Tízezer ember leadott kilóit figyelte egy globális kutatás 19 évre visszamenőleg és megdöbbentő eredményt hozott: se a gyógynövények, se az étrend-kiegészítők nem eredményeztek klinikailag értelmezhető fogyást.
Óriási a fogyasztószerek piaca
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint 1975 óta az elhízás világszerte csaknem megháromszorozódott. E tendencia mellett robbanásszerűre nőtt az enyhén szabályozott, alulkutatott gyógynövényes és fogyókúrás étrend-kiegészítők piaca.
Az Egyesült Államokban élő emberek mintegy 15 százaléka már kipróbált valamilyen fogyókúrás étrend-kiegészítőt amelynek értéke az USA-ban 2020-ban 140 milliárd dollár volt. Magyarországon sincs ez másként. A NielsenIQ modern kereskedelmi láncok szkennelt adatait regisztráló adatbázisából kiderül, hogy a fogyókúrás készítmények forgalma 2020 áprilisa és 2021 márciusa között megközelítette a két és fél milliárd forintot, ami 22 százalékos növekedést jelent. Mennyiségét tekintve sem vesztett súlyából a termékcsoport: 15 százalékkal több került a kosarakba.
Tehát a kereslet világszerte nagy a fogyókúrás termékek iránt, de vajon beváltják-e a hozzájuk fűzött reményeket?
Átverés az összes fogyasztószer?
A gyógynövények és étrend-kiegészítők fogyókúrás hatékonyságáról szóló 19 év adatait áttekintő kutatást a közelmúltban az ausztráliai Sydney Egyetem (USYD) kutatói mutatták be az Európai Elhízási Kongresszusnak (ECO).
Erica Bessell, a tanulmány vezető szerzője elmondta:
„A rendelkezésre álló adatok szigorú értékelése alapján megállapítható, hogy nincs elegendő bizonyíték ahhoz, hogy ezeket a táplálék-kiegészítőket fogyás céljából ajánljuk. Annak ellenére, hogy a legtöbb étrend-kiegészítő rövid távú fogyasztása biztonságosnak tűnik, azonban klinikailag értelmezhető súlycsökkenés nem érhető el velük. ”