György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára kezdte az operatív törzs hétfői tájékoztatóját, ahol azt mondta, hogy
100 nap múlva leteszik a Nemzeti Oltóanyaggyár alapkövét Debrecenben. Ez kell ahhoz, hogy 2022 végére magyar vakcinát gyárthassunk az országban.
A magyar oltóanyag az elhangzottak szerint az influenza elleni oltáshoz hasonló lesz.
György László szerint a vakcinagyártás gazdasági értelemben is az egyik leginkább megtérülő beruházás. Mint mondta, a Nemzeti Oltóanyaggyár “felfedezésekben gazdag, a magyarok kreativitását megmozgató, magas béreket fizetni képes munkahelyeket hoz létre”.
A tájékoztatón Müller Cecília országos tiszti főorvos is felszólalt. Ő előbb arról beszélt, hogy ma már 4,6 millióan vannak, akik megkapták az első oltásukat, több mint 2,7 millióan pedig azok, akik a másodikat is.
Szerinte minden kedvezőtlen adat, így megbetegedések száma is csökken.
A harmadik hullám leszálló ágának végéhez közeledünk, ami Müller szerint a járványügyi védekezésnek és a védőoltásoknak köszönhető. Elhangzott, hogy a lakosság több mint 47 százaléka már be van oltva.
Müller ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy az AstraZeneca és a Szputnyik V oltóanyagból már csak korlátozott szám áll rendelkezésre, így aki ezekkel oltakozna, az haladéktalanul foglaljon időpontot. Ezekből további vakcinaszállítmányok nem várhatók – tette hozzá a tiszti főorvos.
A háziorvosok jelenleg Sinopharm, Janssen és a Moderna vakcinájával oltanak.
És ha jól tudom, inaktivált vakcinát fognak a COVID ellen gyártani.
Kb annyian fogják beadatni maguknak az ott készülő vakcinát mint a kínait.