Kezdődik a szerencsi Balogh Sándor pere a bíróságon, csak ő külföldön bujkál

Balogh Sándor / Fotó: MTI - Bliczay László

Balogh Sándor / Fotó: MTI – Bliczay László

Balogh Sándorral és kilenc társával szemben a vád többek között hivatali vesztegetés elfogadása. A külföldre szökött Baloghra az ügyészség letöltendő börtönbüntetést kér.

2019 májusában csak rövid hír volt az, hogy a Huszti úti munkahelyéről vitték el a Nemzeti Adó- és Vámhivatal egyik munkatársát, illetve elfogtak, majd letartóztattak két magánnyomozót is. Hamarosan kiderült, hogy a hivatali vesztegetés elfogadása és más bűncselekmények elkövetésének gyanúja miatt a Fővárosi Nyomozó Ügyészség által elrendelt nyomozás egyik érintette a kormánykörökben mozgó üzletember, Balogh Sándor, aki akkor is jelentős posztot töltött be a vizes vb megrendezésére létrehozott BP2017 Kft. gazdasági igazgatójaként. Az üzletember korábban Mager Andrea közvagyonért felelős miniszter férje volt.

Nyilvántartásokból adatokhoz jutottak

Baloghot az ügyészség azzal gyanúsította meg, hogy magánnyomozók segítségével adóhivatali nyilvántartásokból adatokat szerzett meg annak érdekében, hogy képben legyen arról, hogy vele és cégeivel szemben vizsgálódnak-e. A nyomozás során arra jutottak, hogy egy, korábban a titkosszolgálatnál dolgozó magánnyomozó volt az, aki a Nemzeti Adó- és Vámhivatal egyik kiemelt főnyomozójával tartotta a kapcsolatot és rávette, hogy adatokat kérjen le az adóhivatal VpRobotzsaru rendszeréből.

Emellett – mint a vádiratban is szerepel – a magánnyomozók további kapcsolataik révén a Belügyminisztérium által vezetett hatósági nyilvántartásokból, így a személyi és lakcímnyilvántartásból, az okmánynyilvántartásból, a gépjármű-nyilvántartásból és a szabálysértési nyilvántartási rendszerből is hozzá jutottak adatokhoz. Mindezért Balogh Sándor 2017 márciusától 2018 januárjáig havi 2,1 millió forintot, 2018 februártól októberig havi 1,4 millió forintot, azaz összesen több mint 35 millió forintot fizetett ki a két magánnyomozónak.

Az ügyészség nyomozását a magánnyomozók ténykedése keltette fel, majd a titkos nyomozás során eljutottak a megbízásokat adó Balogh Sándorhoz is. Az üzletembert azért is érdekelhette, hogy mit tud róla a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, illetve az merre kutakodik, mert 587 millió forint adó elcsalása miatt is eljárás indult ellene. Az ügyészség Baloghon kívül még kilenc embert gyanúsított meg, majd emelt velük szemben vádat idén júniusban. Közülük hárman több hónapig le is voltak tartóztatva.

Balogh a megfigyelőit kicselezve lógott meg

Az üzletember, aki szabadlábon védekezhetett, ki is használta a helyzetet: külföldre szökött. Pedig az ügyészségnek jelezték, hogy el akar menni az országból, hogy megússza a felelősségre vonást. A szökést ráadásul úgy tudta végrehajtani 2019. november 26-án – mint megírtuk –, hogy szoros figyelés alatt állt, és másnap fogták volna el. Mindezek után Balogh Sándor ellen több körözést is kiadtak, köztük nemzetközi elfogatóparancsot is költségvetési csalás és az ügyészségi eljárás miatt.https://www.eszakhirnok.com/2021/02/12/blikk-a-szerencsi-balogh-sandor-egy-nemetorszagi-piramisjatekban-is-erintett/