Eddig titkolták a megyékre bontott átoltottsági adatokat, de most látható, hogy Nyugat-Magyarországon magasabb az oltási kedv keletnél.
A 444 hétfőn megkapta a Miniszterelnökségtől egy képen a megyékre bontott oltottsági adatokat: ez alapján egyedül Budapesten haladja meg a 60 százalékot a koronavírus ellen beoltottak aránya, eközben Jász-Nagykun-Szolnok és Borsod megyében 50 százalék alatt van.
Nyugat-Magyarországon valamivel jobbak a számok: 58 százalék körül áll Vas, Fejér és Pest megye, de nem áll rosszul Heves és Csongrád-Csanád sem a maga 54 és 55 százalékával keleten.
Az ország nagyrészén tehát megvan az 50 százalékos átoltottság, de ez Hajdú-Biharban például 50,3 százalékot jelent.
A pontos arányok:
- Győr-Moson-Sopron: 56,1%
- Vas: 57,8%
- Zala: 55,4%
- Komárom-Esztergom: 54,6%
- Veszprém: 56,3%
- Somogy: 54,4%
- Fejér: 57,8%
- Tolna: 56,5%
- Baranya: 54,9%
- Pest: 58,6%
- Budapest: 61,3%
- Bács-Kiskun: 51,5%
- Nógrád: 52,9%
- Heves: 54,2%
- Jász-Nagykun-Szolnok: 49,2%
- Csongrád-Csanád: 55,1%
- Borsod-Abaúj-Zemplén: 49,6%
- Szabolcs-Szatmár-Bereg: 51,7%
- Hajdú-Bihar: 50,3%
- Békés: 53,3%
Nem csoda,hogy Alekosz nem adta ki az adatokat.
Az európai uniós tagállamok gazdasági és pénzügyminisztereinek tanácsa, az Ecofin kedden elfogadta 12 tagállam nemzeti helyreállítási tervét, amelyek fő célja a koronavírus-járvány okozta gazdasági károk utáni talpra állás finanszírozása. Magyarország persze nincs köztük.
A 27 uniós tagállam közül az elsők között Ausztria, Belgium, Dánia, Franciaország, Görögország, Németország, Olaszország, Lettország, Luxemburg, Portugália, Szlovákia és Spanyolország kapott zöld utat ahhoz, hogy a vissza nem térítendő támogatásokra és a hitelekre vonatkozó, legfeljebb 13 százalékos előfinanszírozást engedélyező megállapodásokat írjanak alá.
A további kifizetéseket attól tették függővé, hogy a nemzeti kormányok teljesítik-e a zöld és digitális reformokra vonatkozó kötelezettségvállalásokat, illetve az elköltött pénzek megfelelnek-e az EU által előre meghatározott céloknak.
Zacher Gábor, aki jelenleg a hatvani kórházban dolgozik, a 168-nak arról beszélt, hogy amikor elértük az 5,5 millió beoltottat, a kormány elengedte a járványt. „Ez nagyon nem jó, mert így a büdös életben nem lesz meg a nyájimmunitásunk. Ha megnézzük az ECDC oltási sorrend honlapját, akkor láthatjuk, hogy nagyon lemaradtunk. Naponta mindössze 5-6 ezerrel emelkedik az oltottak száma, ebből, így nem lesz nyájimmunitás” – fogalmazott Zacher, aki szerint a kormánynak most a nemzeti konzultáció helyett oltást kellene inkább „hajtani”, vagy megnyitni mobil oltópontokat. A képviselőjelölteket, akik most amúgy is járják a körzetüket, arra bíztatta: népszerűsítsék az oltást is.