Miskolc rendkívül sajátos helyzetben van, hiszen ugyan régóta rendelkezik repülőtérrel, ám a kifutópálya burkolata füves, ami megnehezíti üzleti célú repülőgépek indítását és érkeztetését. A repülőtérhez kapcsolódó infrastruktúra sem fejlődött semmit az utóbbi évtizedekben. Kétségtelen viszont, hogy a sportrepülés komoly bázisa működik a miskolci repülőtéren.
Igazából az pecsételte meg a miskolci repülőtér sorsát, hogy a terület tulajdonosaként az önkormányzat arról döntött, hogy gazdasági övezetté nyilvánítja a repülőteret, amelyet lényegében a tőszomszédságában lévő miskolci Mechatronikai Ipari Parkhoz csatolhatnak és befektetőknek értékesíthetnek. Úgy hírlik, van is jelentős érdeklődés a terület iránt.
Körbeépült a terület
Mát több alkalommal, több fórumon elhangzott, hogy a jelenlegi miskolci repülőtér már csak korlátozottan alkalmas eredeti funkciójára. Egyik oldaláról fontos közút, másikról a vasút, harmadikról a Mechatronikai Ipari Park határolja, míg negyedik határként ott van Szirmabesenyő egyre gyarapodó lakott területe. Nemhogy bővítésre, de a jelenlegi szolgáltatás fenntartására is egyre kevesebb a lehetőség.
Keresni kell helyet neki
A miskolci közgyűlés legutóbbi ülésén szó volt a repülőtér helyzetéről abban a vonatkozásban, hogy befektetési területté nyilvánította a testület.
Veres Pál polgármester említette a készülő kormányhatározatot, de – mint mondta – várhatóan csak 2024-ben lehet belőle konkrétum. Addig is kellene valami ideiglenes megoldás. Ezen kell dolgozni. Találni kell olyan helyeket Miskolcon és környékén, amelyek alkalmasak egy korszerű repülőtér kialakítására.
Csöbör Katalin, a térség országgyűlési képviselője is többször foglalkozott már a miskolci repülőtér ügyével. Olyan elképzelése is volt, hogy a jelenlegit kellett volna fejleszteni. Mint mondta, a kormányzati szándék egyértelmű, miskolci repülőtér mindenképpen kell. Az ehhez szükséges területet azonban az önkormányzatnak kell biztosítania.
boon.hu
Szép lába van.
Sajnos ezzel fel is soroltad az összes jó tulajdonságát.
bolsevik irigység
Ha már mindenképpen minősíteni kell, akkor inkább liberális éleslátásnak nevezném! 🙂
„Igazából az pecsételte meg a miskolci repülőtér sorsát, hogy a” cuclib vigyorogva nézte a saját 15 éves moratóriumát.
Rosszul tudom?
Nyeregbe magyar!
Nem okozott még elég kárt?
Ahová csöbörke beteszi a lábát, annak annyi!
Csak egy megélhetési politikus, a legrosszabbak közül.
Nyeregbe Magyar – Nyeregbe Kató ! Beszállás majd felnyergelés, biztonsági övek bekapcsolása, majd a repülési biztonsági bukósisak fel, repülés alapismereti tájékoztatás majd felkészülés a repülésre, sugárhajtóművek bekapcsolása, majd transzponder ellenőrzése, koordináták megadása majd felszállási engedély megadása és irány a repülés, lelkesen és bátran felvértezve irány a végtelen égbolt turbósebességbe kapcsolás és maximális sebességgel az L – 29 Delfin Csehszlovák típusú katonai alapkiképző sugárhajtású szuperszonikus gyakorlógéppel irány a végtelen kék égbolt megközelítve a hangsebességet turbulencia kizárva, maximális sebesség és maximális biztonság garantálva és kezdődhet a mutatványos akrobatikus szuper műrepülés dugóhúzókkal, lapos, meredek, háton és egyéb konfigurációkkal. Elfordulásjelző, keresztdőlés mérő műszerek szuperül működnek minden teljesen maximálisan menő.
Mutatványos a beszállás is az L-29 Delfin típusú katonai alapkiképző, gyakorló sugárhajtású vadászgépbe. /Ilyen típusú és ehhez hasonló vadászgépeket a katonaságnál is a honvédségnél is használtak katonák alapkiképzésére, gyakorló repüléseknél repülési gyakorlatozásoknál/
Érzi, hogy repülni fog.
Annak idején az L-29 Delfin sugárhajtású alapkiképző gyakorló vadászgépeket váltotta fel az L-39 Albatros sugárhajtású kiképző vadászgépek Csehszlovákiában használták azt a típust.
Warsói szerződés alapvető kiképző repülőgépei voltak mindkét típus az L-29 Delfin alapkiképző vadászgép és az L-39 Albatros kiképző vadászgépek is és így annak idején több Kelet és Közép Európában lévő országok katonai haderők is használták alapkiképzésekre.