Az alacsony keresetek mellett több felsőoktatási intézményben bevett gyakorlat, hogy a tanárokat díjazás nélkül, egyfajta „társadalmi szerepvállalásként” foglalkoztatják, vagyis úgy, hogy nem kapnak fizetést munkájukért. Megkerestük az összes magyarországi egyetemet, hogy képet kapjunk arról, melyik intézményben milyen arányban fordul elő a jelenség, és arról is kértünk adatokat, hogyan áll össze az egyes iskolák tanári kara. 28 egyetemtől érkezett érdemi válasz, az adatok alapján az egyetemek közel 40%-a foglalkoztat oktatókat ellentételezés nélkül.
Van, ahol nem létezik ilyen nyilvántartás
Nemrég megírtuk, hogy a Miskolci Egyetemen 31 egyetemi oktató dolgozik díjazás nélkül, társadalmi szerepvállalásként, és arról is beszámoltunk, hogy a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete (FDSZ) szerint ez miért problémás.https://adatujsagiras.atlatszo.hu/2021/07/29/az-egyetemek-kozel-40-a-foglalkoztat-oktatokat-fizetes-nelkul-tobb-szaz-tanar-erintett/
Azt is mellé kellene tenni, hogy hányan kapnak 1 millió feletti fizetést.
Rögvest kiderülne a turpisság, hogy szó sincs pénzhiányról, hanem
arcátlanul kihasználják, hogy sok még a hivatástudattal rendelkező
nyugdíjas, aki hivatásának tartja a tanítást.
Na és az is beszédes adat lenne, ha megtudnánk az óraadók számát,
valamint a nekik kifizetett alamizsnát.
És azon is sokan meglepődnének, ha kiderülne, ki keresi a legtöbbet az egyetemen. Annyit elárulok, hogy nem a rektor az, sőt, nem is oktató…