Az MTI strasbourgi tudósítója, Gebauer Szabolcs jelentette, hogy az Európai Parlament (EP) képviselői szerdán a strasbourgi plenáris ülésükön elfogadott állásfoglalásukban a jelenleginél szigorúbb közlekedésbiztonsági intézkedésekkel, például lakott területen 30 km/órás sebességkorlátozással szüntetnék meg 2050-re a halálos közúti balesetek az Európai Unióban.
A 615 szavazattal, 24 ellenszavazat és 48 tartózkodás mellett elfogadott állásfoglalásban a képviselők hangsúlyozták: mivel adatelemzésük szerint a halálos kimenetelű balesetek 30 százalékánál kulcsszerepet játszik a gyorshajtás, a járművek biztonságos sebességszintje legfeljebb 30 kilométer/óra lenne a lakott területeken és ott, ahol sok a gyalogos és a kerékpáros. Az EP emellett minden országban zéró toleranciát vezetne be a sofőrök alkoholfogyasztásával kapcsolatban, ugyanis – mint írták – a halálos közlekedési balesetek negyedénél az alkohol is szerepet játszik.
A képviselők olyan, biztonságos vezetési mód kötelező beállítását javasolták a mobil- és elektronikus eszközökbe, amelyek a várakozások szerint korlátoznák a vezetők figyelmét elvonó üzeneteket. Emellett adókedvezményekkel és biztosítási konstrukciókkal támogatnák a legmagasabb biztonsági normáknak megfelelő járművek vásárlását és használatát.
Véleményük szerint több, a közúti biztonságra és baleseti gócpontokra fókuszáló beruházásra van szükség. Ezzel kapcsolatban felszólították a tagállamokat, hogy hozzanak létre olyan nemzeti közútbiztonsági alapokat, amelyek a közúti bírságokból befolyó összegeket közlekedésbiztonsági kezdeményezések megvalósítására fordítják.
Az állásfoglalás emlékeztetett: minden évben mintegy 22 700-an halnak meg, 120 ezren pedig súlyosan megsérülnek az Európai Unió útjain. A közúti balesetek halálozási arányának korábbi csökkenése leállt, ami azt jelenti, hogy az uniónak nem sikerült megvalósítani azt a célját, hogy 2010 és 2020 között a felére szorítsa le a halálos közlekedési balesetek számát. Azok ugyanis csak 36 százalékkal csökkentek.
A legutóbbi adatok szerint az utak továbbra is Svédországban a legbiztonságosabbak, egymillió lakosra 18 halálos baleset jut, míg 2020-ban Romániában jelentették a legmagasabb halálozási arányt, 85 halálos balesetet egymillió lakosra vetítve. Az uniós átlag 42 halálos baleset millió lakosonként. A magyar adat ennél valamivel magasabb, 46 halálesettel, de csökkenő tendenciát mutat.
Hogyan fogják az elektronikus eszközöket úgy módosítani, pl telefont, hogy a sofőr ne használhassa? Honnan tudja az a szerencsétlen telefon, hogy ő most utas vagy sofőr? Szerencsétlen utasnak pl buszon blokkolja a szolgáltató a telefonját mert azt hiszik hogy ő ül a volánnál.
A telefonokra telepített térkép és vezetést segítő szolgáltatásokkal mi lesz? Azok is blokkolva lesznek?
30km/h-s sebességkorlátozás Miskolcon a 2×2 sávos utak kivételével mindenhol kötelező lenne. Ugyanis ahol nincs 2×2 sáv ott kötelező lesz a 30km/h.
Nyugi van! Hajózható lesz a Szinva. Szar -gen -tini szobor áll majd az Európa-téren.
„AKI NEM A BRÜSSZELI IDEOLÓGIA szerint és annak aláfekve cselekszik, annak IDEOLÓGIAI alapon büntetés jár.”
görbe még az uborka?
Egy biztos!
A mai nagyteljesítményű, főleg nagyobb gépkocsik, lényegesen többet fogyasztanak 30 km/óra sebességnél, mint 50 km/óránál.
Akinek van állandó fogyasztásmérővel felszerelt autója pontosan tudja, illeve ellenőrizheti.
Vagyis nagyobb fogyasztás = nagyobb légszennyezés = több környezeti ártalom = több megbetegedés.
Csak kérdem: ez mennyiben akadályozta volna meg a drogos autóst abban, hogy elüssön két kerékpárost, az egyikük a helyszínen meghalt, a másik súlyosan sérült?