A fesztivál számos programján jelen voltunk és mindegyik alkalom után elmondhattuk, hogy valamilyen okból menő a Cinefest. Így a filmünnepély vége után érdemes picit összefoglalni, hogy – többek között – mit kaphattak a Miskolcra látogatók a bő egy hét alatt.
A fődíj Japánba ment, de a közönségdíj itthon maradt
Több kategóriában ismerték el a filmkészítőket, amelyeket a minap.hu oldalon részleteztünk. A Pressburger Imre-díjat, a CineFest fődíját a japán Ryûsuke Hamaguchi A szerencse és képzelet kereke című alkotása nyerte el. A Zukor Adolf-díj, a CineFest nagydíja idén Christos Nikou-hoz került az Almákért. A fesztivál népe közönségdíjjal jutalmazta az első egészestés nagyjátékfilmjét készítő fiatal rendezőt, Kiss Hajnit a Külön falka című filmért.
Posztumusz életműdíjat vehetett át a közelmúltban elhunyt Jankovics Marcell nevében özvegye, életműdíjat a francia Tony Gatlif, aki egyben a zsűrielnöki tisztséget is betöltötte, Az Európai Mozi Nagykövetének járó díjat pedig 2021-ben a lengyel Daniel Olbrychski kapta.
Cannes után a miskolci vörösszőnyegen
Az idei Cinefesten is a filmszakma több nagy neve tette tiszteletét. Közülük a jelenleg egyik legfelkapottabb név az amerikai Sean Baker volt, aki 2015-ben a fesztivál nagydíjasa és közönségdíjasa is lett. Akkor nem tudott jelen lenni, most viszont elkísérte új alkotását, a Red Rocketet, annak főszereplőjével, Simon Rexszel együtt.
Ezzel kapcsolatban elmondta, hogy legutóbb nem tudott itt lenni, ami eléggé letörte. Mindig is el akart látogatni Magyarországra, azon belül pedig a Cinefestre, mert nagyszerű dolgokat hallott róla az évek alatt – idén személyesen is megtapasztalhatta.
Filmszakmai programok mindenkinek
A versenyfilmek és a kitekintő vetítések mellett számos egyéb szakmai program és szekció várta a filmőrületeket. Köztük van a már hagyománynak számító Otthonunk Miskolc, amely a városhoz kötődő alkotások bemutatását tűzte zászlajára. Idén megismerhettük Kelemen Didák történetét, a Földes Ferenc Gimnázium közösségének erejét és két inspiráló fiatal sportolót.
A Roma-Kép szintén több éve futó szekció, amelyben a cigányságot valamilyen formában érintő alkotások kapnak vásznat. Plusz volt az a pályázat, amelyre témájukban a romaságot igényesen bemutató rövidfilmeket várt a szakmai megvalósító ME Kulturális és Vizuális Antropológiai Tanszéke és a támogató Dikh TV.
Idén könyvbemutatókra is beülhettünk a Cinefesten. A Magyar Művészeti Akadémia és a FilmHungary kiadásában megjelent 6 könyvet ismerhettek meg az érdeklődők, köztük olyanokat, amelyek vagy már azok, vagy a jövőben a filmszakmai oktatás részévé válhatnak.
Komoly érték ez a fesztivál, a hajdan volt szellemi és kulturális nagyság lenyomata. De könyörgöm, közben meg a Búza téren egy olyan bazári törpe óriáskereket enged a városvezetés megtelepedni, amitől egyszerre lesz az embernek röhögő görcse meg idegösszeomlása. Kinek a seftje ez a cirkuszi mutatvány, ami Nagycsécsen komoly előrelépés lenne, Miskolc szívében viszont arculcsapás?