romló járványhelyzet miatt szerdán a kormány védelmi intézkedésekről döntött, amiket Gulyás Gergely jelentett be a csütörtöki kormányinfón :

  • Engedélyezik, hogy a cégek és a vállakozások munkáltatóként előírhassák védőoltást az alkamazottak számára a munkavégzés feltételeként. Az előírás egyelőre csak az első két oltásra vonatkozik. A tervek szerint az első oltást december 15-ig kell megkapni.
  • A magyar állam is előírja munkáltatóként. Az önkormányzatoknál a polgármesterek döntik el, hogy elrendelik-e a kötelező oltást. Az alapítványi fenntartású egyetemeknél pedig a kuratórium dönthet.
  • A közösségi közlekedésen novembertől kötelező a maszkviselés.
  • Az egészségügyi intézményekben látogatási tilalmat vezetnek be. A szociális intézméynekben a vezető rendelhet el látogatási tilalmat.

A kötelező oltások szabályozása meg fog egyezni az egészségügyi dolgozókra vonatkozó előírásokra. Aki nem oltatja be magát, azt fizetés nélküli szabadságra lehet küldeni. Aki pedig ezt nem vállalja, egy év után el lehet bocsátani. A Miniszterelnökséget vezezető miniszter beszélt arról is, hogy ha az Alkotmánybíróság alkotmányellenesnek találná az egészségügyi dolgozók kötelező oltását, akkor a kormány az alkotmánymódosítást sem zárná ki, hogy előírhassák az olást az állami alkalmazottaknak. Gulyás szerint a mostani döntés azért alkotmányos, mert ban egy szükségszerűsége és célszerűsége az intézkedésnek.

A 444 kérdésére a miniszter mondta, összességében a közszféra oltottsága magasabb, mint a társadalomban általában, viszont például a fegyveres testületeknél alacsonyabb. Azt nem árulta el, hogy létaznek-e olyan szakmai érvek, ami alapján csak a tömegközlekedésen tartották indokoltnak a kötelező maszkhasználatot.https://444.hu/2021/10/28/kotelezove-tehetik-a-cegek-a-koronavirus-elleni-oltast-novembertol-kotelezo-a-maszk-a-tomegkozlekedesen