Július végén Vang Ji kínai külügyminiszter találkozott Abdul Ghani Baradar tálib vezérrel Tiencsinben, és meg is állapodtak. A pekingi hivatalos véleményt képviselő Global Times most arról ír, hogy mit tehet Kína Afganisztánban, ahonnan a Nyugat távozásra kényszerült.
„Reméljük, hogy a tálibok szakítanak a terrorista mozgalmakkal, és különösen az ETIM-mel (East Turkestan Islamic Movement) és a jövőben pozitív szerepet kívánnak játszani, erősítik a biztonságot, illetve a stabilitást a térségben” – jelentette ki Vang Ji kínai külügyminiszter, miután tárgyalt a tálib vezetőkkel Tiencsinben.
Peking számára a tálibok ígérete volt a legfontosabb: semmiképp sem támogatják az ujgurok iszlamista szervezetét, amellyel gyakran meggyűlik a hatóságok dolga Kínában.
Baradar állítólag ígéretet tett, hogy „Az afganisztáni tálibok sohasem fogják megengedni, hogy Kínával ellenséges erők az országuk területét bázisként használják fel”.
Peking tehát ígéretként megkapta azt, ami számára a legfontosabb: a tálibok nem támogatják az ujgur iszlamista szervezeteket.
De mit ígért Kína Afganisztán új urainak?
Peking részt vehet a háború utáni újjáépítésben, és beruházásokkal járulhat hozzá az afgán gazdaság fejlődéséhez – nyilatkozta a Global Timesnak Pan Kuang, a sanghaji Társadalomtudományi Akadémia szakértője. Szerinte az USA nem futhat el a felelősség elől, ezért továbbra is együtt kell működnie olyan kérdésekben, mint a menekültek ügye, illetve a kábítószer-kereskedelem.
Afganisztánban csak a háborúskodás és a kábítószer-kereskedelem működik – írta a Reuters hírügynökség arra utalva, hogy a tálibok fő pénzforrása a heroin. 400 millió dollár volt a tiszta bevételük ebből a vírusválságot megelőző két évben. Tavaly pedig 37 százalékkal nőtt a máktermesztés. Az ENSZ szerint 6,6 milliárd dollárt jelent a kábítószer Afganisztánnak. Erre célzott a kínai szakértő a Global Timesban.
Egyébként ez sok országnak a problémája, egyedül Amerika fejlódött a vietnami háború óta gazdaságilat, vagy rossz irányba jódolgában, mivel a szerepeiket nem hajtották végre, mert Magyarország a világ összes szerepében egyet áldozott. Mivel állandóak voltak az egymás utáni emberiség ellenes apokalipszisek, állandó történelmi korok ismétlésével, egyetlen ország sincsen felkészülve arra, hogy megszervezze bármelyik időben is a társadalmat. Amerika és Anglia legnagyobb gondja minden időben az volt, hogy nem végeztek fizikai munkát, magukat magasabbrendűbbnek gondolva gyarmatosítottak, rabszolgákat vittek magukhoz. Meg is van az eredménye, jól összekeverték a világot, már-már jóvátehetetlenül. Minden népnek van fizikai munkára alkalmas erős, valamint szellemi munkára alkalmas értelmes egyede. Benne van a szervezés, hogy hogyan kell megoldani a mezőgazdaságot, meg minden munkahelyet. Igaza van Kínának, hogy elsősorban munkahelyek szükségesek. Én nem tudom, a magyarok hogyan voltak minden időben érintve Afganisztánban, olvastam, hogy a kommunisták is érintettek voltak, majd a vezetők levágták a kezeiket azoknak, akik kommunisták voltak. Mivel ezek vad népek, egyensen támadnak, nem titkon, a lakásokban, mint a humánus Kelet, szemtől szembe harcolnak. Én annyit tudok mondani, hogy valamennyien könyvekből vannak berendezve, ahányszor érintették a könyvekben Mohamed népét, annyiszor volt háború. Nem ismerem Mohamedjüket, azt tudom, hogy Mohamed népe egykor magyar volt, növénytermesztéssel foglalkozott és a történelmét szőrös hang kezdetével kitermelt szőrös reformátusokkal négyszer ismételte a fertője az RTL Klubnak, Szulák Andrea helyetti kivégzésekkel, meg Mohamed népének a babáit, egykori bútorait, játékaiti berendezte a miskolci elmeosztály nálunk a nagyobbik lányomhoz, akit azért hoztak megszületni hozzám, hogy vezessen engem a végtelen tisztulása alatt Magyarországnak. Tény, hogy nincsen ellensége a keresztények között, mert egyedül Lengyelország létezik, Magyarország a sátán országa kétezer éve. Tény, hogy megteremtették őket, férfiként, nőként, akár Ádámot és Évát, Új Éváját és Ádámját Amerikának meggyfürtös, vén mohó teremtőjével, mint a kókuszdiós törzseket. Nehéz állástfoglalni velük kapcsolatban, mindegyikkel. Nekik szükségük van talán a kemény törvényekre, csak a ruházat nélkül, amibe beöltöztek. Talán ők adtak jelet az Iker toronynál, hogy a miskolci Iker jeles űrpusztító mészárol Magyarországgal, tele a lakás sátánista kivégzőkkel, meg nemi csapásaival a Rákóczi téri cigányságnak. Nehéz volt leállítani ezt az őrületet, ahogyan emelték mesterségesen nemi gyalázással a világ összes perverzét és nemi csapását, különösen tétlenül végig nézni, ilyen hatalmasságok szervezésében és irányításában.
Kína is nyugodtan fejlődött, míg születésem óta áldoztak helyettük, mégpedig Jehova egykori legyőzése után megteremtett Sárkány népe kezdetével, mikor még csak harcosok voltak. Harcost nem kellett volna nemzőképességgel felruházni, hogy szaporodjanak, miközben élet-halál harcot vívnak egymással.
„A Dél-kínai-tenger egy 3,5 millió négyzetkilométer területű víztömeg Délkelet-Ázsiában, amely az utóbbi években számos esetben volt diplomácia konfliktus forrása. Ez egyrészt abból adódik, hogy a tenger stratégiai jelentőséggel bír a környező országok számára, másrészt pedig abból, hogy a mai napig nem sikerült megegyezni a tenger bizonyos részei fölötti ellenőrzés jogáról.
Pedig a tét nem kicsi, ugyanis itt bonyolódik le a világ tengeri kereskedelmének egyharmada, amely több mint 3300 milliárd dolláros forgalmat jelent évente. Emellett a tenger igen gazdag halakban, amely egyszerre jelent élelmet és fontos bevételi forrást a térség országainak. Egyes becslék szerint a világ tengereiből kifogott halak 12%-a innen származik. Az utóbbi évtizedekben továbbá hatalmas olaj- és gázmezőket is felfedeztek a térségben.
VAN AZONBAN EGY ORSZÁG A RÉGIÓBAN, AMELYNEK KÜLÖNÖSEN FONTOS A DÉL-KÍNAI-TENGER FÖLÖTTI ELLENŐRZÉS, EZ PEDIG KÍNA. A TENGER UGYANIS ELENGEDHETETLEN AHHOZ, HOGY KÍNAI ÁRUK SZABADON MOZOGHASSANAK A VILÁGBAN.
Így nem véletlen az sem, hogy a Dél-kínai-tenger az egyik sarokköve az „Egy övezet, egy út nevű” kínai gigaprojektnek, amelynek fő célja, hogy Kína gazdasági és politikai befolyását kiterjessze a világban. Természetesen a gáz- és olajmezőkre is nagy szüksége van a kínai gazdaságnak, hogy biztosítani tudja a növekedés fenntartásához szükséges nyersanyagot. Emellett katonai szempontból is kritikus lehet Kínának a térség ellenőrzése, mivel a tengeren található Hajnan szigete mellett állomásozik a Kínai Népköztársaság atomflottája. „