaknak is, írja az Eurológus.

Miről szól a döntés?

Ha valakit Pfizer-Biontech, Moderna, Janssen vagy Astrazeneca vakcinával oltottak, a védettség kialakulása után gond nélkül utazhat az EU-ban.

Ugyanakkor az EU belső szabályai lehetőséget adnak arra, hogy a vészhelyzetre való tekintettel a tagállamok külön is engedélyezzenek gyógyszereket, oltóanyagokat. Magyarország ezzel élt is: az első negyedévben döcögő EU-s oltási kampányt messze verte a magyar, most is jobban állunk átoltottságban, mint az uniós átlag.

Az EP most arról döntött, hogy keretek közé helyezi azt is, ha valaki eltér az EU-s oltási protokolltól. Vagyis hiába jelezte előre pár, a turizmusnak kitett, ország, hogy nekik nincs gondjuk a kínai vagy orosz oltással, az EU csak akkor engedi az ezzel oltottak szabad mozgását, ha legalább a WHO pecsétje rajta van ezeken.

Mikor kapnak pecsétet a keleti vakcinák?

Fontos megemlíteni, hogy mind a Sinopharm, mint pedig a Szuptnyik vakcináját több országban is használják, az oroszok pedig a tekintélyes Lacnet folyóiratban is publikálták az eredményeiket. Magyar szakemberek is azt mondják: biztonságos mindkét oltóanyag.

Jelenleg sem a kínai Sinopharm, sem az orosz Szputnyik V nem rendelkezik a fenti engedélyekkel, csakhogy legalább 1 millió magyar e közül a két oltóanyag közül kapta valamelyiket.

A Sinopharm napokon belül megkaphatja a WHO-engedélyt, a Szputnyik V vizsgálatát előreláthatóan az Európai Gyógyszerügynökség kezdi május 10-től kezdi és június elejéig befejezi.

 

Merkely Béla megkapja a Sputnik V vakcinát. Fotó: Semmelweis Egyetem
Merkely Béla megkapja a Szputnyik V vakcinát. Fotó: Semmelweis Egyetem

Mikortól lehet a keleti vakcinákkal utazni?

Ugyanakkor a WHO engedélye még mindig csak arra lenne elég, hogy a tagállamok egyáltalán mérlegelhessék a keleti vakcinák elfogadását. A turistákért ezen a nyáron megindul a harc, így a WHO-pecséttel valószínűleg sok tagállam megelégszik majd. Görögország már korábban jelezte, hogy nyártól karantén nélkül fogadnák a keleti vakcinákkal oltottakat is.https://forbes.hu/uzlet/nyar-a-tengerparton-mikortol-kaphatnak-pecsetet-a-keleti-vakcinak/