Hszi Csin-pingnek írtak levelet az ellenzéki miniszterelnök-jelöltek
„Tudatjuk a kínai államfővel: nem kérünk a magyar adófizetőknek több száz milliárd forintos terhet jelentő kínai hitelből, és a Fudan Egyetem beruházása mellett a Budapest-Belgrád vasútvonal beruházásának haladéktalan leállítását vállaljuk”– írják az ellenzéki miniszterelnök-jelöltek közösen jegyzett, Hszi Csin-pingnek, a Kínai Népköztársaság elnökének szóló levelükben, amelyet egyikük, Karácsony Gergely főpolgármester kezdeményezésére fogalmaztak meg.
A levélben, amelyet Karácsony mellett Dobrev Klára, Fekete-Győr András, Jakab Péter, Márki-Zay Péter és Pálinkás József írt alá, kijelentették: a projektek „jelenlegi feltételek mellett való megépítése nélkülözi a magyarországi politikai erők közötti egyetértést, valamint a közvélemény többségének támogatását. Ennek legfontosabb oka, hogy a két beruházás előkészítése átláthatatlan, azokat a magyar kormányzat titkolózása övezi, ráadásul az előrehaladottabb vasúti beruházás környékén már megjelentek a jelenlegi magyarországi kormányzat gazdasági holdudvarának képviselői”.
Kiakadt a montenegrói kormányfő a kínai hitelből épült autópálya miatt
Meglátogatta a sokat bírált, kínai hitelből épülő autópályát a fél éve megválasztott montenegrói miniszterelnök. Zdravko Krivokapics elismerte, hogy ez Európa legdrágább útszakasza és a kormánynak fogalma sincsen, hogy miből fogja visszafizetni az egymilliárd eurós kínai hitelt –
Szerbiában egy ugyanilyen autópálya 16 millió euróba kerül kilométerenként, itt 26 millióba. Nem értem ezt a különbséget.
– mondta a kormányfő
Az építkezést az ország erős embere, Milo Dukanovic indította. Ő három évtizede meghatározó alakja a montenegrói politikának, volt miniszterelnök, jelenleg az ország államfője.
A 140 kilométeres szakaszra 40 hidat és 90 alagutat terveztek, ami jelentősen feltornázta a költségeket, ezen felül a kínai kivitelező túlárazta a beruházást, ami felveti a korrupció gyanúját. A podgoricai vezetés most az Európai Uniótól vár mentőövet, mivel a koronavírus-járvány kiürítette az államkincstárat, Brüsszel azonban úgy tűnik, nem siet a balkáni ország segítségére. Az Európai Befektetései Bank már korábban is jelezte, hogy a projekt nem lesz kifizetődő.
Ha Montenegró nem törleszt, a Kínai állam kezében lévő cég vagy az autópályát sajátíthatja ki, vagy egy hatalmas földdarabot. Legrosszabb esetben pedig 40 kilométer után leáll az építkezés – olvasható a portálon.