Nincs elég idénymunkás a brit földeken
Gerrard Vonk, a Tangmere Airfield Nurseries vezetője az elmúlt 33 évben a kelet-európai idénymunkásokra támaszkodott, amikor az érett termény leszedésére került a sor.
— Egyre több az akadály, egyre nagyobb a bürokrácia, és sokkal körülményesebb most idejönni és dolgozni. Mindez együtt óriási kihívást jelent a vállalkozások számára.
Nagy-Britanniában ma a mezőgazdaságot sújtja leginkább a munkaerőhiány. Idén 72-vel kevesebb idénymunkás dolgozik itt mint egy éve, így a termés túlérik.
— Ez nem maradhat így. Sok a teendő ahhoz, hogy ne szenvedjünk óriási veszteségeket – mondja Gerrard.
Ez a legnagyobb ilyen jellegű farm Nagy-Britannia déli partvidékén. A 10 és fél hektáros üvegházban paprikát termesztenek és háromnaponta leszednék a termést, ehelyett most inkább a 11 nap a jellemző.
((01.05 Mark Knight – technikai vezető,))
– Valahol mindannyian számítottunk erre az eshetőségre. Arra viszont senki sem tippelt, hogy ennyire extrém helyzet alakul ki. Az extrém emberi reakciók leptek meg bennünket leginkább – mondja Mark Knight, a Tangmere Airfield Nurseries technikai vezetője.
Ezek a vállalkozások attól is joggal tartanak, hogy ha nincs, aki leszedje a terményeiket, a brit szupermarketek európai termelők árujával töltik fel a polcaikat.
A Barfoots of Botley cukkíniföldjén 750 ezer darab, mintegy százötven tonnányi érett zöldség hever a földön, amelyet egyszerűen hagynak elrohadni azért, mert nem tudnak munkásokat felvenni. Az ilyen gazdaságoknak hamarosan nehéz döntéseket kell hozniuk. Ez a vállalkozás sem talált embert az áru csomagolására. Jelenleg lehetetlenek tűnik, hogy az európai munkavállalók visszatérjenek a brit földekre, így Julian Marks ügyvezetősem sem túl optimista az idei évet illetően:
— A munkaerő szabad áramlásának korlátozása pusztító hatással járt, de nem csak a mezőgazdaságban és a kertészetekben. Így van ez nagyjából minden ágazatban, ahol hosszú évek óta külföldiek dolgoznak.
A brit kormány idénymunkásoknak szóló kísérleti programot hirdetett meg erre az évre és a kvótát 30 000 főre emelte, a gazdák mégis úgy vélik, hogy jóval többet kell tenni, hogy visszacsábítsák az embereket a brit földekre és elkerüljék az újabb katasztrófát.
HAZAMENTEK A KÜLFÖLDI MUNKAVÁLLALÓK.
Így jár az az ország, amelyik a fizikai munkásokból értelmiséget farag. Vannak fizikailag gyengébbek és erősebbek. Vannak született szellemi dolgozók és vannak fizikaiak, hatalmas erővel. Itt mást volt a helyzet, mert az egykori római egyház a régi apokalipsziseket végrehajtókat falvakban helyezte el, hogy túrják a földet. Analfabétákként éltek, ezeket termelték ki urbanizálással kommunista elmélettel. Bejöttek a városba 63 éve folytatásban már Kátyis elmlélete mellett a miskolci elmeosztálynak Rózsa néven, feszületével az űrapokalipszisnek, amelyik átadta nekik az informatikát, amit csak rosszra használtak. Ismételve a médiában Kovács Zsuzsa nevetve, hogy bementek a városba, itt a tíz emeletesek névtárán haladva végig.
Minden ország maga tehet arról, hogy nincsen földművelője. Angliában a feketemágia az uralkodó Vörös Oroszlán központként, farkasemberekkel, vámpírokkal, rózsakeresztes renddel, amik állandó kislány gyalázást hajtottak végre. Ráadásul az egész világon, mivel űrhajóval közlekedtek, ahogyan az I. emelet együttessel az elmeosztályl beállította támadásuk időpontját főszereplőjük helyett.
Gyarmatosító országok magasabbrendűbbnek gondolják magukat azoknál, akiket leigáznak, sőt magasabbrendűbbnek gondolják magukat az embereknél, náluk, akár Amerikában és Németországban, nem az emberség a fontos. Itt az embereket dolgoztatták ingyen, vagy kevés fizetséggel azzal, hogy az emberek nem pénzért dolgoznak, mert szorgalmasak.
Vigyék el a földekre dolgozni az ott Sajtos név alapján megszületett sajtszagú nőket, szerintem elég energiájuk van, hogy még a levetett gönceiket is idehozzák, mert pazarolnak ruhákban is, akár a Ametika és Németország. Ha egyszer feldolgozzák a feketemágus birodalmuk szözrnyeit, talán a Nap is másképp néz rájuk. A nemeseikről nem is beszélve, melyek sorozatokban tisztulnak. Egyedül a munkásosztály eredeti talán és a töbmillió éves anglikán egyház.