A vállalkozások tulajdonosainak fontos, hogy információkat tudjanak terjeszteni márkájukról, vállalkozásukról. Erre a legjobb megoldást a PR cikk nyújtja. A PR cikk minden esetben egy rövid dokumentumot takar, amelyet meg lehet osztani a sajtóval és más médiumokkal, hogy a hírértékű események és tevékenységek napvilágra kerüljenek. Általában újságíróknak vagy szerkesztőknek küldik el a PR cikkeket, amelyeket vagy egy az egyben leközölnek vagy felhasználnak egy hírcikk megírásához. A PR cikkek célja, a potenciális vásárlók, ügyfelek kíváncsiságának felkeltése.
Mire jó egy PR cikk?
- Figyelemfelkeltésre. Saját vállalkozásunk önmagában nagyon kevés arra, hogy a figyelmet felkeltsük, ezért kell PR cikkekkel nagyobb figyelmet és ismertséget szerezni.
- Segít a kapcsolatok építésében. A megírt PR cikket újságíróknak, híroldalaknak átküldve kölcsönösen előnyös kapcsolatokra tehetünk szert. Az újságíróknak és hírportáloknak ezzel tartalmat biztosítunk és máris egy hosszútávú és gyümölcsöző kapcsolat részesei lehetünk.
- Segít a keresőmotor-optimalizálásban. A kulcsszóépítés nagyon fontos, hiszen a keresőmotorokban az adott – cikkben szereplő – kulcsszavakra vonatkozó helyezéseken tudunk javítani.
- Segít a cég arculatának kialakításában. Egy jó PR cikk képes arra, hogy a vállalkozásra irányítsa a figyelmet. Márkaimázst építhet és ha a PR cikk informatív, valamint tényekkel is alátámasztott, akkor a negatív hírverést is tudja ellensúlyozni.
Mikor lehet szükség egy PR cikkre?
Ideális esetben mindig akkor érdemes egy PR cikket, sajtóközleményt kiadni amikor olyan tartalmat generálunk, amely hírértékű. Hogyan tudjuk eldönteni, hogy az általunk megírt tartalom vajon elegendő hírértékkel bír-e? Egy tartalom akkor hírértékű, ha:
- hatást érünk el vele
- valamilyen sürgős hírről szól
- ismert dologról szól
Akkor érünk el megfelelő hatást, ha a 3 kritérium közül legalább kettőnek megfelel a PR cikk.
Milyen formátumban készüljön el a PR cikk?
A PR cikkek megírását tanulni kell. Senki nem születik úgy, hogy holnap már PR cikket fog írni. Ha olyan formátumban készül el a sajtóközlemény, amelyet a szakemberek, újságírók már ismernek, akkor nagyobb eséllyel biztosítják a megjelenést. Mindig olyan hírrel kell rendelkeznünk, amely tényleges hírértékkel bír! Kezdjük azzal, hogy megtaláljuk ezt a történetet vagy megoldást vagy egy trendi témát, amely sokakat érdekelhet. Mindenképp érdemes utánanézni pár PR cikk mintának.
A PR cikk megírásánál 4 szempontot érdemes szem előtt tartani
- informatív: legyen nyilvánvaló olvasás közben, hogy kinek és mi okból íródott
- objektív: tényeken alapuljon
- hatékony: érje el a cikk a célját
- olvasmányos: fenntartsa az olvasó figyelmét.
Ha ezek mindegyikével rendelkezik a PR cikk, akkor sikeresen közvetíthetünk tartalmakat az ügyfelek, potenciális ügyfelek vagy vásárlók felé. A PR cikk minta áttekintése után sokkal könnyebben megérthető, hogy mitől is lehet jó egy PR cikk és segít abban, hogy belefogjunk életünk első cikk írásába.
Hogyan kell újságot írni? Tarján/ szántó pesta iskolája!
(Ha igényt tartunk a megjelenésre)
A legfontosabb a nézőpont megválasztása, a második a hozzáállás. A nézőpont ne legyen túl közeli, (mert kiderül, hogy rövidlátó az újságíró), meg elvész a részletekben.
Legjobb, ha igyekszik felül emelkedni a kicsinyességén, hogy „rálátása” legyen a dolgokra. Figyelem! Gyakori hiba, és igen leleplező, ha az Újságíró csak az „orrát hordja fenn”. Ez kevés a rálátáshoz. A rálátáshoz sok munka kell. Olyan ez, mintha a tájon akar végiglátni az ember. Előbb fel kell mászni valamely magaslatra.
A hozzáállás ne legyen túl közeli, bizalmaskodó. Könnyen baleset érheti az embert: egy ostoba kérdésért pofán is vághatják a kérdezőt. Másrészt álljunk annyira közel a kérdezetthez, hogy azt halljuk, amit mond, és ne azt, amit „hallani akarunk” Ezzel sok későbbi felesleges vitát elkerülhetünk. (Ha a kérdezett nem azt mondja, amit mi szeretnénk, próbáljuk a „szájába rágni” a mondandóját, vagy álljunk el a megírástól)
A nézőpontunk legyen mindig pozitív. Igaz a negatív általában vonzóbb, de ezt egy képzett újságírónak le kell tudni győznie!
Nagyon fontos a látásmód. Az egyenes, (igaz) látás nem célravezető. A ferde, (elferdült) nézés, a kancsalság, vagy a csőlátás, (azt meglátni, amit a főszerk. Látni, láttatni óhajt) előnyt jelent. Ha egyenesen nézünk, éleket látunk, a jelenség kiélezése, a probléma sarkítása kerülendő! Mert az élek, sarkak biztosan sértenek valakit. Igyekezzünk a dolgokat tágra nyilt, csodálkozó, (kicsit bamba) szemmel körüljárni. Így elérhetjük a megfelelő „felhomályosítást”, ami segíti a jelenség lekerekítését. A probléma körüljárásával eljutunk a tökéletes gömbformáig, amely már nem veszélyes, mert olyan unalmas, hogy senki el nem olvassa, és így nem sért meg senkit!
Csak és kizárólag úgy érdemes nekikezdeni egy PR cikk írásának, ha ott – az „újságíró” kezében – a megrendelő által hatályosított szerződés, amire le lehet adni a számlát.
A „szövegszerkesztő” programozása
Először beírjuk a memóriába a tabukat. Időnként elvégezzük a tabuknak a rendszer, és a tulajdonos változásnak megfelelő karbantartását.
Másodszor kijelöljük a korlátokat, ameddig el lehet menni, (a papír szélén, és a mondanivalóval.) Harmadszor a főszerkesztő elvárásait, heppjét, értékrendjét, gondolkodásmódját, stílusát írjuk be. Negyedszer és utoljára nyomjuk be a közízlés feliratú gombot. Enter.
A téma kiválasztása: lehetőleg aktuális legyen, (de nehogy lemeztelenítsen!) de nem lényegbevágó! Inkább csak érdekes, mint fontos. Az érdekes dolgokat igyekezzünk kiszínezni, a fontosakat elhallgatni. Az érdekes dolgok szórakoztatják az embereket, a fontosak idegesítik. Nekünk nem célunk az embereket idegesíteni, tehát a fontos dolgok kerülendők!
A langyos kis csipkelődés a budideszka áráról, az üdvözlendő, óriási ötlet, (és emlékezetes a szövegszerkesztő számára), de kerüljük a kritikát.
Az, hogy diplománk feltételez (né), a foglalkozásunk megkövetelné a független alkotó gondolkodást, azt sürgősen felejtsük el! A fizetést a szövegszerkesztésért adják, és egy jó géptől a jó, a programszerű működést várják el!
Azt, hogy mi érdekli az embereket, azt mi döntjük el. Miről, mit szeretne olvasni az olvasó, az nem szempont. Annak eldöntése, hogy mi érdekli, az olvasót, és mit hozunk a tudomására, az egyedül a szerkesztő Úr (nő) joga! Egy szempont van: mit vár el, és mit enged meg a főszerkesztő. Mert ő adja az áramot a szövegszerkesztő működéséhez. Az, hogy nem veszi a lapot csak a féleszű csupa megszokásból, és csődbe megy a lap, az nem szempont!
Egy (szem) pont van, és fél szemmel nem lát jól az ember.
1995. 09. hó.
Hozzáírva 2008 az, hogy az ilyen szempontok szerint írott újság a kutyát nem érdekli, az elő állítókat láthatóan nem zavarja, a példányszám csökkenést betudják az olvasók elszegényedésének, az eszükbe sem jut, hogy ők személy szerint megvennék-e az üres újságot? görömbölyi iskola.