Az a helyzet, hogy a környezetvédő Zöld Kapcsolat Egyesület (ZKE) aggódva Miskolc levegőjének romlása miatt, aláírásgyűjtésbe kezdett az üzem újraindítása ellen. A ZKE több mint 2000 aláírást gyűjtött össze az ügyük mellett, majd benyújtottak egy keresetlevelet, amivel megtámadták a gyár számára kiadott EKHE-t. Egyedül a mészhidrátgyártó üzemrész tudott elindulni a későbbiekben, a cementrészleg nem.
A napi.hu megkérdezte az érintetteket, a HCM1890 Kft. végre állspontot is foglalt az ügyben, ahogy a Zöld Kapcsolat is:
A HCM1890 Zrt. álláspontja
A helyi média többször próbálta a cementgyár igazgatóságának elnökét megszólaltatni az ügyben – sikertelenül. A Napi.hu kérdéseire azonban írásban válaszolt Zám Csaba, vezérigazgató. Nyilatkozatában fontosnak tartotta megemlíteni véleményét a hejőcsabai cementgyár újraindításának – meglátása szerint – valódi akadályairól, vagyis, „kinek áll érdekében a cementgyár újraindítása és kinek az újraindítás megakadályozása.” Levele ezen részét változtatás nélkül közöljük.
1989-ben, a spontán privatizáció részeként az állami tulajdonú magyar cementgyárak üzemeltetésére külföldiek bevonásával gazdasági társaságokat hoztak létre (Miskolcon HCM Rt., LafargeHolcim svájci konszernvállalat jogelődjeinek bevonásával). Az irányítási jogokat átadták a külföldieknek. Ezzel az állami cementmonopólium külföldiek magán monopóliumává alakult át.
1994-ben a HCM Rt. többségi állami tulajdonú részvényeit és magát a cementgyárat (mint ingatlanvagyont és annak alkotórészeit) versenyeztetéssel magyar befektetőknek (HCM 1890 Zrt. jogelődjei) adták el. Ezzel a külföldiek cementmonopóliuma megszűnt (papíron).
LafargeHolcim konszern a magyarok cementgyári részvényeit ellopta, a cementgyárat rosszhiszemű jogcím nélküli használóként 2010 év végéig saját hasznára üzemeltette, majd leállította, a dolgozókat elbocsájtotta, a külföldiek monopolhelyzetének megőrzése végett a gyárat birtokában tartotta, őrzővédőkkel védte és megkezdte a gyár elbontását.
2014-ben a dolgozók a gyárat csellel („tilos önhatalommal”) elfoglalták és a magyar tulajdonosok birtokba vették. Ezzel a Hejőcsabai Cementgyár a jogos tulajdonos HCM 1890 Zrt. birtokába került a gyár újraindítása és működtetése a HCM 1890 Zrt., a dolgozók, Miskolc város és térsége és az ország természetes érdeke.
A gyár újraindításának megakadályozása, működésének ellehetetlenítése, a független magyar versenytárs megjelenésének megakadályozása a LafargeHolcim konszern és a külföldiek cementmonopóliumának elemi érdeke.
– írta Zám Csaba.
Elmondta azt is, hogy jelenleg is nagy összegű kártérítési perek vannak folyamatban a magyar tulajdonú gyár térítésmentes svájci használatával és a magyarok cementgyári részvényeinek eltulajdonításával okozott kár megtérítése miatt a LafargeHolcim konszern ellen.
A miskolci lakosok és vállalatok által felmerült környezetvédelmi aggályok kapcsolatosan pedig a vezérigazgató kifejtette:
A HCM 1890 Zrt. 2015. november 27-én kapott egységes környezethasználati engedélyt a cementgyár üzemeltetésére. Az engedély ettől a naptól kezdődően, LafargeHolcim és kollaboránsai obstrukciós eljárásai ellenére folyamatosan hatályos és jelenleg is jogerős. A gyárban alkalmazott műszaki megoldások és technológiai eljárások megfelelnek az elérhető legjobb technika (BAT) követelményeinek. A gyár működése a lakókörnyezetben nem jelent környezeti kockázatot, nem okoz a megengedett egészségügyi határérték feletti szennyezést, közegészségügyi szempontból nem kifogásolható. A korábban üzemelő cementgyár mellett számos alkalommal alacsonyabb szállópor koncentrációt mértek, mint a leállítást követő időszakban.
A Zöld Kapcsolat Egyesület álláspontja
A Napi.hu megkereste az ügyben a Zöld Kapcsolatok Egyesület elnökét, F. Nagy Zsuzsannát is, aki ismertette, hogy 2016. decemberében keresetlevelet nyújtottak be a környezetvédelmi hatóság által a cementgyár számára kiadott egységes környezethasználati engedély ellen. Ebben a légszennyezettségi adatok elégtelenségére és hiányos voltára, valamint a védőtávolság hiányára utaltak. Vitatták, hogy az alaphatározat módosítására irányuló eljárás és a hulladékgazdálkodási engedélyezési eljárás egyesítésére, így az alaphatározat módosítására van-e jogi lehetőség.
Álláspontjukat több mint 2000 miskolci lakos is támogatta a petíció aláírásával.
Csak a közelmúltban született bíróság döntés ebben az ügyben, ami ránk nézve sajnos kedvezőtlen. Eszerint az EKHE kérelem kapcsán indult közigazgatási perben nincs lehetőség általánosságban a védőtávolság, valamint a légszennyezettség mértékének meghatározásához és további mérések elvégzéséhez egy szakértőt kijelölni, amennyiben nincs ehhez konkrét tényállítás és jogszabálysértés megjelölve. Tehát a bíróság kérésünk ellenére mellőzte a szakértő kirendelésére tett indítványunkat.”
– közölte F. Nagy Zsuzsanna.
Beszámolt arról is, hogy az ítélet szerint a csatolt iratokból egyértelműen megállapítható, hogy az engedélyezett tevékenység nélkül is terhelt az érintett terület levegőminősége. Ehhez a cementgyár korábban sem járult hozzá jelentősen, valamint a gyár leállítását követően sem volt számottevő a szálló por mennyiségének csökkenése a két miskolci mérőállomáson.
Ezzel szemben Steiner Ferenc környezetvédelmi igazságügyiszakértő 2021. február 9-i nyilatkozatában leírta, hogy az elmúlt 10 évben nem volt olyan év, amikor a levegővédelmi követelmények Miskolc tekintetében teljesültek volna.
Ráadásul a kibocsátás levegőminőségre vonatkozó hatásai a HCM1890 által 2015-ben benyújtott tanulmányból nem voltak megismerhetők.
Véleményünk szerint a kérdésekben a tényállás tisztázása nem történt meg, így a hatósági döntés nem kellően megalapozott. Egyesületünk csalódott a bírósági ítélet miatt, különösen annak tekintetében, hogy az Európai Bíróság 2021. február 3-i ítéletében kimondta, hogy Magyarország megsértette a környezeti levegő minőségével kapcsolatos uniós jogi szabályokat, és – többek között – azt rótta fel, hogy a Sajó-völgyben környezeti levegőszennyezés rendszeresen és tartósan túllépte a PM10 részecskékre vonatkozó napi határértéket. A túllépés a figyelmeztetések ellenére, rendszeresen és tartósan továbbra is fennáll. Jelen ítélettel kizártnak tartjuk, hogy Magyarország az uniós elvárásoknak megfelelően a lehető leghamarabb teljesíteni tudja az ítéletben foglaltakat. A fentiekre tekintettel egyesületünk kezdeményezni kívánja a sérelmesnek tartott ítélet kúriai felülvizsgálatát
– tájékoztatta a lapot F. Nagy Zsuzsanna.
Az egyesület elnöke végezetül kitért arra is, hogy 2020. novemberében, a megyei kormányhivatalnál indult környezetvédelmi felülvizsgálati eljárás megszüntetését is kérték, hiszen elmondása lapján a jelenlegi szabályozás szerint a hatóság kizárólag meglévő gyártási tevékenységet vizsgálhat felül. Felhívta rá a figyelmet, hogy a HCM1890 hulladék együttégetésével történő cementgyártást nem folytatott, azaz nincsenek adatok az elmúlt 5 évből, amelyeket összehasonlító vizsgálatok alá lehetne vetni. Ez az eljárás az elmondása alapján jelenleg fel van függesztve, és teljesen új környezetvédelmi engedélyezési eljárás indokolt, amennyiben a HCM1890 az előírásnak megfelelően egységes környezethasználati engedélyt szeretne kapni.
Milyen címadás ez pusztai?Mi az hogy „végre” megszólalt? Eddig is világosan beszéltek a témában.
Ennyire kell a kattintásszám?
Hagyjuk már! Ez egy átpolitizált , holcim- gerjesztett „vízlépcső” vita. A magyarok jól lenyomták saját vízügyi, környezetvédelmi szakembereiket, a szlovákok meg köszönik szépen jól megvannak a vízlépcsőjükkel. Aki, akarja érti a párhuzamot, aki akarja nem.
Melyik megszólalására gondolsz?
„F.Nagy Zsuzsika simulékonysága a hosszúkezű holcim ellen 2003-ban:
„riporter:
A látogatás során az új zsákos szűrőt és a folyamatos emisszió mérő berendezést is megtekintették. A nagy értékű beruházásoknak milyen jelentősége van a lakosság számára?
fnzs:
Amennyiben a berendezések, s a kontrollt biztosító monitoring rendszer információi folyamatosan hozzáférhetők a lakosság számára, s valamennyi kibocsátási fronton működnek, örömtelinek mondható a változás.”
2015-ben ugyanazon zsákos filter és monitoring rendszer ellen már
magából kikelve fikázott.”
Találkozott valakivel?
Engem nem vigasztal, ha külföldi maffiózók helyett magyar maffiózók pusztítják a várost.
Igazad van. Gyurcsány alatt elég volt a 28 ezer Ft segély is.
Na, majd az igazmondó Jakab-Dobrev, náci, nemzeti-szocialista kormány rendet tesz. ?????
Nehogy már a geopolimer, geofil stb irányába elinduljon a fejlesztés
Neked fotel-nindzsának, pusztítónak van képed ezt mondani azoknak ,akik építették ezt a gyárat, ezt a várost?
A gyár meszéből, cementjéből a város lakótelepeitől kezdve a Szimbiózis Alapítvány Baráthegyi majorságáig sok minden mást is építettek.
Az emberiség feleslegben nem gyárt le meszet ( és széndioxidot). Itt arról van szó, hogy kié legyen a haszon, milyen messze legyen egymástól a gyártó és a felhasználó.
Fotelnindzsa a kurva anyád, amúgy pedig elhitetheted magaddal, amit zagyválsz, de ez normális embert nem érdekel.
Ha, Finnország fővárosának egyik bankjából , annak trezorjából kiszedsz egy köteg részvényt és azokat átviszed Svédország fővárosának bankjába, majd ott off-shore cégeknek eladod, az normális emberek szerint bűncselekmény. A Földön mindenhol.
A bíróság e szerint ítélkezett. Oktasd ki őket!
Itt megtalálod. 15-ös pont. ( az anyázás Téged minősít)
docplayer.hu/4258690-A-hcm-1890-magyar-cement-kft-es-a-holcim-konszern-kozotti-reszveny-per-elzmenyei-es-jelenlegi-allasa.html
mert ki „mazsolázott” a kalácsból?
„LafargeHolcim konszern a magyarok cementgyári részvényeit ellopta, a cementgyárat rosszhiszemű jogcím nélküli használóként 2010 év végéig saját hasznára üzemeltette, majd leállította, a dolgozókat elbocsájtotta, a külföldiek monopolhelyzetének megőrzése végett a gyárat birtokában tartotta, őrzővédőkkel védte és megkezdte a gyár elbontását.”
Menjetek már!
A holcim átépítette volna a cementgyárát Lábatlan-Nyergesújfalú térségében. A Holcim Szuhi és társai tevékenységéről érveik hamisságáról jól kioktatta hejőcsabaikat.
Aztán fordult a kocka.
Szuhiékat bevetették Hejőcsaba ellen.
A közmeghallgatáson F. Nagy minden szófordulatából ( idézett háttéranyagok, stb) Szuhi szólt felénk. Elnézegettük a holcim titkos megfigyelőit, a jól ismert neves miskolci ügyvéd urat, (nem ma kezdte a gyárellenességet) stb, stb. Tudtuk, hogy rövidesen néniket fognak tolókocsiban tologatni, akik üvöltik felénk;
2006. márc. 9. — „Sem a füstje, sem a lángja, nem kell a Holcim cementgyára” – áll Tát község honlapján.
„2006. ÁPRILIS 13. 12:31
Civilek tiltakoznak a Holcim cementgyára ellen
Civil szervezetek szerint túlzott mértékben szennyezné a vizet és a levegőt Nyergesújfalunál a tervezett Holcim-cementgyár, továbbá a 10-es utat 500 darab, 28 tonnás cementszállító teherautó napi forgalmával elviselhetetlenné tenné. A Holcim cáfolja a vádakat.”
Aztán a Holcim bevásárolta magát ( a Pécs melletti Lafarge előtte Strabag cementgyárba, amit a pici Kína épített fel , „ócsón”. került az egész 72 milliárdba, átadták 2012-ben)
Sorra nyerik el a környezetvédelmi díjakat. Okkal, joggal.
Ugyanaz az ország, ugyanaz a nép, ugyanaz a kormány.
Be kell szűkíteni a miskolciak agyát.
Nagykőmázsa tájseb, Mexikóvölgy nem tájseb
Külön égetés; nem probléma (veszélyes hulladék égetők)
Együtt égetés; nem veszélyes hulladék égető „gyilkosság”
Vízbázis-kút gáztalanítás; nincs üvegházhatású gáz
mészkemence: van üvegházhatású gáz ( a vissza karbonosodás; titok)
Ennyit a média hatalmáról. Az arányok ide-oda tologatásáról
„keresetlevelet nyújtottak be…”
ja, ja ????
Nincsenek segítők a pereskedéshez?
„Oppenheim Ügyvédi Iroda ( = Holcim-képviselet)
Zöld Kapcsolat Egyesület Miskolc, 1. ajtó
Magyar Természetvédők Szövetsége Budapest,
Kistokaj polgármesteri hiv.
Zöld Akció Egyesület Miskolc, 2.ajtó
Levegő Munkacsoport Országos Környezetvédő Szövetség Budapest,
KÖTHÁLÓ Tanácsadó Irodák Hálózata Miskolc, 3. ajtó
AQUATHERMA Gyógyvízhasznosító Egyesület 6722 Szeged
Osteuropaische Zementbeteiligungs GmbH Magyarországi Fióktelepe „