Az afganisztáni magyar katonai szerepvállalás egyik legköltségesebb, és a médiában legjobban futtatott kalandjának az Észak-Afganisztáni újjáépítési misszió bizonyult. A civil fejlesztési tevékenység keretében 2006 óta körülbelül 2 milliárd forint értékű fejlesztés hajtott végre a magyar állam Baghlan tartományban, ennek jelentős részéhez, körülbelül 1,2 milliárd forint értékben a HM biztosította a forrásokat. A hét éven át tartó projekt hatásfoka maximum Stephenson gőzmozdonyáéhoz mérhető. Teljes cikk: atlatszo.hu/?p=8999
Figyelem! Az alábbi, a cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem az eszakhirnok.com nézeteit tükrözik. Mi a hírt/eseményt közöljük, a kommenteket nem tudjuk befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Afganisztánban most bonyolult a helyzet és válságos de ,hogy helyre fognak jönni a dolgok az biztos hiszen a világnak is fontos Afganisztán és, hogy ott béke legyen. Amerikai kivonulás azt „az űrt” amit most az amerikai csapatok kivonása jelent ezt „az űrt” Amerika hiányát több mint biztos, hogy „ezt az űrt” (hiányt) más valaki fogja betölteni méghozzá nagyon valószínű, hogy Kína (Peking). Ugyanis Kína (Peking) már baráti kapcsolatokról üzent a táliboknak az új Afgán vezetőknek. Még ha részben egyenlőre lehetnek is Kínának fenntartásai Afganisztánnal szemben pár bizonytalansági kérdésekkel amelyek rendezésre várnak. A Kínai már (részbeni) nyitottság Afganisztán felé nem előzmény nélküli vagyis nem véletlen. Vang Ji külügyminiszter 1 hónapja fogadott egy tálib delegációt. Sokakat meg is lepett. Viszont ahol nem az USA vagy az EU-van jelen a világban azt a szerepet vagy a Szaúdiak vagy a Kínaiak fogják betölteni hiszen egy országot sem lehet magára hagyni mert a világ közösségben él és a közösségek felkarolnak társadalmakat segítve rajtuk nem hagyják veszni. Kínai előrenyomulás Afganisztánban is tehát valószínűsíthető és mint baráti kezet nyújtva hathatós segítség, támasz lehet. Kína mivel hamarosan megelőzi az USA-t fontos szövetséges kapcsolatokat kiépítenie a világ országaival hiszen tudják minél több partnerország azzal Kína is erősebb lesz de ugyanakkor segít a bajban lévő országoknak vagy a fejlődő országoknak. Tiszteletben tartják az Afgán nép választását a Kínai vezetés de baráti kapcsolatok révén viszont együttműködés lehet. Úgy, hogy érdekes időszak jöhet már csak azért is mert Afganisztánnak vannak határszakaszai Kínával és a stabilitás elvesztése már csak azért sem megengedett mert az a térség biztonságát veszélyeztetné így együttműködésre kell törekedni a jószomszédi viszony miatt is a stabilitás megőrzésére már csak azért is mert Afganisztán és Kína határos egymással közös határszakaszaik vannak így az együttműködés különösen indokolt. Afganisztánban (még) csak kisebb mértékben fektettek be a Kínaiak befektetők mint a szomszédos Pakisztánban. Természetesen részbeni fenntartásai vannak Kínának az ujgur milíciák megerősödése miatt Afganisztánban. Érdekes és izgalmas lesz a jövő de sokan bíznak benne ,hogy béke és stabilitás lesz főleg, hogy a két ország határos is egymással Kína és Afganisztán. Kína mint második világnagyhatalom tudja, hogy fontos szereplője a világnak ezért biztos, hogy barátságra fog törekedni az új Afgán vezetéssel stabilitás érdekében nagyon fontos. Még remélhetően akkor is ha kisebb fenntartásai vannak a kínai vezetésnek az új Afgán vezetők felé is bizonyos kérdésekben amit sokan remélnek rendeződik az Afgán béke érdekében.
A botmixeres garanciáról sem feledkezzél meg!
„2021-08-16 12:11:00
Cseh Katalin figyelmeztette a tálibokat: nem fogja hagyni, hogy megússzák a felelősségre vonást
A Momentum alapító tagja hangsúlyozza: a külügyi bizottság tagjaként nem fogja hagyni, hogy az emberi jogi atrocitások elkövetői elkerüljék a felelősségre vonást.”