Akár húsz évet is kaphatnak a fiktív tiszaújvárosi munkaerő-kölcsönzők címmel írt cikket az Északmagyar 2018 év elején. Mivel semmi további nyomát nem találtuk az ügynek, kutakodni kezdtünk. Sikerrel, megkaptuk az ítéletet az
Fővárosi Főügyészség Sajtó osztályától. Az ítélet az eredeti Északmagyar cikk alatt olvasható.
Akár húsz évet is kaphatnak a fiktív tiszaújvárosi munkaerő-kölcsönzők
Miskolc, Tiszaújváros – Vádemelési javaslat a borsodi munkaerő-kölcsönző ügyében.
Befejezték a nyomozást a NAV miskolci pénzügyi nyomozói egy bűnszervezet ellen, amely mintegy száz embert foglalkoztatott, látszólag munkaerő kölcsönzőkön keresztül, elkerülve a járulék- és adófizetést. Ügyeskedéseikkel több mint százötven millió forintot csaltak el.
A főként Tiszaújváros környékén tevékenykedő, őrzésvédelemmel és takarítással foglalkozó gazdasági társaság a korábban szabályosan foglalkoztatott dolgozókat papíron az általa létrehozott munkaerő-kölcsönző cégekhez jelentette be. Ezeket a cégeket időszakonként lecserélték és eltüntették. A stróman cégek, ha adtak is bevallást, járulékot már egyáltalán nem fizettek. Mindezeken felül a kölcsönbe adó cégek által kiállított fiktív számlák után még az általános forgalmi adót is visszaigényelték.
Az irányítóknak arra is volt gondjuk, hogy könyvelőkkel biztosítsák a cégek legálisnak látszó működését. Az ő feladatuk volt a munkavállalók be- és átjelentése, a bukócégek adótartozásának követése.
A huszonhárom helyszínen zajló akcióban lefoglaltak több járművet és bankszámlákat zároltak. A gyanúsítottak önként megfizettek több mint harmincmillió forintot, így a költségvetésnek okozott kár tetemes része megtérült. A nyomozók adóhatósági vizsgálatot is kezdeményeztek a cég ellen.
A pénzügyi nyomozók összesen nyolc embert gyanúsítottak meg, két személy ellen elfogató parancs van érvényben. Költségvetési csalás, számvitel rendjének megsértése és közokirat-hamisítás bűncselekmények megalapozott gyanújával vádemelést javasolnak a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Főügyészségnél. A bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás miatt akár húsz évig tartó szabadságvesztés is kiszabható.
2018 eleje
Több mint 150 millió forint adótartozást térítettek meg – egyezségkötés alapján született jogerős ítélet
2018. december 21., 9:38
A terheltekkel a Fővárosi Főügyészség az új büntetőeljárási törvény által kínált lehetőséget kihasználva egyezséget kötött, majd az alapján nyújtott be vádiratot a bíróságra. A bíróság az egyezség tartalmával egyezően a vádlottakat elítélte.
A vádirat szerint az 54 éves férfi és nő a 2011. évben elhatározták, hogy a biztonságtechnikai területen is működő cégük munkavállalóit érintő adókat és a járulékokat nem fogják megfizetni. Ennek érdekében a cégük által foglalkoztatott munkavállalók munkaviszonyát színleg megszüntették és fiktív munkaerő-kölcsönzési, valamint megbízási szerződéseket kötöttek, az elkövetésbe bevont társaságokat rendszeresen cserélték.
A két vádlottnak segítséget nyújtott a könyvelési tevékenységet végző 42 éves nő, illetve további két társuk, egy 59 éves nő és egy 46 éves férfi, akik a valótlan munkaügyi bejelentésekben, valamint a fiktív számlák, pénzügyi dokumentumok kiállításában vettek részt.
A vádlottak cselekménye a 2011. és 2015. évek között összesen 155.055.000,- Ft vagyoni hátrányt okozott a központi költségvetésnek.
Az új büntetőeljárási törvény adta lehetőségeket kihasználva, a Fővárosi Főügyészség a bűncselekményt beismerő terheltekkel egyezség megkötését kezdeményezte, amelynek része volt a költségvetést ért vagyoni hátrány megtérítése. A terheltek és védőik elfogadták az ügyészség által megállapított feltételeket, a céget irányító vádlottak – részben már az egyezséget megelőzően – megfizették az okozott vagyoni hátrányt.
A bírósági előkészítő ülésén a vádlottak beismerték bűnösségüket, és lemondtak a tárgyaláshoz való jogukról. A bíróság megállapította, hogy az egyezség jóváhagyásának feltételei fennállnak, így azt jóváhagyta, és azzal azonos tartalommal nyomban ítéletet hozott. A Fővárosi Törvényszék az egyezségnek megfelelően a vádlottakat bűnösnek mondta ki – négyüket különösen nagy, egyiküket jelentős vagyoni hátrányt okozó – bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett költségvetési csalás bűntettében és hamis magánokirat felhasználásának vétségében. A bíróság a 46 éves férfit 2.500.000,- Ft pénzbüntetésre, társait 2-2 év szabadságvesztésre ítélte, az utóbbi büntetések végrehajtását 3-5 év közötti próbaidőre felfüggesztette.
Az ítéletet mindenki tudomásul vette, így az jogerőre emelkedett.
Felvettek valami eu támogatást