Érdekes volt látni, hogy legtöbbször a Vasgyárra fókuszálunk, holott Miskolc ipari öröksége ennél jóval gazdagabb. A Zsolcai kapu környéke volt még fontos ipari terület, ám kevés épület maradt meg. Megvan viszont az egykori közvágóhídé a Sajószigeti úton, ma egy cég telephelye – említette a szakember. Több más is van: például a Borsod-Miskolci Gőzmalom épületei a József Attila úton, vagy a cementgyár épületei egyben kezelve a kőbányával és a csillepályával. Kevésbé ismert a volt városi sörfőzde, ami most a Herman Ottó Gimnázium ebédlője. És persze ott a Vasgyár.
A projekt részeként aztán kiválasztották a cikk elején említett két épületet, ezekről készült el költségbecsléssel a fejlesztési koncepció. Ez a projekt eddig tartott, de bíznak benne, hogy egy következőben sikerül forrást találni legalább az egyik megvalósítására.
– Akkor végre városunkban is megvalósulhatna egy ipari rehabilitáció – jegyezte meg az építész. Részletezte: a perecesi iskolaépületben egy multifunkciós turisztikai és rendezvényközpontot képzeltek el, amit a perecesiek és a turisták is tudnának használni.
– Perecesről rengeteg turistaút indul, így kiinduló- és végpontja lehetne a túráknak, szállásépületként is tudna működni. Lehetne ott konferenciákat, céges rendezvényeket és akár esküvőket is tartani. A fejlesztések az egész településrészt „fel tudnák húzni”, új funkciót kaphatna később az egykori bányászklub és a szabadtéri színpad is. Régen ez volt a településközpont, most elhagyatottak az épületek.
A Vasgyár területén található épületeket először nem akarták bevonni a fejlesztési koncepcióba, de a workshopok során kiderült, hogy a résztvevők fontosnak és értékesnek tartanák a megmentésüket, különösen a volt egyedi gépgyárét.
– A háromhajós csarnok egyik részében egy kiállítótér és kutatóközpont kaphatna helyet, ahová leletmentő jelleggel be lehetne vinni azokat a gépeket, berendezési tárgyakat, amik még megvannak a kohászat vagy a Digép területén. Egy másik csarnokrészben a napi élet zajlana: coworking irodákat lehetne létrehozni, ahol például a kreatívipar képviselői bérelhetnének asztalt, műhelyeket: olyanok, akiknek a működése önmagában is látványos. Néhány ötletet is felvetettünk, például kerékpárkészítő manufaktúra, speciális effekteket gyártó filmstúdió, ékszerészműhely. Egy-két eszköz beszerzésével – lézerszkennerrel, 3D nyomtatóval, lézervágóval felszerelve – vonzóak lehetnek a műhelyek ahhoz, hogy a kreatívipar oda telepedjen, utána a csarnoktérbe akár kézművesvásárokat is lehetne rendezni.
Megjegyeztük, az ötlet megvalósítását bonyolítja a Vasgyár helyzete: a hatalmas terület elzárt a várostól.
– Ez az oka, hogy először nem akartuk bevonni a koncepcióba. Ám megközelítésére végül több megoldási javaslatot is felvázoltunk. Hosszú távon pedig az lenne a megoldás, ha a gyárterületet a tulajdonába tudná venni a város. Lépésről lépésre lehetne integrálni a területet. Ez a projekt olyan lehetne, mint amikor az ember az ajtórésbe beteszi a lábát.https://boon.hu/kozelet/helyi-kozelet/ajtoresbe-kerulhet-a-lab-a-vasgyarban-5779631/
F.Nagy Zsuzsika úgysem engedné a régi épületek 3D-s nyomtatását. ????
Naponta sok jármű menne el a házakhoz közel, a nyomtató zajterhelése, stb, stb.
„Hogyan lehet egy épületet nyomtatni? Egyáltalán milyen építőanyag alkalmas a nyomtatásra? Nos, elsőre a beton ugrik be, azonban a hagyományos beton szilárdsági tényezői miatt nem alkalmas a feladatra. Az áttörést a geopolimer beton (vagy geopolimer cement) hozta meg: ennek lényege, hogy a kötőanyag alapkomponensét nem egy kalciumgazdag (például salak) anyag szolgáltatja, hanem valamilyen üveges vagy amorf szerkezetű alumino-szilikát, amelyet lúgos, alkáli tartalmú oldattal kezelnek. A geopolimer beton szobahőmérsékleten köt, és az előállításához felhasznált anyagok és az előállítási paraméterek függvényében akár extrém fizikai és kémiai tulajdonságokkal is rendelkezhet.
A geopolimer beton hatalmas előnye, hogy előállítása lényegesen olcsóbb mint a hagyományosé – ugyanis kizárólag ipari hulladékból is előállítható. Egyre több anyagból állítanak elő geopolimer betont, ha nem is feltétlenül nyomtatáshoz, de a hagyományos beton kiváltására.
A geopolimer beton további előnyös tulajdonságai
Azt már láttuk, hogy olcsóbb és környezettudatos építőanyag, a geopolimer beton azonban további jelentős előnyöket is nyújt. Először is, a nyomtatott beton nyomószilárdsága kétszerese a napjainkban használt födémbeton szilárdságának, húzószilárdsága pedig meghaladja a 13Mpa értéket – ez az érték a normál beton esetében közel nulla. Továbbá, 1000 Celsius fokos égetés mellett 2 órán keresztül ellenáll a hőnek, amely a családi házakra vonatkozó elvárás négyszerese.”