Skip to content

Pozsonyban már megtapasztalták, hogy a kínai intézményrendszer mennyire nem tűri a kritikus hangokat

„Jól alszik? Nagy stressz lehet önnek az utcán mászkálni” – írta a pozsonyi Konfuciusz Intézet vezetője abban a levélben, amelyet egy szlovák elemzőközpont igazgatójának címeztek.

Fenyegető üzeneteket küldött a pozsonyi Konfuciusz Intézetet vezetője, Ľuboslav Štora az Ázsiai Tanulmányok Közép-európai Intézete (Central European Institute of Asian Studies, CEIAS) nevű elemzőközpont igazgatójának, a szlovák Matej Šimalčíknak – számolt be róla a Szabad Európa.

A portál szerint a Šimalčíknak címzett levélben az áll többek közt, hogy

jól alszik? Nagy stressz lehet önnek az utcán mászkálni”.

Štora a Szabad Európa szerint azután küldte el a támadó hangvételű levelet az elemzőközpont igazgatójának, hogy az egy tanulmányban feltárta, milyen mértékű a kínai jelenlét a szlovákiai egyetemeken.

„Ki fizet önnek ezekért a hülyeségekért?” – írta a pozsonyi intézetet vezetője, majd egy későbbi levelében már úgy fogalmazott: „Légy türelemmel, a Nagy Testvér követ téged.”

Az ügy nyilvánosságra kerülése után Štora bocsánatot kért a CEIAS igazgatójától, de hangsúlyozta, továbbra sem ért egyet az elemzőközpont azon állításaival, amelyek szerint a szlovák akadémiai szféra kínai cégeken keresztül a távol-keleti ország hadseregével is kapcsolatban lehet, és ez pedig biztonsági kockázatot jelentene.

A CEIAS elemzésében egyebek mellett olyan állítások szerepeltek, miszerint „a Huawei mesterséges intelligencia arcfelismerő szoftverét ujgurok azonosítására is használni lehet, hogy aztán értesítsék a kínai hatóságokat”.

A tanulmány szerint a szlovák és a kínai intézmények együttműködése nem megfelelően transzparens, emellett kiemelik, hogy a jelenlegi jogi szabályozás nem írja elő azon kínai vállalatok valódi tulajdonosainak a felfedését, amelyek részt vesznek a szlovák közpénzből finanszírozott intézmények és a távol-keleti ország közti technológiatranszferben.

Šimalčík a Szabad Európának azt mondta, hogy Kína minden lehetséges szinten építi a kapcsolatait Szlovákiával, a politikai pártokkal, gazdasági szereplőkkel és egyetemekkel is együttműködik, de az egyes városok és megyék önkormányzataival is rendszeresen érintkezik.

Šimalčík emlékeztetett rá, hogy Szlovákiában a kínai cégek a logisztikában, a bankszektorban, a telekommunikációban, de bizonyos termelői, gyártási ágazatokban is jelen vannak.https://hvg.hu/vilag/20210518_pozsony_kina_ceias



               

Figyelem! Az alábbi, a cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem az eszakhirnok.com nézeteit tükrözik. Mi a hírt/eseményt közöljük, a kommenteket nem tudjuk befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.



3 Comments

  1. Névtelen
    2021.05.20. 11:37

    A fellazítás politikája ????

    „Itt a Szabad Európa Rádió, a 19, 25, 31, 41, 49-es rövid hullámhosszon…2

    UNALMAS

  2. Névtelen
    2021.05.20. 11:41

    Basszus! Kínai a tulajdonosa ???? Rettegek a komcsi oktatóktól.

    Budapesti Metropolitan Egyetem
    A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

    A zuglói campus
    Alapítva 2001
    Hely Magyarország, Budapest
    Korábbi nevei Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola
    Típus magánegyetem
    Oktatók száma kb. 350 fő
    Hallgatói létszám közel 7500 fő

  3. guest
    2021.05.20. 11:45

    Szlovákiában is jelen van Kína igen így van egyetemeken, bankszektorban, telekommunikációban, gyártókapacitásban is na igen ám csak, hogy de nem túlsúlyban van Kína hanem mint gazdaságban szereplők ők is részben de nem túlsúlyban tehát Szlovákiában és ők megtapasztalták ha részben van is ott Kínai cég Kína nem szereti ott a kritikus hangokat hoppá. Tehát Kína beleavatkozik mindenbe mert nem szereti a kritikus hangokat. inkább Európa van túlsúlyban Szlovákiában hiszen Uniós tagország ők is. ott a Wolkswagen – Bratislava, Kia, Peugeot, Citroen, Land Rover, Jaguár, 2026 Porsche autógyár. Discovery Technology ez pedig Amerikai cég Szlovákiában. Ott tehát a nyugat van túlsúlyban Amerikai és Európai cégek Szlovákiában ők nyugat felé mennek . Magyarországon meg szinte minden Kínai már na ez a különbség. Magyarország meg Kína kelet felé tart. Nyugat felé szimpatikusabb lenne tartani nekünk is mint Szlovákia.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük