Meglepő összefüggést találtak amerikai kutatók az oly sokak által szedett aszpirin és a légszennyezés hatása között.
Közismert a légszennyezés káros hatása az emberi szervezetre, például az agyműködésre. Korábbi tanulmányok már kimutatták, hogy a hosszabb távú légszennyezés az agytérfogat csökkenéséhez, és így elbutuláshoz vezethet. Azonban a levegő szennyezettségének már rövid távon is lehetnek az agyat károsító hatásai – állítják amerikai kutatók egy bostoni, egyelőre csak férfiakat érintő vizsgálatra hivatkozva a Nature Aging folyóiratban. Már egyhónapos magasabb helyi légszennyezettség is hatással lehet a kognitív agyi funkciókra (a figyelemre, az emlékezetre, a feladatmegoldó képességre), még ha csak átmenetileg is.
Ezen kutatás során azonban egy nem várt eredményre is rábukkantak a szakemberek. Kiderült, hogy akik nem szteroid gyulladáscsökkentőt (NSAID-t), például aszpirint szedtek, sokkal sikeresebbek voltak a memóriát, a koncentrációt és az utasításkövetést vizsgáló tesztekben.
A kutatók azt feltételezik, hogy miközben már a rövid távú légszennyezés is hatással lehet az agyi funkciókra, az aszpirin pozitív irányban befolyásolhatja ezt, csökkentve a szennyezés keltette gyulladásos folyamatokat.
Ez persze egyelőre még csak hipotézis, és jóval szélesebb körű vizsgálatokra van szükség.