Amikor Dienes Andor meglátta Norma Jeane Mortensont, elállt a lélegzete. Van ilyen. A női szépség olykor letaglózza a férfiembert.

Dienes Andor nézte a 19 esztendős, kissé zavarban lévő leányzót és azt gondolta: ő még ilyen gyönyörűséget nem látott. Pedig ahogy mondani szokták, nap, mint nap nézhette a korszak nőideáljait. Fotósként dolgozott és a munkája révén kapcsolatba került Ingrid Bergmannal, Elizabeth Taylorral, Anita Ekberggel, hogy csak néhányat említsünk a korszak szexszimbólumai közül. De Dienes Andor pontosan tudta, hogy most valami mást, valami egészen mást kapott a sorstól.

Dienes Andor egy fotója az akkor 19 éves Marilyn Monroe-ról.

Vajon elég-e a szépség a világhírnévhez? Vajon a természet adta külsőségek elröpíthetnek-e bárkit a szupersztárok irigyelt életéig? A választ alighanem mindenki tudja: a szépség gyúlékony anyag. Hess, elporlad, eltűnik. De ki is volt Dienes Andor, aki igazi kincsre lelt? Nos, az 1913-ban született ifjú erdélyi családban nőtt fel, és pillanatok alatt meg kellett tapasztalnia, hogy az élet mennyire kegyetlen tud lenni. Az édesanyja tudniillik egy szürke, borongós napon kútba vetette magát. A család megdöbbent a tragédián, az öngyilkosságot képtelen volt feldolgozni és a Trianon után Romániához csatolt Székelyföldről 1925-ben Budapestre költözött.

Az apa megpróbált mindent előteremteni a gyerekeinek, de embert próbáló feladat volt az. Így aztán a kis Andor kifutófiúként, majd később egy selyemüzlet alkalmazottjaként járult hozzá gyerekfejjel a közös kasszához. Budapest azonban hihetetlen hatással volt rá, egyre inkább érdekelték a különleges emberek, és egyre inkább vonzotta őt a művészetek sokszínűsége. Így aztán enyhe csömört kapva az apródszereptől, 15 esztendősen világgá ment. Szó szerint. Merthogy gyalogszerrel vágott neki Európának és csak ment, mendegélt, mint az egyszeri szegénylegény a népmesében. Aztán megtalálta azt, amit leginkább keresett: a fotózás szenvedélyét. Párizsban vált ismert divatfotóssá, megannyi kiadónak, újságnak készített felvételeket 1936-ig. Aztán felpakolta a féltve őrzött fotómasináját, és meg sem állt az Egyesült Államokig, ahol már várták a testvérei.

Onnantól Andre de Dienes néven folytatta a munkát. Folytatta mindazt, amit Párizsban elkezdett, ám még nagyobb sebességbe kapcsolva. Fotói helyette is jelezték a világnak: itt vagyok, figyeljetek rám, mert maradandót alkotok. Dolgozott például az Incze Sándor által alapított New York-i színházi újságnak. Incze volt az, aki még Budapesten a Színházi Élet tulajdonosa volt. Dienes megszállottan dolgozott és keresztül-kasul beutazta az Államokat. Kezdetben az indiánok, az őslakosok jelentették számára a fő élményanyagot, hogy aztán később fotósorozatot készítsen Harlem mindennapjairól is. Aztán a legendás Vogue felkérésére, vagy inkább javaslatára Hollywoodba költözött, és ott 1940 és 1950 között sikert sikerre halmozott. Nem csak szebbnél szebb színésznőket kapott lencsevégre a korszak férfisztárjait, Henry Fondát, Marlon Brandót, Fred Astaire-t és Ronald Reagant is megörökítette.

A szőke szexszimbólum talán legismertebb fotója.

1945-ben művészi aktfotóhoz keresett modelleket. Akkor találkozott Norma Jeane Mortensonnal. A munkáslánynak 19 esztendősen ez volt az első felkérése és divatfotózása. Talán maga sem gondolta volna, hogy a fotóssal való találkozása mindent és még annál is többet megváltoztat az életében. Együtt utazták be az Államokat. Egymásba kapaszkodtak és egymást ölelték. A fotóst megbabonázta az ifjú szépség természetessége, bája és vadsága. Kalifornia megannyi helyén készültek felvételek az út során, és közülük az egyik a Parade címlapjára került. Ez volt a parádés történet első filmkockája. Onnantól kezdve a lányt Marilyn Monroe-nak hívták…

Ő lett a végzet asszonya. 1926 júniusában született Los Angelesben. Gyerekkorát több nevelőszülőnél töltötte, sőt, volt időszak, amikor árvaházban élt. Aztán 16 esztendősen egy jobb élet reményében férjhez ment és közben a II. világháború alatt gyári munkásként kereste a kenyerét. Ekkor találkozott Dienes Andorral és a Kaliforniában készült fotósorozat hatására fedezték fel. A munkáslányból pillanatok alatt filmsztár lett. Olyannyira, hogy 1951-től már folyamatosan kapta a szerepeket, elsősorban vígjátékokban, de megmutathatta addig ki nem aknázott tehetségét drámai szerepekben is. Csillaga egyre feljebb és feljebb kúszott, olyannyira, hogy 1953-ban már az ő filmjei hozták a legtöbb bevételt. Olyanok például, mint a Niagara, a Szőkék előnyben, vagy a Hogyan fogjunk milliárdost.

Ő volt a szőke, akiért megőrült mindenki. Kisebb-nagyobb viharok, veszekedések, botrányok és kibékülések jellemezték a Hollywooddal való kapcsolatát. Az 1959-be bemutatott Van aki forrón szereti című vígjátékban nyújtott alakításáért aztán megkapta a legjobb színésznőnek járó Golden Globe-díjat. Aztán a csúcsról le és egyre lejjebb vitt az útja, mintegy jelképes volt az utolsó filmje, az 1961-ben készült Kallódó emberek. Rivaldafény, gazdagság, pompa – s mégis mennyi keserűség. Mindezek Marilyn Monroe életének a jellemzői. Gyógyszerfüggő volt, depressziótól szenvedett. A híres baseballjátékos, Joe DiMaggio, majd a zseniális író, Arthur Miller is volt a férje. Fellángolások voltak ezek. Aztán a szexszimbólum egyre többet és többet árult el a magánéletéről, hogy gyerekkorában szexuálisan zaklatták, hogy a nevelőszülei is így közeledtek hozzá, hogy olyan traumák érték, amit soha nem tudott feldolgozni. Az árvaházról például azt mondta egyszer: olyan volt, mintha senkinek sem kellenék…

Monroe csupán 36 éves volt, mikor meghalt.

Marilyn Monroe élete maga a zaklatott, csillogó-villogó, félelmekkel, bizonytalanságokkal teli huszadik század. A szőke szépség 36 évig bírta az iramot, a végzet asszonya szerepet, és azt, hogy mindig, minden pillanatban szépnek és tökéletesnek kellene lennie.https://www.ujsagmuzeum.hu/marilyn-monroe/?fbclid=IwAR1TXx4V6hdhFQRe_ldxs1Da_o_H4RZa798bEv20rAxdNjaxgFa_ox7VhJ4