Révai Márton diplomamunkájának célja két egymástól légvonalban pár száz méterre lévő terület (Avas tető – Miskolc belváros) tömegközlekedési kapcsolatának kialakítása, és ezzel az északi hegyoldal kulturális és turisztikai fejlődésének elősegítése.
Miskolc eredendő szellemiségét és hangulatát nagyban meghatározzák a települést körülölelő dombok és hegységek. A település kialakulása és jelenlegi beépítettsége is a dombok és völgyek kapcsolataira épül. Míg nyugatról a várost a Bükk hegység határolja, addig a többi oldalról számos más, jóval alacsonyabb, viszont Miskolc fejlődéstörténetében jelentős domb övezi. Ilyen többek között az Avas domboldala és a Kisavas.
A Miskolc központjában emelkedő Avas hegy 300-400 éves pincéknek ad helyet, melyből több mint 900 található a hegyoldalban. Az északi oldal borospincéi mellett található a gótikus stílusú templom és a 16. században épült harangtorony is, mely kellő kontrasztot képez az 1963-ban épült kilátóval. Az ilyen volumenű látványosságok mellett már csak kiegészítésként szolgál a domboldalba vágott egykori amfiteátrum és az arborétum.
Míg az észak-déli irányba elnyúló Avas hegy délen szelíd dombként emelkedik ki a borsodi síkságból – rajta az 1970-es években épült Avasi lakóteleppel – északi végén viszont meredek hegyoldalként áll meg Miskolc belvárosa előtt. Tetején természetes helyet biztosítva Miskolc jelképévé vált Avasi kilátónak és a történelmi boros pincerendszernek.
Az északi domboldal minden négyzetmétere kulturálisan és társadalmilag is intenzíven használt, mely a hegyoldal meredeksége mellett ebbe az irányba autós vagy tömegközlekedés számára nem ad helyet.
Diplomamunkám célja két egymástól légvonalban pár száz méterre lévő terület (Avas tető – Miskolc belváros) tömegközlekedési kapcsolatának kialakítása, fejlesztve ezzel az északi hegyoldal kulturális és turisztikai vonatkozásait is. E beavatkozás egyedüli beruházásként még nem feltétlenül hozná meg a kellő sikert és eredményt, így elengedhetetlen a környék és az Avastető átfogó vizsgálata, illetve az infrastruktúra fejlesztése mellett, számos más fejlesztés összehangolt kivitelezése.
Szép terv. Időnként előkerül a libegő, sikló ötlete, de nem hiszem, hogy én megérem azt, hogy utazzak vele.
Milyen jó lesz lenézni az 50 ezres Miskolcra. Hogy fogják irigyelni tőlünk az egriek a a RákócziBank városrészt.
Miért nem takarodsz innen a fideszes Debrecenbe? Ott naponta elélvezhetnél az alföldi táj szépségében valamint az elvtársaiddal megivott kannásbortól. Nem utolsó sorban az orbán városrész látványától!!
itt jobb ingatlan spekulálni
a hejőcsabai villamosra várok
Latinovits Zoltán, 1951-ben, sikeres felvételi vizsgát tett az Építőipari Műszaki Egyetem – a Budapesti Műszaki Egyetemi akkori neve – Építészmérnöki Karán. A kiválóan rajzoló fiatalember ekkor már két éve a MÁVAG Színjátszó Csoport tagja volt, egyetemi évei alatt azonban rendszeresen fellépett az Építőipari Műszaki Egyetem és a Népművészeti Intézet amatőr együtteseiben is.
„Latinovits Zoltán, 1955-ben, négyévi tanulás után, az egyetem Középülettervezési Tanszékén, elkészítette első tervrajzát a belvárosi Engels téri telek (ma: Erzsébet tér, Kempinski Szálloda) beépítésére. A fiatal mérnökjelölt úgy gondolta, hogy a Hősök terétől induló egykori Sugár út (akkor: Népköztársaság útja; ma: Andrássy út) lezárása lehetne egy új, modern irodaépület…
Miután elkészült a tanárai által is figyelemre méltónak talált első mérnöki tervével úgy döntött, hogy befejezi egyetemi tanulmányait és mégis színész lesz!”
Kabinos drótkötélpályás függővasút jó elképzelés főleg, hogy a városi tömegközlekedés rendszerébe is bevonva tervezik így tehermentesítve a nagy forgalmat így a leterhelt buszforgalmat ez a felvonó tehermentesítené. Jó lenne ha városi bérlettel vagy jeggyel is lehetne majd rajta utazni nyilván gondolhatnak rá ha a tömegközlekedés rendszerébe bevonják. Hazai és uniós forrásokból és a helyreállítási alap forrásaiból ha megkapja azt az ország pályázat benyújtását követően ha benyújtanák rá pályázatot felgyorsíthatnák a projektet ,hogy ne keljen éveket még várni a kivitelezésre és ha pozitívan bírálják el jó lenne ha már akár jövőre elkezdődhetne a beruházás kivitelezése és nem kéne rá még tehát éveket várni hanem dinamikusan haladna majd kivitelezés sokak vágya már mert jó a terv szerintem erre sokan rábólintanak ,hogy elfogadják. Sokan várjuk már, hogy megépüljön ez a drótkötélpályás kabinos függővasút, hogy tehermentesítse a buszos tömegközlekedést részben. Így nem a várost megkerülve kell majd a 35 és 35 R jelzésű buszokon félórákat zötykölődni hanem célirányosan rövid idő alatt 10 perc alatt feljuthat majd az ember az avasra ezzel a felvonóval a belvárosból. Reméljük minél hamarabb megépül és nem kell még rá várni évekig.
Csókolom, tessék mondani, érvényes lesz rá az MVK-s bérlet?
Remek terv.
Részletes kidolgozás a mellékletekben.
A megvalósítás esélye jelenleg . 0
……de merjünk nagyot álmodni………
Hajrá Miskolc !!!
„Tömegközlekedés” szempontjából ez sehonnan megy sehová.
Olyan nagy tömegek nem laknak a kilátó közelében, aki közlekedni akar, az nem egy fel a Szilvás utcáról gyalog, se busszal a tetőig, onnan meg nem fog lekutyagolni a libegőhöz.
A másik végétől is jó messze a villamos, a 21-es busz ritásan jár.
Diplomamunkának biztos elmegy, de ott nem hinném, hogy a valós várható forgalmi és megtérülési adatokat vizsgálnák.
Ausztriába járunk síelni évtizedek óta, százával láttam sokkal esztétikusabb fogadó épületeket. Onnan lehetne ötleteket meríteni, bár turisztikailag ez egy nagy semmi, pl. 900 pincéből hány üzemel? Hány van olyan állapotban, hogy egyáltalán képes legyen vendégeket fogadni?
Aki ezeket a bugyuta lila gőzös álmokat kitalálla, járt már életében egy igazi borvidéken valahol Európában? És ez alatt nem a gagyi országokkal (olcsó bérmunkásokkal) felbővített Európát tessék érteni, hanem azt a régit, amit egykor nyugat néven ismertünk (hallomásból).
Elképzelem, amint egy finn vagy egy japán utazni vágyó lapozgatja az utazási irodák ajánlatait, és félretolja a Tadzs Mahalt, Machu Picchut, az Eiffel tornyot, a Szent Márk teret, az Akropoliszt, és azt mondja, egy életem, egy halálom, de nekem a miskolci libegővel fel kell mennem az avasi kilátóhoz. 🙂
Akad olyan, akit nem fog el a röhögés, amint ezt a szerencsétlen, bepalizott embert maga elé képzeli?
És majd nyomatja a facebookra a fotókat, Miharu Hariko a miskolci kilátóval a háttérben 🙂
És százezrek lájkolják, milliók irigylik. 🙂
Panel proliknak talán jó lesz. Taszítóan semmilyen.
Olyan semmilyen, mint te vagy méltóságor úr,b+!
Úrhölgy.
A szocialista szellem vasútja. Pali csontváz van benne?
Na, megszólalt már a vén náci tróger!
Holcim biztosan megveszi a tervet. Követ szállítani jó lesz.
Ahhoz meg túl gyenge. Így is sz@r, meg úgy is sz@r. Nem kell finomkodni.
Aki nem bír felmenni gyalog a kilátóhoz, az nem is érdemli meg, hogy ott legyen…
Aztán nem volt ennek a gyereknek a közelében egy tapasztalt építész, aki elmagyarázta volna neki, hogy a tervezéskor a helyszínre is el kell menni ? Esetleg körülnézni és figyelembe venni a környezetet is ? Gótikus templom és harangláb meg romantikus hangulatú , évszázados pince borházak közé nem illik kőbánya csille átrakodó hangulatú libegő állomást építeni ? Egy kicsit arrébb a tapolcai vagy a Mexikó völgyi mészkő fejtő telepekre viszont hibátlan lenne.
Louvrenál jártál már?Üvegpiramisok.megvannak?kár hogy a műveletlen franciák nem beszéltek veled előtte…
Minden más már fasza, és ki van építve? Ez most a legfontosabb?
Mártonka! Ne hőbörögj ! Inkább figyeld a nagyokat, hogy csinálják .Van még időd, semmiről nem maradtál le.
Ezt a fantáziátlan, brutális és látványromboló ,öncélú üvegdobozt meg ne hasonlitsd a Louvre piramishoz, mert még annál is nevetségesebbé válsz, mint amilyenné tett ez a diplomaterv.
Szerettem nem az asztalfióknak kiírt feladatokat adni a diplomatervező hallgatóknak, amíg akadtak olyanok, akikre rá lehetett bízni valódi, megoldásra váró problémákat, de egy ilyet nem engedtem volna bírálatra sem.
Sajnos a mai építészetből kihalt a kreativitás. Csak a vonalzót ismerik az íveket nem ismerik.