írja a szlovák jobbközép-liberális SME lap kassai kiadása annak kapcsán, hogy Nemzeti Infrastruktúra Zrt közlése szerint még 2021-ben elkészül a Miskolcot a szlovák-magyar határon fekvő Tornyosnémetivel összekötő autópálya-szakasz.
A szlovákiai oldalon a határ és Kassa között már kész az autópálya, Pozsonyból Budapestre, és Budapestről Miskolcra is végig lehet autópályán haladni, így a Miskolc-Tornyosnémeti szakasszal teljessé válik Pozsony és Kassa autópályaösszeköttetése.
Szlovákiában is épül
A lap emlékeztet rá, hogy a fővárost Kelet-Szlovákia központjával összekötő autópálya Szlovákiában is épül: ez az ország északi részén keresztül halad, és már csak néhány, összesen 36 kilométernyi szakasz hiányzik belőle, amiből az egyik nyolc kilométeres szakaszt át is adják 2021-ben.
amik már – egy szakasz kivételével – épülnek ugyan, de a Nemzeti Autópálya Társaság (Národná Diaľničná Spoločnosť, NDS) szerint pont az utóbbi miatt nem „nem lenne korrekt” arról nyilatkozni, hogy ez mikor lesz teljes a Pozsony-Kassa autópálya. Egy a SME-nek nyilatkozó közlekedési szakember szerint
A déli régiók útfejlesztéseit elhalasztották
A szlovákiai magyar politika visszatérő témája, hogy a déli régiók – ahol a magyarok élnek – infrastruktúra-fejlesztéseit a szlovák kormány elhanyagolja.
Felvidéki testvéreink ráfáztak a becsületességre. Mo-n 30 éve dupla tripla áron készül az autópálya ezért motivált minden kormány az építésben bocsánat a lopásban. Ott nem lophatnak az autópálya pénzből nem is épül semmi sem.
Aha! Azért fizetsz 2034.ig
https://g7.hu/kozelet/20190723/negy-szerzodessel-annyit-dobott-ki-az-allam-mint-a-nyugdijpenztari-vagyon/
„Tavaly 114 milliárd forintot fizetett a magyar állam az M5-ös és M6-os autópályák tulajdonosainak. Ezek a legdrágább magyarországi köz- és magánszféra közti koncessziók, avagy a közismertebb angol rövidítéssel ppp-szerződések. Ezt a liberális közgazdászok szerint előnyös konstrukciót a 2002-2010 közötti MSZP-SZDSZ kormányok alkalmazták, és az Európai Unió is erőltette: az elmélet szerint a magáncégek költséghatékonyabban és gyorsabban tudják a beruházásokat megvalósítani, jobb minőségben végzik el a karbantartást, és ezáltal az adófizetők is jobban járnak….Megnéztük, hogy az üzemeltető cégek mekkora adózott eredményt értek el, és ennek 3 százalékos inflációval növelt értékét vettük figyelembe a koncessziós szerződések lejáratáig. Az autópálya-üzemeltetésről nehéz feltételezni, hogy az állami Magyar Közút érdemben rosszabbul, kevésbé hatékonyan végezné. Az autópálya építését pedig az itthon megszokott vállalatok végezték. Ráadásul a cégek biztosan magasabb kamattal kapnak csak finanszírozást, mint a magyar állam. Így összességében a vállalkozásoknál keletkező adózott eredmény szinte biztosan a magyar állam zsebében maradt volna, ha saját maga építi meg és üzemelteti a szakaszokat. Így számolva 99 milliárd forint az eddigi veszteség, 2019-től a szerződés lejáratáig pedig – a trendeket figyelembe véve – további 435 milliárd forinthoz jutnak a cégek. Ebből tehát az következik, hogy a magyar állam 534 milliárd profitot enged át a két autópálya ppp-szerződéseivel a beruházó külföldi cégeknek a futamidő végéig.”