Skip to content

Elhunyt Furkó Kálmán, a kőszikla, aki megtanította a magyar katonákat a közelharcra

Elhunyt Furkó Kálmán, a kőszikla, aki megtanította a magyar katonákat a közelharcra

A harcművészek a nyolcdanos kyokushin-mestert, a karate egyik hazai atyját, a Magyar Honvédség (és a különleges rendőri erők) a támadó közelharc megalapítóját, egykori katonái a szigorú de igazságos kiképzőt gyászolják, akinek mindenki meg akart felelni. Kedden elhunyt Furkó Kálmán ezredes, aki megtanította a katonákat arra, hogy akár egy szöggel a kezükben is szembeszállhatnak az ellenséggel.

Most mi lesz? – kérdezte a magyar karateszövetség egyik vezetője kedd reggel, amikor azzal hívta fel Schautek Gyula korábbi válogatott taekwondóst, edzőt, hogy elhunyt Furkó Kálmán, pontosabban Shihan (mester) Furkó Kálmán, nyolcdanos kyokushin karatemester, a hazai kyokushin karate egyik alapítója és a küzdősport megkerülhetetlen, nemzetközileg is elismert művelője, szervezője.

Az 1970-es években Szolnoki LTE néven saját klubot alapított, mesterként évtizedeken át kerültek ki válogatott versenyzők a keze alól, hosszú ideig volt a Magyar Kyokushin Karate Szervezet elnöke, a Magyar Karate Szakszövetség alelnöke és a Magyar Fullcontact Karate Szervezet elnöke, az Európai és a WKO Világszervezet övvizsgabizottságának is tagja.

Olyan volt, mint egy kőszikla ezekben a berkekben

– mondta róla Schautek Gyula, aki szerint a sportban játszott központi szerepe indokolta a fentebb jelzett elbizonytalanodást. Nem véletlenül osztják halálának hírét sorra a különböző harcművészeti szövetségek és egyesületek a Facebookon, de nem csak ők gyászolnak.

© hvg.hu

Furkó Kálmán ezredes letörölhetetlenül rajta hagyta kézjegyét a hazai katonai (és különleges rendőri) közelharc-kiképzésen. A legendás kiképző szellemisége – mint azt a haláláról hírt adó Magyar Honvédség honlapján írják,

évtizedeken át dominálta a katonai közelharc-kiképzést, és örökségéből a jelenlegi rendszer is sokban merít.

Neve véglegesen összekapcsolódott a szolnoki különleges műveleti dandárral, amelyet, noha “csak” parancsnokhelyettesi beosztásig jutott, sokan emlegettek korábban félő áhítattal csak Furkó-századként. A küzdősportokban jeleskedő fiatalok közül többen miatta igyekeztek sorkatonaként a szolnoki mélységi felderítők közé bekerülni, jóformán nincs olyan egykori tanítványa, katonája, aki ne a legnagyobb elismeréssel szólna róla.

„Töretlen szellem, nagyfokú elszántság jellemezte. Feltűnő jelenség volt, de nem csak 190 centiméteres magasságával és mázsás súlyával” – mondta a hvg.hu-nak Schautek Gyula, aki azonkívül, hogy Furkó Kálmánnál szolgált sorkatonaként az 1980-as évek végén, küzdősportos vonalon egészen az utolsó napokig kapcsolatban állt vele.https://hvg.hu/itthon/20210803_elhunyt_furko_kalman_ezredes_kyokushin?fbclid=IwAR2fovhQJJHYDOABzfZIVc_nR1RijT0umv3T8X-JoQnZJM8I4ML19iDVmsA



               

Figyelem! Az alábbi, a cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem az eszakhirnok.com nézeteit tükrözik. Mi a hírt/eseményt közöljük, a kommenteket nem tudjuk befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.



Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük