Skip to content

Tóth Csabának még egy jó oka lehetett arra, hogy visszalépjen

Nem lehetett biztos a győzelmében, sőt a belső felmérések és a szivárgó szavazóköri adatok szerint kifejezetten rosszul állt Tóth Csaba Hadházy Ákoshoz képest az előválasztáson. Ezért is dönthetett úgy az MSZP-s jelölt, hogy a kisebbik rosszat választva, még a verseny lefújása előtt visszalép.

Ellenzéki előválasztás
Az ellenzék jelentős része a 2022-es parlamenti választáson a saját esélyeit növelő új, demokratikus intézményként tekint az előválasztásra – ugyanezt a kormány és a Fidesz “Gyurcsány-show-nak” és “bohózatnak” tartja. Az előválasztáson dől el a 106 egyéni körzetben legesélyesebbnek tűnő ellenzéki képviselőjelölt személye és így választják ki az Orbán Viktor kihívójaként fellépő közös miniszterelnök-jelöltet is. Az előválasztás fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
FRISS CIKKEK A TÉMÁBAN

A belső mérések és a magas előválasztási részvételi arány is abba az irányba mutatnak, hogy Hadházy Ákossal szemben egyáltalán nem biztos, hogy győzött volna a Zuglóban egyébként jóval inkább beágyazott Tóth Csaba, akinek így erősen befolyásolhatták a visszalépésről meghozott döntését ezek a körülmények.

Tóth kérdésekre nem válaszolt, felolvasott sajtónyilatkozatában pedig azzal indokolta döntését, hogy nemtelen támadások érték és “mendemondák” alapján “besározták” a nevét, emiatt pedig az őt támogató pártok az MSZP kivételével kihátráltak mögüle, vagyis szerinte “elárulták”, élükön Karácsony Gergellyel.

A hvg.hu információi szerint viszont Tóth esélyei már Karácsony és a korábban őt támogató pártok kihátrálása előtt sem voltak túl jók. Már Tóth visszalépése előtt azt hallottuk az országos kampányra rálátó szocialista forrásunktól, hogy “csodaszámba menne, ha mindezek után Csaba tudna nyerni”.

Tóth Csaba itt még Karácsony Gergellyel és Kunhalmi Ágnessel – előbbi kihátrált mögüle
© Reviczky Zsolt

Egy helyi MSZP-s párttag forrásunk pedig – aki részt vesz a zuglói előválasztásban – azt tapasztalta, hogy többször annyi voks érkezik Hadházyra, mint Tóthra. Persze a szavazás titkos, de a szavazóköri delegáltak sokszor látják, hallják, kire voksol az illető, sőt van, aki az asztalon, az orruk előtt húzza be az x-et.

A zuglói választókerületben tapasztalható magas előválasztási részvételi hajlandóság is Hadházynak kedvez

– ezt már Róna Dániel, a 21 Kutatóközpont igazgatója mondta a hvg.hu kérdésre. Szerinte kétségtelen, hogy Tóth Csaba “jól mozgósít”, viszont a rá leadott MSZP-s kemény mag szavazatokban mérhető előnye annál gyorsabban lemorzsolódik, minél többen mennek el voksolni az előválasztáson. “Márpedig ebben a körzetben az egész országban az egyik legmagasabb a részvétel” – mondta Róna. Felhívta a figyelmet: Tóth azért tudott 2014-ben és 2018-ban is győzni a Fidesz jelöltje ellen a választáson, mert nem volt érdemi ellenfele az ellenzéki oldalon, ám most Hadházyban egy erős vetélytársra akadt, ez pedig már az előválasztással mérhetővé válik.

A szavazósátraknál a kiszivárgó hírek szerint jóval népszerűbb volt Hadházy
© Nagy Iván László

A sátraknál tapasztalt szavazati arányokat és a szakértő által jelzett, a magas részvételi arányból következő tendenciát erősítik a közvélemény-kutatási mérések is. Nyilvános mérésből egyetlen egy áll rendelkezésre: a hvg.hu számolt be a birtokába került Medián-kutatás alapján arról, hogy Hadházy már jóval az előválasztási start előtt népszerűbb volt, mint Tóth Csaba.https://hvg.hu/itthon/20210928_Visszalepes_Toth_Csaba_nepszeruseg



               

Figyelem! Az alábbi, a cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem az eszakhirnok.com nézeteit tükrözik. Mi a hírt/eseményt közöljük, a kommenteket nem tudjuk befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.



Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük