Magyar okoskarperec segíthet a túlterhelt kórházi osztályokon.A Team Discover az egészségügyet választotta, majd egyből konzultálni kezdtek orvosokkal, ápolókkal, mire lehet szükség a járvány helyzetben, amire egy kezdő startup megoldást tud találni. És nemcsak magyarokkal, a megkérdezett orvosok közt voltak hollandok, spanyolok, latin-amerikaiak is.
„A konzultációkból azt láttuk, hogy az alapparaméterek monitorozása komoly probléma, de megoldható. Egyszerűen nincs olyan elterjedt, piacvezető eszköz, ami az intenzív osztályon kívüli betegeket folyamatosan monitorozná és megfizethető lenne.
Az ápolók a paramétereket egyenként mérik a betegeken, 5-10 percet minimum elvisz egy ember, plusz a fertőtlenítés, a ruhacsere. Az alapból lassú eljárást ez még lassabbá teszi.”
Így született meg a diagnosztikai eszköz ötlete. Kezdetben a készülék egy homlokra erősíthető szemüvegszerűség volt, de rájöttek, hogy praktikusabb lenne egy csuklóra illeszthető karperec. Működése egyszerű: rögzítik a betegekre a karpereceket, folyamatosan mérik a négy paramétert, az adatokat a betegszobában lévő jeladó elküldi a központi egységnek, amely a nővérpultban van, ott pedig egy szoftveren a személyzet folyamatosan figyelheti a betegek állapotát. „Mindez nem rakétatechnológia, az eszközünk a már létező szolgáltatásokat kapcsolja össze okosan és megfizethető módon.”
A második hackathon az EUvsVirus névre hallgatott, itt jött az igazi nagy dobás: a csapat a karpereccel megnyerte a verseny egészségügyi kategóriáját, 900 csapat közül győztek.
„Nagy durranás volt, elnyertük a több mint 100 ezer eurós összdíjazás pontosan nulla százalékát”
– mesélik nevetve, a szponzorok ugyanis maguk válogattak, kiket támogatnak, a legtöbben pedig a digitális oktatás megoldásait részesítették jutalomban. A győzelem komoly médiavisszhanggal járt, újságok, szakportálok keresték őket, még a japán állami televízió is csinált velük riportot, pedig a sztori java még hátra volt. Az ötlet remek volt ugyanis, de a kidolgozás még váratott magára, ahogy a tesztelés, a prototipizálás vagy a piaci bevezetés is.
Kórházak: mennyit tudtok hozni belőle és mikor?
A csapat ekkor már Entremo néven működött. Leültek az EIT Digitallal tárgyalni egy frissen induló, járványkezelő pályázati forrással kapcsolatban. Ugyan mindannyian hallgatók voltak az EIT Digital képzésein, mégsem volt egyértelmű, hogy beférnek az ernyő alá. „A tárgyalások után egy hetünk volt partnereket találni, hogy startupot alapíthassunk, mi négyet is szereztünk.” A négy partner az ELTE, az Elte-Soft, a Moha-net Zrt. és az Innotraktor.
Az ELTE és annak szoftvertechnológia oktató-fejlesztő centruma, az Elte-Soft Nonprofit Kft. alkalmazásában állnak a fejlesztők, ők fogják össze pályázatot. A Moha-net Zrt. elektronikai eszközgyártásban és IoT-eszközök fejlesztésében utazik, míg a holland Innotraktor IoT szoftverekben jártasként, a kezelőfelület szoftveres megoldásában segédkezett. „A négy cég mind hozta a saját kompetenciáját, know how-ját, így állt össze az új startup, az Entremo.” A pályázati időszakban a partnerek segítségével hozták létre a terméket és technológiát, akik részesültek a pályázati forrásokból, de a startup ma már a partnerek nélkül is önjáró, a Moha-net és az Innotraktor már ki is szállt a projektből.
A projekt első körös támogatási összege 500 ezer euró volt, amely 65 százalékát az EIT Digital biztosította a Horizon 2020 büdzséjén belül, a maradék a tagok önrésze volt.
Az Entremo tagjai ugyan az üzleti terv egyes részeit tekintve, a projekt korai fázisában még nem véglegesítettek mindent, de az alapokat már tudják. „Nem engedjük ki a kezünkből a szakmai döntéseket. A partnerek közül lesz, aki kap tulajdonrészt a cégből. Az viszont biztos, hogy az alapító tagok részesedését jóval 50 százalék felett tartjuk.”
A pályázatból fedezett, elsőkörös forrásbevonásból érkező összeget a csapat eszközfejlesztésre költötte, ami most már készen áll a pilotprogramra.
„Az elmúlt fél évben sok hazai kórházigazgatóval, orvossal, ápolóval beszéltünk, mindenhol az volt a reakció: mennyit tudtok hozni az eszközből és mikor?”https://forbes.hu/napi-cimlap/innovacio-entremo-karperec-diagnosztika/?utm_source=Forbes+Espresso+h%C3%ADrlev%C3%A9l&utm_campaign=4adef421a0-EMAIL_CAMPAIGN_5_19_2021_15_8_COPY_02&utm_medium=email&utm_term=0_5d6f550842-4adef421a0-56945581&ct=t(N_COPY_02)