Mielőtt a kondenzációs kazánok működéséről beszélnénk érdemes megjegyezni, hogy Magyarországon a régi nyílt égésterű kazánok beszerelését betiltották. Ezeket a kazánokat csak addig lehet használni amíg használható állapotban vannak, hiszen cserélni már nem lehet. Nem marad más hátra, mint a korszerűsítés. Új gázkazán beszerelése esetén nem elég magáról a kazán megvásárlásáról gondoskodni, hanem egy új gáztervre is szükség van. Az új rendszerek bevezetése esetén emellett a kéménybélelésről is gondoskodni kell és le kell cserélni a csöpögő radiátorokat. Ha kondenzációs üzemmódról beszélünk akkor a kívánt hatásfok elérése egy nagyon fontos cél. A házakban megtalálható radiátorok általában 70-90 Celsius fok körüli vízre vannak méretezve, ezért ezeket is le kell cserélni. Ha szeretnénk teljes korszerűsítést végrehajtani, akkor padlófűtésre is szükség lehet, ez pedig újabb költségeket hoz magával.
Gázfűtés korszerűsítés nem árt, ha valamennyire tisztában van a kondenzációs kazánok működésével. Ez a kazán a hagyományos kazánokkal szemben energiahatékony megoldást kínál, hiszen lényegesen alacsonyabb tüzelőanyag- és üzemeltetési költségekkel rendelkezik. A kondenzációs kazánokról először az 1980-as években hallhattunk először. Ezeknek a kazánoknak a használatát a különféle környezetvédelmi csoportok Európa szinte összes országában, de még Amerikában is erősen ösztönzik. A régi elavult háztartási központi fűtésrendszerekkel szemben ezek sokkal energiahatékonyabbak.
A hagyományos kazánoknál a füstcsőből a légkörbe jut a felesleges hő, míg a kondenzációs kazánok a lehető legtöbb hulladékhőt visszanyerik és hatékonyan használja fel. Minden ilyen típusú kazánban egy extra nagy hőcserélő található, amely a folyamat során maximalizálni tudja a hőátadást. A kondenzációs kazánok segítségével az energia hatékonyan újrahasznosítható. Ezek a kazánok sokkal jobb működési hatásfokkal rendelkeznek, mint elavult társaik. A hagyományos kazánokkal általában 70-80 százalékos hatásfok érhető el, míg az új kazánoknál ez már elérheti a 98%-os hatékonyságot is. Itt viszont nagyon fontos átgondolni, hogy vajon a gáz árak mennyiben fognak változni a közeljövőben? Ha a jelenlegi árakkal számolunk akkor egy 2500 cm3 éves szükségletet alapul véve a fűtésünk évente mintegy 325 000 Forintos kiadást jelentene.
Ha ezek után még mindig bizonytalanok vagyunk abban, hogy szeretnénk-e kondenzációs kazánt és a teljes rendszert kiépíteni otthonunkban csak azért, hogy a ház fűtése megoldódjon, akkor érdemes a fűtő klímák között is szétnézni, hiszen ezeknek az üzemeltetése még ekkora teherrel sem jár. A fűtő klímákat ma már több elismert cég is gyártja, ilyen a Panasonic vagy a Cascade klíma. A modern klímák minden kényelmi funkcióval felszereltek és nagyon biztonságos működést tesznek lehetővé. Itt nem kell tartani a gázrobbanástól és akár távolról is irányíthatók. Hétvégi házaknál kifejezetten jó megoldásnak tűnhet, ahol csak időszakosan kell a fűtést biztosítani.