Blikk-információ

Blikk-információ

A nyitóképen: Kardos József, már a Sziget fesztivál programigazgatójaként, 2017-ben. /  Fotó: MTI: Mónus Márton

A nyitóképen: Kardos József, már a Sziget fesztivál programigazgatójaként, 2017-ben. / Fotó: MTI: Mónus Márton

Több, kettős életet élő, meleg politikus is van a kormányban, akik – Szájer Józsefhez hasonlóan – látszólag példás, heteroszexuális családi életet élnek – állította Kardos József, a Fidesz egyik alapító tagja a Partizán keddi adásában, hozzátéve: Orbán Viktornak magánemberként semmi problémája nincs a homoszexuálisokkal.

Kardos a Blikknek elmondta: azért vállalta, hogy nyilvánosan beszél minderről, mert felháborítja a képmutatás, amit a kormány képvisel a melegekkel kapcsolatban.

Ritka interjút adott a Fidesz egykori alapító tagja, a homoszexualitását nyíltan vállaló Kardos József a Partizán keddi műsorában Gulyás Mártonnak annak apropóján, hogy a parlament kedden elfogadta a szexuális másságot a pedofíliával összemosó törvényt.

Cikkünkben beszámolunk erről is, kiegészítve mindazzal, amit Kardos másnap ennek kapcsán a Blikknek elmondott.

Kardos ott volt 1988. március 30-án este a Bibó Szakkollégiumban, amikor a Fidesz megalakult, és az elsők között írta alá az alapító okiratot.

– Nagyon lelkesek voltunk és összetartóak. Az első feladatunk az volt, hogy mindenki menjen vissza a saját közegébe, és toborozzon minél hamarabb minél több tagot, hogy annál nehezebb legyen a hatalom részéről a megtorlás – mondta Kardos, hozzátéve: a tagok között egyfajta véd- és dacszövetség is kialakult.

– Ez arról szólt, hogy ha bármelyikünket retorzió éri, bármelyikünkkel a hatalom elkezdene packázni, akkor ki fogunk állni egymásért és lehetőségeinkhez képest meg fogjuk egymást védeni.

Kardos az 1990-es választások előtt Szájer József soproni képviselőjelölt kampányfőnöke lett, és segített neki a Fidesz színeiben egyéniben országgyűlési mandátumot szerezni. Ő volt az egyetlen fideszes politikus, akinek akkor ez sikerült. (Még Kövér László is bejutott egyéniben, de ő a Fidesz és az SZDSZ közös jelöltjeként indult.) Ennek is köszönhető, hogy a 1994 után Kardos Szájer József személyi titkára lett.

– Egy olyan ember mellé mentem, akire felnéztem, akit tiszteltem, akit barátomként kezeltem, s azt gondoltam, szívesen dolgozok vele – mondta Gulyás Mártonnak Kardos, aki a Fidesz 1998-as kormányra kerülése után hagyta ott ezt a pozíciót. Mint mondta, ő nem kívánt kormánypártot szolgálni, mert „ellenzékből lehet mindig igazat mondani, őszintén kritizálni”.

– Kormányzó pártként ez már nagyon nehéz. Nagyon nehéz őszintének lenni – vélte Kardos. Elmondása szerint zavarta az is, hogy a Fidesz küszöbön álló választási győzelme előtt sokan elkezdtek pozíciókért kilincselni Szájernél.

Két egykori oxfordi diák, Orbán Viktor és Szájer József az 1990-ben megválasztott Parlamentben / Fortepan / Szalay ZoltánKét egykori oxfordi diák, Orbán Viktor és Szájer József az 1990-ben megválasztott Parlamentben / Fortepan / Szalay Zoltán

– Én voltam a személyi titkára, tehát elég jól tudtam a programját, én szerveztem a találkozóit, láttam, hogy mi folyik – jegyezte meg Kardos. Gulyás hosszas unszolására meg is nevezte Szijjártó Péter jelenlegi külügyminisztert, Polt Péter jelenlegi legfőbb ügyészt és Péterfalvi Attila adatvédelmi biztost, mint akik így, Szájer József révén kerültek be a politika magasabb köreibe. Szájert egyébként Kardos a mai napig becsben tartja.

– Én jóban voltam az egész családdal, és neki nagyon sokat köszönhetek. Annak ellenére, ami most történt vele, a mai napig úgy gondolok vissza rá, hogy nekem nagyon sokat segített – vallotta be Kardos.

Gulyás Márton megkérdezte Kardos véleményét arról is, hogy Szájer tavaly decemberi személyes tragédiája mögött a politikai érdekek és a személyes irányultság hogyan kerültek konfliktusba egymással.

– Ez egy őrült nehéz helyzet. Egy dolgot mindenképpen fontos megjegyezni: hogy ő nem csapta be a családját. A családja tudott errőlEz nem arról szólt, hogy ő bárki háta mögött kettős életet élne. Ő a nagy nyilvánosság előtt élt kettős életet. Én nagyon becsülöm a feleségét és a lányát is, mert az utolsó pillanatig kitartottak mellette – mondta Kardos.

Szájer 16 évig volt európai parlamenti képviselő, egy ideig az Európai Néppárt frakciójának alelnöke is volt. A Fidesz utóbb kilépett a Néppártból, mert szerintük eltávolodtak kereszténydemokrata értékeiktől / MTI / Koszticsák SzilárdSzájer 16 évig volt európai parlamenti képviselő, egy ideig az Európai Néppárt frakciójának alelnöke is volt. A Fidesz utóbb kilépett a Néppártból, mert szerintük eltávolodtak kereszténydemokrata értékeiktől / MTI / Koszticsák Szilárd

A Blikknek Kardos József abba is adott némi betekintést, hogy hogyan is működött ez a házasság.

– Szájer József házassága nem falházasság, hanem egy normális család, felvilágosult, értelmiségi emberekkel. Szeretik egymást. De hogy ezt a brüsszeli ügyet hogyan rendezték egymás között, azt nem tudom – mondta el az egykori barát, hozzátéve: Szájer mindig is zárkózott ember volt, csak a legközelebbi barátaival osztotta meg a lelki problémáit.

A homoszexualitását felvállaló egykori Fidesz-alapító beszélt arról is, hogy volt-e bármi takargatnivalójuk a meleg párttagoknak a Fideszen belül.

– Az hogy Orbán Viktor, Szájer József vagy akár Deutsch Tamás milyen vállalhatatlan és kirekesztő kijelentéseket tett az elmúlt években, az egy dolog; ezek az emberek magánemberként teljesen normálisan viszonyultak ehhez a kéréshez. Nagyon jól tudta az Orbán és mindenki a Fideszben, hogy Szájer Józsefnek milyen irányultsága van, és őt így fogadták el. Ez nem volt probléma, csak ne derüljön ki. A probléma az lett, hogy ez kiderült. De nekik ezzel a kérdéssel emberként nem volt, és szerintem a mai napig nincsen problémájuk – mondta Kardos, hozzátéve: a mai napig vannak kettős életet élő, magas pozíciót betöltő fideszesek, akik most asszisztálnak a szexuális másságot a pedofíliával összemosó törvényhez.

Ebben a brüsszeli épületben ért véget Szájer 30 éves politikai karrierje, miután részt vett egy illegális orgián a koronavírus miatti gyülekezési korlátozások idején/ Fotó: Marc BaertsEbben a brüsszeli épületben ért véget Szájer 30 éves politikai karrierje, miután részt vett egy illegális orgián a koronavírus miatti gyülekezési korlátozások idején/ Fotó: Marc Baerts

Kardos most azért vállalta, hogy nyilvánosan beszél minderről, mert felháborítja a képmutatás, amit a kormány képvisel a melegekkel kapcsolatban a kedden a Fidesz és a Jobbik szavazataival elfogadott, szerinte homofób törvénnyel, amiben a melegek ellen uszítják az embereket.

– Szájer esete nem egyedi, sokan vannak a Fideszben, akik viszik a maguk keresztjét. 2-3 államtitkárról is tudom, hogy meleg és kettős életet él. Nem fogok neveket mondani, elég annyi, hogy a Blikk olvasói is ismerhetik az arcukat. Ismertem olyan embert, akinek személyes tapasztalatai is volt velük – fogalmazott Kardos a Blikk kérdésére.

Az egykori pártalapító szerint nem a Fidesz sajátossága, hogy melegek vannak köztük, az ellenzéki pártokban is ülnek ilyen képviselők.

– Mint ahogy az utcán, a munkahelyeken, mindenhol. A legújabb kutatások szerint az emberek 10 százaléka érintett valamilyen szinten a homoszexualitással. A parlament 199 főből áll, statisztikailag legalább 20-an lehetnek bent melegek. Ezzel nincs is semmi baj. Baj a képmutatással van – jegyezte meg Kardos.

A pedofilellenes törvényjavaslat egyes, szexuális kisebbségeket megcélzó módosításai ellen tartott több ezres tüntetés résztvevői a Kossuth téren / MTI/Koszticsák SzilárdA pedofilellenes törvényjavaslat egyes, szexuális kisebbségeket megcélzó módosításai ellen tartott több ezres tüntetés résztvevői a Kossuth téren / MTI/Koszticsák Szilárd

Kardos a Partizán műsorában egyébként arról is beszélt, hogy nagyon nehéz volt számára elfogadnia saját homoszexualitását.

– Nem én választottam, ez így alakult. Ha választhattam volna, nem ezt kértem volna – vallotta meg Kardos. Olyannyira nem, hogy fiatalon pszichológushoz járt, akit arra kért, hogy „gyógyítsa ki” őt valahogyan a homoszexualitásból; 17 és 22 éves kora között háromszor is öngyilkosságot kísérelt meg. Nevelőszüleit ezek a kísérletek természetesen a kétségbeesésbe kergették, különösen, mert Kardos még nekik sem merte elmondani halálvágyának igazi okát. Kardos József a harmadik öngyilkossági kísérlet után, 23 évesen értette meg, hogy el kell fogadnia magát olyannak, amilyen.

– Az elfogadott törvény tükrében különösen fontos, hogy hányan vagyunk, akik ezen keresztülmegyünk – mondta Kardos. – A legnagyobb aljasság ebben a törvénytervezetben az, hogy ennek ellenére ártó szándékkal, pusztán hatalomvágyból politikai ambícióból mennek neki kisebbségeknek, most épp a melegeknek. Az felháborító, hogy mennyire képmutató ez az egész.

Szájer JózsefKardos JózsefFideszPedofiltörvényHomoszexualitásBibó István Szakkollégium