Egy-két év alatt érezhető az eredménye azoknak a vízmegtartó projekteknek, amelyeket egyelőre az ország mindössze öt településén próbáltak ki, hogy megakadályozzák a villámárvizeket és az extrém száraz időszakok kedvezőtlen hatásait. Pedig nem is (csak) pénz kérdése.
Akaratlanul is bizonyosságot nyertek az elmúlt héten a homokhátságiak, hogy a néhány tízmilliós beruházásukkal már néhány év alatt százmilliós nagyságrendű hasznot tudnak majd hajtani. A helyi szennyvíztisztító a karbantartás miatt csak egy-két napig nem engedte ki a szürkevizet a kialakított tavakba, és a talajvíz máris 20 centimétert csökkent.
A Szegedtől nyugatra fekvő Ruzsa egyike annak az öt falunak, amelyek az elmúlt három évben részt vettek az Európai Unió LIFE programjában, hogy gyakorlatilag filléres beruházásokkal segítsenek az ott élőknek hol a szárazság, hol pedig az árvizek okozta károk mérséklésében. A munkálatok befejeződtek, ezekben a hetekben tartják a víztározók, rönkgátak, vizes élőhelyek és szabadidőparkok ünnepélyes átadását, és habár van ígéret a folytatásra, az is csak szórványos lesz.
Pedig a tapasztalatok alapján 50 milliárd forintból (alig egy vadászati világkiállításnyi pénzből) el lehetne kezdeni a gondok megoldását azon a 800 településen, amelyek fokozottan veszélyeztetettek a klímaváltozás hatásai miatt.https://hvg.hu/360/202135__szarazsag_es_arviz__filleres_projektek__hol_apenz__az_igeret_zoldje?fbclid=IwAR2IAq8fXfxb66E1CFJT4dF73MAMn8K7YCkyCINJfy3CXP_hbm6PPMt-iEw
Ócska bolsi blöff
Ócska és unalmas fideszes huhogás!
Mi van a vörösbáró eftásak záportározóival?
Erről nem ír a heti viktor gucsmoló?
„és a talajvíz máris 20 centimétert csökkent.” ??????
A fejedben a víz pedig semmit. Itt a baj!
„50 milliárd forintból (alig egy vadászati világkiállításnyi pénzből) el lehetne kezdeni a gondok megoldását….
aztán
„A szocialistákkal az a baj, hogy előbb-utóbb mindig kifogynak a mások pénzéből.” (Margaret Thatcher)
így aztán…maradna befejezetlen, mint a szocializmus felépítménye
Ahhoz hogy fideszes légy,nem kell okvetlenül hülyének lenned,de az nagyon megkönnyíti a dolgot!
Ne hízelegj!
A fideszesekkel az a baj, hogy a jóisten pénzét is ellopnák. (én)
Így aztán nem jut árvíz védelemre. Ugye mennyivel másképp hangzik, kukibuksi!
Egyáltalán mi a f@sznak kellett nekünk ez a világkiállítás? Mert tömjén elvtársnak kipattant a hülye fejéből? K.rva gazdag ország vagyunk, hogy telik minden marhaságra, közben nincs pénz utakra, oktatásra, eü-re, közkekedésre de két kézzel szórjuk a pénzt a narancsos elvtársak hobbijaira. Stadionok, atlétikai eb., vizes vb. eucharisztikus kongresszus, stb. mind ok a lopásra.
minden forint jó helyre megy, ha a Főnököt rendesen megbüfögteti, vagy mondjuk 5 perc alatt nem 2 szer hanem 3 szor vágja teli az XXXL -es méretű fajanszot feneketlen bojler belével
Zoltán, maga egy nagy darab szarra is rábólintana…hogy az egy organikus briós.
A 67 milliárd leeső részéért.
Az egész világkiállítás egy blöff. Egyrészt sem a COVID miatt, másrészt a klasszikus standos kiállítási módszernek/piacnak az összedőlése miatt nincs létjogosoultsága.
Kiállító alig-alig lesz, mert nem bíznak a résztvevők személyes jelenlétében.
Azonban valamivel meg kellett venni a KDNP-t Sömjénen keresztül újabb évtizedre. Ezért kellett ez az őrület. Azért viszont, hogy a pénzt ne a KDNP költse, Kovács Zoltán a megmondóember a témában.
Tudjuk! Minden sz@r, amit a patás ördög csinál, vizes vb, tűzijáték, vakcina gyár…
12 évig voltatok kormányon. Miért nem mutattátok meg?
Hja.
„Tavaly 114 milliárd forintot fizetett a magyar állam az M5-ös és M6-os autópályák tulajdonosainak. Ezek a legdrágább magyarországi köz- és magánszféra közti koncessziók, avagy a közismertebb angol rövidítéssel ppp-szerződések. Ezt a liberális közgazdászok szerint előnyös konstrukciót a 2002-2010 közötti MSZP-SZDSZ kormányok alkalmazták, és az Európai Unió is erőltette: az elmélet szerint a magáncégek költséghatékonyabban és gyorsabban tudják a beruházásokat megvalósítani, jobb minőségben végzik el a karbantartást, és ezáltal az adófizetők is jobban járnak. A politikusok számára a ppp-konstrukciók fő előnye, hogy úgy tudnak beruházásokat megvalósítani, hogy az nem terheli azonnal az államkasszát.
A ppp nem egy túl bonyolult konstrukció, tulajdonképpen arról van szó, hogy egy cég megvalósít egy tipikusan állami beruházást, majd viszonylag hosszú ideig, akár több évtizedig üzemelteti azt, és ezt éves részletekben fizeti ki az állam. Ez nem növeli az államadósságot, de tulajdonképpen csak egy könyvelési trükkről van szó: az Eurostat ezt nem számítja bele az eladósodottságba, a valóságban azonban ez is ugyanolyan adósságteher, mintha állampapírok kibocsátásából finanszírozták volna a beruházást.
Az első körben 1994-ben koncesszióba adott M5-öst az osztrák Bau Holding AG, a francia Bouygues S.A. és Colas S.A. közös cége építette meg Kiskunfélegyháza és a szerb határ között. Ekkor még koncessziónak hívták a ppp-t, és ez előnyösebb volt az államnak: nem kellett fizetnie érte, a cég útdíjat szedhetett – 35 év után járt volna le ez a joga, utána az állam kapta volna meg. Az útdíj azonban olyan magas volt, hogy alig használta valaki a sztrádát, a párhozamos 5-ös út terhelése óriási volt. Ezért úgy döntettek, hogy 2004-től bevonják a matricás rendszerbe a sztrádát, és ezért cserébe évi 17 milliárdot fizet az állam, és még közel 40 százalékos részesedést is vett. Ezt követően körülbelül 100 milliárd forintért lett volna opciója a magyar államnak megvenni a maradék 60 százalékot, de ehelyett inkább nyomott áron, becslések szerint 21 milliárd forintért eladta a részesedést a külföldi tulajdonosoknak, és évente nagyjából 35 milliárd forintot fizet 26 éven keresztül rendelkezésre állási díjként. Nem igényel bonyolult számítást, hogy ez borzasztó ügylet volt, hiszen három év rendelkezésre állási díjából kijött volna a teljes vásárlás.”
„Számításaink szerint, ha az M5 és M6 projekteket hitelből valósítja meg a kormány annak idején, akkor 2853 milliárd forintot, a mai magyar GDP 7 százalékát takarította volna meg. 93 milliárd forint híján
ez annyi, mint az államosított magánnyugdíjpénztári vagyon.”