A miskolci városvezetés és 12 tulajdonos cég képviselői egyeztetettek a DAM jövőjéről. A vasgyári területtel kapcsolatban a ’90-es évek óta nem történt érdemi előrelépés. A mostani megbeszélés a lehetőségekről és a problémák feltárásáról szólt.
Veres Pál polgármester kifejtette, hogy a jövőbeni tervek között szerepel az iparterület infrastrukturális fejlesztése, az út- és vasúthálózat felújítása, az épületek rehabilitációja, azonban konkrétumokról nem lehet addig beszélni, amíg nem történik meg a megfelelő háttérelemzés.
Tudnunk kell, hogy mely területeket milyen módon lenne érdemes fejleszteni. Ha szeretnénk a DAM-ot kiajánlani, értékesítésre alkalmassá kell tenni. Ennek azonban vannak feltételei.
– közölte a polgármester.
A DAM-on belül jelenleg 158 különböző cég üzemel, amik osztatlan, közös formában birtokolják a területet. A piacon való érvényesüléshez állandó fejlesztésekre lenne szükség, ez azonban szinte lehetetlen ebben a tulajdoni formában, hiszen a változtatásokhoz minden tulajdonosnak hozzá kell járulnia. Sokan egy irányba eveznek, de vannak olyan vállalkozások is, amik más érdekek mentén gondolkodnak, és olyanok, amelyek mögött kusza, szinte kibogozhatatlan tulajdonosi szálak húzódnak – például örökösödési eljárás miatt. Ezért az első lépések között szerepel a mostani osztatlan tulajdonosi forma megváltoztatása.
A DAM-mal kapcsolatos helyzetet bonyolítja, hogy a DAM több épületét is ipari műemlékké, vagy helyi védettségűvé nyilvánították, amelyekre speciális feltételek vonatkoznak.
Már réges-rég eldalolták
„Először is, hallgassanak bele a miskolci civil szervezet kampánydalába (mp3; 4,8 Mb).
Kedvcsinálóként a ballada legjobb sorai:
(…
) Nehéz sorsunkban nem volt segítség, kohászatunk így oda lett.
Vasgyári munkás, ó büszkeségünk, keserűség lett az életed.
(…)
Nehéz sorsunkban ma sincs segítség, jó Káli Sándor több lovon ül.
Míg Fedor Vilmos alpolgármester kocsonyabálon he-hegedül.
(…)
Súlyos a számla: fizetnünk kell! Vízműnek annyi, multi viszi el.
Sok könyvvizsgáló dolgozott rajta, míg eladhatta Szűcs Erika.
(…)
Szép városunkat még szebbé tesszük, és nem ürül ki közben zsebünk.
A jót is jobbá tehetjük együtt, ha akaratod közös velünk.
(…)
Amikor először hallottuk, azt hittük, hogy a Borsod megyei Fidesz áll a monstre hosszúságú, de annál egyszerűbb felépítésű mű mögött, még Répássy Róbertet is megkerestük, aki csak annyit tudott mondani, a miskolci kampányoktól nem idegen a zeneiség, a szocialista Fedor Vilmos polgármester például Bill Clinton modorában, gitárral szokta járni a kampányeseményeket.
Végül ráakadtunk az FME-re. A szervezet szlogenje, a „gondolkodunk, tehát leszünk” ugyan nem arról árulkodik, hogy a képviselőjelöltek dalban mondják el üzeneteiket, hogy miért ez a jelmondat, arról a következő sorok árulkodnak:
„Gondolkodunk: most a jelenben. Gondolkodunk afelől, hogy mit tehetünk városunkért, Miskolcért. A gondolkodás, a pozitív gondolkodás előre lendíti a világot a jövő felé. Gondolkodunk, tehát leszünk. A jelen felelős gondolkodása a jövőt építi.”
A kommunista szakértelem csődbe vitte a 200 éves gyárat! Mikor felvetettem, keressünk nyugati szaklapokban menedzser tip. vezér ig. Éves bevét 0,5 % á ért, lemarháztak! Jött DR.ótos elvtárs. Tiz év múlva az egészet eladták 1 USA DOLÁR,+ 650 millió adósság átvételért, Rezes kassai cigánynak! Aki a használható berendezéseket elvitte, a romokat rájuk hagyta!
Káli Sándor alkotta a házgyári panelek híresen jó hő és hangszigetelését! Tudd hozzá!
Káli értett a hangszigeteléshez, hisz az egykori NDK-ban végzett akkusztikai mérnökként.
Aminek jó a hanszigetelése, általában jó a hőszigetelése is, hisz a két fizikai jellemző egy tőrő fakad.
Más kérdés, hogy az én emlékeim szrint egy Klicsu nevű ukránnak adták el először a kohászatot 1 dolláért!
Ennek a DAM szemétnek ellenpéldája a Csepel művek, ami ehhez képest egy működő gyártelep!