Olcsóbban találni magyar gyártmányú étolajat külföldön, mint idehaza /Illusztráció: Pixabay
Budapest – Legyen az élelmiszer, ruházati termék vagy más fogyasztási cikk, országonként különböző árakon juthatunk bizonyos produktumokhoz. Amikor azonban a szemeink elé tárul, hogy Németországban, ahol átszámítva 561 ezer forint a minimálbér, még akció nélkül is olcsóbban vásárolhatunk étolajat, mint itthon, kinyílik a bicska a zsebünkben.
Mint kiderült, a szóban forgó étolajat a Bunge Zrt. gyártja, amely itthon két közismert napraforgóolajat dob piacra. Utóbbiak 600-800 forint között mozognak hazánkban, de egy kevésbé márkás étolajat sem kapunk meg 500 forint alatt. Bár a férfi által posztolt étolaj akciós áron volt 350 forint, normál áron is 492 forintért kapható német földön. Igaz, a brand nem ugyanaz, mint itthon.
Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára szerint az árkülönbségeknek többféle oka lehet. Az egyik az áfakulcs különbözősége, ami idehaza 27, míg Németországban 19, az Egyesült Királyságban pedig 20 százalék.
– Sok függ még attól, milyen típusú boltban vásároljuk a terméket, illetve, hogy milyen árfolyamon számoljuk át. Az áruforgalomban az eladás-vételi árfolyamban is van különbség. A KSH adatai szerint idén ötödével drágább hazánkban az étolaj, mint egy éve, mert nemzetközi szinten hiány van alapvető élelmiszerekből. Egy kiugróan olcsóbb terméknél elképzelhető az is, hogy az korábbi beszerzés – fejtette ki a szakértő.
Nem csak étolajat, de egyéb élelmiszereket, sőt, más fogyasztási cikkeket is sokszor olcsóbban találni külföldön. – Az egyik, otthon is elérhető élelmiszer-üzletláncban idekint minden termék nagyjából másfélszer olcsóbb – kezdte Dóri, aki 5 éve él Angliában. – Legyen az sajt, felvágott, vagy bármilyen alapélelmiszer, egy nagy bevásárlás után több pénz marad a zsebemben. Ugyanez igaz például a ruhákra is – árulta el a fiatal nő.
– Nincsenek hatóságilag meghatározott piaci árak, azokat a kereslet és kínálat szabja meg – kezdte dr. Baran Alexandra, a FÉBÉSZ elnöke. – A forgalmazók szabadon határozhatják meg, hogy mennyiért adnak egy terméket. Ha úgy gondolják, bizonyos összegért képesek eladni, és találnak rá vevőt, akkor annyiért fogják eladni.
Kérdéseinkkel kerestük a Bunge Zrt-t is, ám eddig nem érkezett válasz.
ja az ámerikai Bunge….
Csak nem nép ellen voltak a „fékek meg az ellensúlyok” a növényolajipar lenyúlásának idején.
Akkoriban Mrs. Scheppele valahogy nagyon csendben volt ??
„Nehéz elképzelni ennél elsöprőbb vádiratot a Fidesz alkotmányos forradalma ellen, amelyet az elmúlt három évben Magyarországon véghezvitt.
De térjünk vissza oda, ahonnan elindultunk: az Európai Parlament szerdai szavazásához. A magyar kormány jogsértő rendelkezéseinek ezzel a hosszú listájával egyetértett az Európai Parlamentben a jobb- és a baloldal, méghozzá nagy többséggel, és komoly eszközöket rendelt annak biztosítására, hogy a magyar kormány változtasson a módszerein és térjen vissza a demokrácia, a jogállam és az emberi jogok tiszteletben tartásának útjára.
Az Európai Parlament a leginkább sokszínű és a legdemokratikusabb testület Európában. Egy napon, amikor megírják az európai alkotmány történetét, a Tavares-jelentés és lelkes elfogadása az Európai Parlamentben Európa legjobb teljesítményeinek jelképe lesz.
Kim Lane Scheppele
forrás: galamus.hu”
Soros, Gyurcsány, migráns, lmbtq.
Brüsszel.