A Biden-kormány hatalomra jutása óta mintha megfordult volna ez a trend, és az illiberális oldal meghatározó politikusai kerülnek egyre több alkalommal bajba, több esetben közvetlenül választások előtt. Ezekben az esetekben sincsenek az adatszerzések körülményeiről világos bizonyítékok, vagy éppen bírósági eljárások, de olyan intézmények állnak a bejelentések mögött, amelyek létező és komoly szervezetek, több esetben maga az amerikai kormány.
A legfrissebb fejlemény, hogy egy washingtoni központú újságíró szervezet több milliónyi, ismeretlen módon kiszivárgott iratot dolgozott fel offshore-cégek valódi tulajdonosairól. Több mint két éve dolgoztak világszerte az iratokon, a magyarországi partner a Direkt 36 volt.
Az egyik legnagyobb fogás Andrej Babis cseh miniszterelnök lebuktatása volt, akiről kiderült, hogy egy 22 millió dollár értékű kastélya van Cannes közelében. Babis kastélyának bemutatása nemcsak azért szólt nagyot, mert hivatalban lévő kormányfőként ő talán a legbefolyásosabb európai a most leleplezett politikusok közül, hanem azért is, mert a hétvégén választást tartanak Csehországban, amely fő esélyesének éppen Babis pártja, az Ano tűnt.
Babis koalíciós partnerét, a cseh szociáldemokrata pártot már erősen amortizálta egy korábbi, de szintén idei kiszivárogtatás. Akkor az derült ki, hogy Jan Hamacek szocdem pártelnök és belügyminiszter (és a történtek idején éppen külügyminiszter is) megkísérelte egymillió Szputnyik vakcinára cserélni egy 2014-es robbantás elhallgatását az orosz kormánnyal. Ez az oroszoknak ezért lett volna üzlet, mert a robbantás utáni nyomozás szálai az orosz titkosszolgálathoz vezettek. A botrányba majdnem belebukott a koalíció, végül a kormányt kívülről támogató kommunista képviselők mentették meg a Babis-Hamacek kormányt.
A cseh szociáldemokratákat már e válság előtt is a bejutási küszöb környékére mérték, a botrány óta pedig semmit sem tudtak javítani helyzetükön, és ha nem jutnak be a parlamentbe, akkor Babisnak úgy is nehéz lesz újra kormányt alakítania, ha megnyerné a választást.
Babisnak sosem volt akkora többsége, hogy teljesen átállítsa Csehországot illiberális irányba, mint magyar vagy lengyel kollégáinak, de ahhoz elég nagy a befolyása, hogy az EU-n belül érdemben erősítse a brüsszeli központtal és általában a nyugati érdekekkel vetélkedő közép-európai blokkot. Személyes problémája is van a jogállamiságot számonkérő nyugatiakkal, ugyanis brüsszeli vád szerint még pénzügyminiszterként saját cégeinek osztott ki EU-s támogatásokat.
A múltja miatt is gyanús Nyugaton, hiszen Szlovákiában őrzött dokumentumok szerint a kommunista titkosszolgálat besúgója volt a 80-as években, amikor többek között afrikai üzleteket ütött nyélbe állami vállalatoknak. Az amerikai kormány az utóbbi hónapokban óva intette a prágait, hogy atomerűből orosz, G5-ből pedig kínai technológiát engedjenek az országba.
A bolgár és az albán belpolitikát közvetlen amerikai szankció kavarta meg
A csehországi szivárogtatások esetében nem lehet tetten érni amerikai kormányzati szerepet, de a bulgáriai és albániai botrányokat kifejezetten a washingtoni adminisztráció robbantotta ki. Idén nyáron, alig néhány nappal a legutóbbi bolgár parlamenti választás előtt két igen befolyásos, maffiavezér-üzletember-politikust is szankciókkal sújtott korrupció miatt az amerikai kormányzat. Mindketten elhagyták Bulgáriát, és Dubajban húzzák meg magukat, ügyükről itt írtunk részletesen.
Albániában az ellenzék egyik befolyásos politikusa, Sali Berisha került fel ugyanerre az amerikai szankciós listára nemrégiben, aki korábban Albánia elnöke és miniszterelnöke is volt, de az utóbbi években a saját pártjában is perifériára szorult. Miután a pártja elvesztette idén tavasszal a választást, Berisha igyekezett volna visszaszerezni a párton belüli pozícióját. Az amerikai szankció élesedése után azonban kizárták a pártból és a frakcióból is.
Joe Biden már a választási kampányában azt ígérte, hogy az egyik külpolitikai törekvése lesz, hogy lerántsa a leplet azokról az önkényre törő vezetőkről, akik korrupciós ügyekbe keveredtek. Jake Sulllivan, akit azóta nemzetbiztonsági főtanácsadónak nevezett ki Biden, közvetlenül a választási győzelem után arról beszélt, hogy ake Sullivan szerint „a korrupt külföldi vezetők lebuktatásával” lehet hatékonyan fellépni az illiberális programot hirdető populisták ellen. Úgy tűnik, mintha egy ilyen lebuktatási sorozat már el is kezdődött volna.
Hasonló törekvést Magyarországon is láthattunk, még az előző demokrata kormány, az Obama-adminisztráció idején, amikor a hat, meg nem nevezett kormányközeli személy korrupció miatti kitiltásával alakította a magyar politikai hangulatot az USA.https://444.hu/2021/10/04/sorra-buknak-korrupcioval-europa-keleti-felen-a-politikusok
nem kár érte
UNALMAS
„Magyarország a 47. helyen állt a világ országait felsoroló korrupciós listán. Az első helyen a dánok állnak, őket követik a skandinávok. A németek a 12., a britek a 14., a franciák a 22. helyen állnak (az USA a 19.). Közvetlenül Magyarország előtt olyan országok állnak az EU-n belül mint Lengyelország (38.), Spanyolország (40.) vagy Litvánia és Szlovénia (43.)
Magyarországnál 8 (!) EU-tagország áll rosszabbul a Transparency korrupciós listáján. Ezek Lettország (49.), Horvátország és Csehország (57.), Szlovákia (61.), Románia és Olaszország (69.), Bulgária (77.) és Görögország (80). Az EU által éppen társult tagi státuszba elemelt Ukrajna a 144. (Európában a legrosszabb), Oroszország „csak” a 127. helyen áll. Itt jegyzem meg, hogy a fenti listán MO mögött álló országokkal szemben az USA nem találta fontosnak, hogy a korrupciós helyzetet javító intézkedéseket foganatosítson, pedig az olaszok vagy a románok 69. helye, esetleg a bolgárok 77. helyezése intő példa kéne legyen. És akkor a 80. helyen álló görögökről már ne is beszéljünk (pontosan nem tudom, mi is az a maffiaállam, de ha van maffiaállam az EU-ban, az talán Bulgária lehetne – ám nem szeretném őket megbántani).
Ezek a körülmények láthatóan nem váltják ki az USA olyan mértékű demokratikus aggódását, hogy olasz, román, bolgár vagy görög állami tisztviselők beutazását tiltsa meg az USA-ba. Csak Magyarországon merül fel ennek szükségessége.”
A geci? Hát az tényleg unalmas
Áá! Csak kiadják gebinbe a dánoknak a lehallgatását. Merkelnél is ezt tették.
Nem is mertek tiltakozni a németek.
„2099-ig Németországot az USA kézivezérli, és így, csak az kerülhet ott trónra, akit azok odaraknak!!!
Gerd-Helmut Komossa, a katonai kémelhárítás volt parancsnoka beszámolt könyvében (Die deutsche Karte), hogy a titkos államszerződést 1949 május 21.-én írták alá és 2099-ig van érvényben. Minden egyes kancellár hivatalba lépésekor alá kell, hogy írja. Németország kötelezi magát ebben, hogy 2099-ig nem nyilvánítja ki állami szuverenitását, a médiákat az USA ellenőrzésének alárendeli és az arany tartalékát garanciaképpen átengedi az USA-nak.”
És?
Négy szabadrablás már volt. Bízni kell az impexes elvtársak utódaiban. Jöhet az ötödik.
„Először a Tanácsköztársaság – és az ennek köszönhető káosz, majd a második világháborús fosztogatás (ott rögtön kettő is jutott egy a németeké/nyilasoké, egy az oroszoké/komcsiké), aztán az államosítás, padlássöprés, majd a privatizáció és eladósítás alatt sikerült kishazánkat igen sok alkalommal a gatyáig lefosztani.”
A 444 mindent elkövet, hogy így legyen.
„Az volt már, hogy hány politikust tiltott ki az USA a privatizáció során végrehajtott korrupciós orgia során ?
Vagy az a korrupció nem számít, amikor ők részesülnek a lopott jószágból ?”
„A Bunge Zrt. legrégebbi és legismertebb márkája a Vénusz, mely 1952 óta elérhető a hazai üzletekben. Az egészséges táplálkozást képviselő Floriol napraforgó étolaj 1993 novemberében, a Vénusz margarincsalád pedig 2011-ben jelent meg a hazai piacon….A Bunge agrárüzletága globális szinten több tízmillió tonna árut állít elő és szállít éves szinten. A Bunge összeköti a gazdákat a világ piacaival, az ügyfeleket kiemelkedő minőségű termékekkel szolgálja ki, legyen szó akár egész országokról vagy éppen családi állattenyésztő gazdaságokról. A világ legnagyobb mezőgazdasági termelő régióiban létesítmények globális hálózatát működteti, gabona lifteket, olajosmag feldolgozó üzemeket, kikötői terminálokat. Ezen ipari létesítmények mellett kereskedelmi irodákat is működtet hat kontinensen.”
Olyan jóságosak a demokrácia exportálók. Még bombázhatnának is.
„Az amerikai kormány az utóbbi hónapokban óva intette a prágait, hogy atomerűből orosz, G5-ből pedig kínai technológiát engedjenek az országba.”
Természetesen. A bolsevikoknak a külső erők (tankok, bankok) behívására mindig volt erejük. A bolsik mindig csak „büntetni” akarnak. Ilyenek.
most Orbánt büntetnék, mert már négyszer törlesztett IMF hitelt és még egyet sem volt képes felvenni.
Nem. Csak oroszt, kínait meg eurót. Az sokkal jobb. Devizakitettségről hablatyolj már ide egyet gyorsan.
Majd, ha részletezed, hogy Fletó elvtársadnak miért nem adott
hitelt a SZENT PIAC? Miért kellett lemondania, mint pártelnöknek és miért, mint miniszterelnöknek? Nem volt mellette egy-két okos asszony ( Piroska, Klára)
Orbi fosik is rendesen. Nem véletlenül demonstrál a fegyveres erőkkel mostanában, mert érzi, az ország megmozdult ellene. Minden éjjel kiveri a veríték, mert arra ébred, hogy Gyurcsány átveszi az ország irányítását.
Lehet, hogy Vikica a választást már nem éri meg , mert a rémálmai kinyírják .
A történelemben a zsarnokok sorsa egyértelmű.
Jé, egy gondolatolvasó
ócska bolsi trükk
Megint báncsák a magyarokat kétbites?
Felölem…
„Háziasszony nem főz, nincs helye panasznak,
Wrigley gumit rágnak, rája Colát isznak.
Zúg a rock-popzene, ártalmas a fülnek,
Hónapról hónapra egyre csak hülyülnek.
Gyereket nevelni? Eszükbe sem szökik,
Sokkal egyszerűbb, ha tévé elé lökik.
Ott aztán fejlődik, egyre okosodnak,
Sokan nem hogy írni, de olvasni sem tudnak.
Tévé előtt hasal, a kiszolgált kutya,
Évek óta nézi, azért olyan buta.
Haza jön a gazda, munkából fáradtan,
Felbont egy üveg sört, s tévé elé huppan.
Üveges szemekkel bámulja a krimit,
Éppen egy kispapnak szúrják ki a szemit.
Autók nyikorognak, robbannak a házak,
Kéjelegve nézi, amint torkot vágnak.
Emberevő cápa, kisgyereket fal fel,
Akit fürdés közben, szüleitől mart el.
Élvezi a család, Hasfelmetsző Jack-et,
S hogy kell beváltani fedezetlen csekket.
Bankot kirabolni, csupán egy pillanat,
Tisztviselő rendőrt, lövik, mint a nyulat.
Spriccel, folyik a vér, a padló is síkos,
Ilyenkor a tévét kikapcsolni tilos!
Egyik gyerek titkon, apja zsebébe nyúlt,
Hátha talál benne almát, netán kisnyúlt.
Egyiket sem leli: helyettük a halál:
Csőre töltve nehéz belga pisztolyt talál.
Fegyver nélkül járni életveszély máma,
Hálával gondolnak „Nagy Amerikára”!
Hogy ez hová vezet, leírni is félek,
Ettől „nemesedik” a gyermeki lélek!
Pisztoly, bicska, bomba és egy rozsdás bökő,
Így ragyog előttünk „egy új és szebbjövő””
Remélem!
Nyírják csak ki.
De jó lesz (Nekik)