Elon Musk Asperger-szindrómájáról, „furiságról”, a természetes/normális fogalmáról és arról, hogyan segíti a diszlexia a vállalkozókat

Musk anyja tudta, mit kell tennie: nagy szabadságot, kemény, de tág kereteket adott fiának

 

Példát vehetnénk Musk, Tesla és Edison szüleiről, mondja Gyarmathy Éva, aki szerint semmi mást nem kell tenni a különlegességekkel, mint megadni az elfogadást és megszabni a kereteket – ezek a gyerekek így is, úgy is szabaddá teszik magukat. A Prima-díjas klinikai és nevelés-lélektani szakpszichológus szerint a tehetség nem képesség, hanem egy belső hajtóerő, egyszerre van meg benne az alkotás és a pusztítás lehetősége. Interjú Elon Musk Asperger-szindrómájáról, „furiságról”, a természetes/normális fogalmáról és arról, hogyan segíti a diszlexia a vállalkozókat.

Forbes.hu: A tehetség szó nagyon sokféleképpen értelmezhető, általában automatikusan összekötjük a sikerrel. Az ön definíciója mi erre?

A tehetségre sokan úgy gondolnak, hogy ez egy top, nagyon szűk réteg, ők azok, akikből Nobel-díjasok lesznek. A másik gondolkodásmód pedig az a szlogen, hogy mindenki tehetséges – pedig ha mindenki tehetséges, akkor senki sem az. A tehetségnek van egy ritkaságkritériuma, de nem annyira ritka, mint gondoljuk: nagyjából a populáció 20-25 százalékát írják le tehetségmezőnek. A legtöbben képességként tekintenek a tehetségre – az én meghatározásom alapján viszont inkább egy belső hajtóerő, egy sajátos attitűd. Nem azzal foglalkozik a tehetség, hogy valamit meg lehet-e csinálni, hanem azzal, hogy hogyan lehet. Ezzel az attitűddel rengeteg energiát megspórol, mert nem azzal foglalkozik, hogy mennyire nehéz valami, hanem megy a saját útján, és akkor sem hagyja magát, ha már mindenki más leállt volna.

Ez a belső hajtóerő már gyerekkorban megnyilvánul, például az iszonyú mértékű kíváncsiságban: például mindent szétszed a gyerek, esetleg rengeteget kérdez. Edisonról írták, hogy gyerekkorában állandóan kérdezősködött, de miután iskolába került, a „kíváncsi fiúból” ő lett a „rosszul tanuló fiú”. Ez ma is nagyon jellemző: először valakit kíváncsinak tartanak, utána meg taníthatatlannak. És csak egy intézmény kellett hozzá!

Olyan nincs, hogy egy gyerek taníthatatlan. Meg kell nézni, hogy ő hogyan tud tanulni.

Én „furi gyerekeknek” nevezem azokat a tehetségeket, akikkel foglalkozom: ők azok, akiknek a tehetsége az atipikus idegrendszeri eltérések miatt egészen másképp néz ki, mint amit a tehetségről általában gondolunk.https://forbes.hu/interju/gyarmathy-eva-interju-elon-musk-atipikus-idegrendszer/