A Lufthansa Technik a világjárvány légiközlekedésre gyakorolt tartós hatása miatt felbontja a tervezett beruházásnak otthont adó ingatlan megvásárlására vonatkozó szerződéses megállapodást és felszámolja a korábban tervezett hajtóműalkatrész-javító bázisát Miskolcon – jelentette be péntek délután a cég. Közleményében leszögezik: a Lufthansa Technik és leányvállalatai soha nem látott kihívásokkal küzdenek a koronavírus-járvány légiközlekedésre gyakorolt tartós hatása miatt.
Emlékeztetnek, a likviditás védelme érdekében a társaság 2020 októberében már meghozta döntését arra vonatkozóan. hogy – a 2021-re tervezett – Lufthansa Technik Miskolc fejlesztését nem lehet az eredeti tervek szerint folytatni, valamint a kialakult helyzet egyértelműen lehetetlenné tette a korábban felvett, helyi munkavállalók további foglalkoztatását is. Erről egyébként korábban lapunk is beszámolt arról pedig itt írunk, hogy hogyan hatott az iparra a világjárvány, az elmúlt év
– A 2021-ben is tovább folytatódó válság hatása várhatóan a teljes légiközlekedés, – ezáltal a repülőgép karbantartó-, javító- és nagyjavító iparág – hosszú távú kilátásait is érinti, ebből adódóan a vállalat kénytelen volt még szigorúbb intézkedéseket mérlegelni, így vált szükségessé a Lufthansa Technik Miskolc fejlesztésének felszámolása. Mivel nem várható, hogy a repülőgép karbantartó- és javító iparág belátható időn belül ismét eléri a vírus előtti piaci helyzetét, a Lufthansa Technik Miskolc beruházást sajnos már nem lehet megvalósítani – szögezik le.
„Nagyon sajnáljuk a döntés Miskolc városára és a helyi partnereinkre gyakorolt hatását.” – mondta Michael Kirstein, a Lufthansa Technik hajtómű szervízelésért felelős üzemeltetési alelnöke. „Szeretnénk köszönetünket és elismerésünket kifejezni Miskolc önkormányzatának és a Miskolc Holdingnak, amiért kezdettől fogva a mai napig nagy elkötelezettséggel, kiemelkedő szakértelemmel és hozzáértéssel támogatták projektünket ebben a rendkívül nehéz időszakban is. Ha a piac új perspektívákat kínál számunkra, ismét Miskolcra fogunk fókuszálni rendkívüli vonzereje, korszerű infrastruktúrája, valamint az iskolák és az egyetemek átfogó támogatása miatt.”
Soha senki nem gondolhatta ezt komolyan, már régen leírtam: a ma Magyarországon 20 éve regnáló repülőhajtómű javító is minimálisra építette le a tevékenységét, miért építen bárki jelentős pénzért hasonló üzemet?!
Repülők 90 % -a a földön.
Nem is értem miért, de ezekre valahogy nem kell hajtómű!