Elektromos autókhoz gyárt majd alkatrészeket a Chervon Auto Miskolcon épülő gyára
Miskolcon, a Mechatronikai Ipari Parkban épül a Chervon Auto első Kínán kívüli gyáregysége, amelyben a tervek szerint kizárólag elektromos autókhoz gyártanak majd présöntéssel és egyéb fémmegmunkáló berendezésekkel alkatrészeket. A cég présöntő berendezése hazánkban és a régióban egyaránt egyedülálló méretekkel rendelkezik, kapacitása többszöröse a présöntésnél általában használt gépeknek, igaz a Tesla Giga Pressnél azért kisebb. A beruházás kapcsán Simon Waechterrel, a Chervon Auto stratégiai projektekért és üzletfejlesztésért felelős vezetőjével és Simon Lajossal, a cég miskolci HR vezetőjével beszélgettünk. A cég története, a helyszínválasztás okai mellett azt is megtudtuk, hogy már keresik a szakembereket a miskolci üzembe. A beszélgetés során a vezetők saját autóhasználati szokásairól, valamint Kína és Európa elektromos autó kínálatáról is váltottunk néhány szót.
A 2012-ben alapított Chervon Auto a Nanjing-i székhelyű Chervon Group vállalat része – kezdte Simon Waechter a cég bemutatását. A cég alapítását követően nagyon gyors növekedést tapasztaltunk, 2019-től jegyzik a céget a Sanghaji Értéktőzsdén. Elektromos járművekhez és belső égésű motoros autókhoz egyaránt gyártunk alkatrészeket. Elmondhatom, hogy az elektromos járműalkatrészek a legdinamikusabban növekvő üzletágunk. A magyar gyár jelenti számunkra az első Kínán kívüli befektetést. Az új létesítmény kizárólag az elektromos autók alkatrészeire fog összpontosítani.
Olvasóink többsége végfelhasználó, azaz elektromos autó tulajdonos, akik kevésbé ismerik az autóalkatrészek gyártását, a beszállítói láncokat. Említene néhány példát, mely gyártók mely elektromos modelljeiben találunk a Chervon által gyártott alkatrészeket?
Simon Waechter (SW): Elsősorban a közepes és prémium szegmensre koncentrálunk. Autógyártók és Tier 1-es OEM beszállítók megrendeléseit teljesítjük. A magyar gyár elsősorban az akkumulátor házakra összpontosít, ezen kívül tengelyeket és fogaskereket is gyártunk az autóipar számára.
Jelenleg milyen a hagyományos, hibrid és tisztán elektromos modellek számára gyártott alkatrészek aránya?
SW: A magyar cégnél 100% a terv, amit természetesen a vásárlói igények befolyásolhatnak, általánosságban pedig 40-45% körül van, amely az elmúlt 4-5 évben nőtt meg 20-25%-ról, tehát nagyon gyors a növekedés ebben a szegmensben.
Mennyire gyors átmenetre számít a hagyományos járművekről az e-mobilitásra?
SW: Nagyban függ a régiótól. A három fő régió, az Egyesült Államok, Európa és Ázsia közül ez utóbbiban a legnagyobb a befogadási hajlandóság, azon belül is különösen Kínában, de Európa sem áll rosszul.
Általánosságban elmondható, hogy leginkább a kormányoktól függ, hiszen – különösen rövid- és középtávon – leginkább a támogatások vezérlik az átállást, mivel a gondolkodásmód még mindig a belső égésű motorral szerelt járművekre összpontosít. Különösen egyes nagyobb piacokon, például Németországban.
A váltási hajlandóság persze nagy mértékben függ a töltési lehetőségektől is, ezt pedig Kínában nagyon jól csinálják. Nagyon jó a töltőinfrastruktúra, jellemzően például a nagy vállalati parkolók 30%-ában van kiépített elektromos autó töltési lehetőség. Ha Európa képes lesz a megfelelő töltőinfrastruktúra kiépítésére, akkor az elektromos autók elfogadottsági aránya magasabbra nő. Természetesen ez is a kormányoktól függ, hogy mennyire támogatják a töltőinfrastruktúra kiépítését az elektromos járművek vásárlásának támogatása mellett. Norvégiát remek példának tartom.
A Chervon honlapján olvastam, hogy mosógép alkatrészeket is gyártanak. Ez kissé furcsa párosításnak tűnik, melyik volt előbb, és miért pont ez a két terület?
SW: Ennek megválaszolásához fel kell idéznem a Chervon Group történelmét. Eredetileg kéziszerszámok és azok alkatrészeinek gyártásával foglalkoztunk, legnagyobb vásárlónk a Bosch volt. Komplett termékeket gyártunk a Bosch számára, illetve egy korábbi Bosch márkára, a Skill-re összpontosítunk. Nagyon erős gyártási kapacitásunk és szakértelmünk alakult ki a kisebb méretű alkatrészek présöntése és a fémmegmunkálása területén, melyet jól tudtunk hasznosítani az autóipari alkatrészek mellett a mosógép alkatrészek gyártásában is. Különösen a Chervon Auto alapítását követően jött jól ez a tudás és a kapcsolataink, mivel egy újonnan alapított vállalatnak nem könnyű felpörgetni a termelését. Jelenleg már viszonylag kis részét jelenti a Chervon Auto portfóliójának a mosógép alkatrészek gyártása.
A céget 9,5 éve, 2012 márciusában alapították, említette a cég történelmét, ezek szerint nem teljesen új cégként jelentek meg az autóipari beszállítók között?
SW: A Chervon csoport 30 évvel ezelőtt alakult és elektromos szerszámok kereskedelmével foglalkozott. Hamarosan nagyobb márkák számára végzett szerződéses gyártást az elektromos kéziszerszámok területén. Mára saját porfóliónk alakult ki elektromos kéziszerszámok és autóipari elektromos alkatrészek területén is. A Chervon csoport kultúráját jól jellemzi, hogy legtöbb felső vezetőnk a kezdetektől a vállalatnál dolgozik. A Chervon Auto jelenlegi vezérigazgatója például korábban a Chervon csoportnál Peter Pan-nel, a Chervon csoport alapítójával dolgozott, mielőtt 2012-ben döntöttek a Chervon Auto megalapításáról.
Jól sejtem, hogy az autóalkatrészek gyártása is a Bosch-sal kezdődött?
SW: Pontosan, de a gyártási folyamatainknak és a minőségnek köszönhetően nagyon hamar további vásárlóink és érkeztek.
A miskolci beruházására áttérve, van esély arra, hogy a miskolci gyár elkészüljön a vállalat 10. születésnapjára?
SW: A jelenlegi terveink szerint 2022. július végén megkezdjük a termelést, tehát a 10. évforduló évében elkészül a gyár. Nagyon szoros ütemtervünk van, már elkezdtük az építkezést, amely nagyon jól halad.
Magyarként és miskolciként különösen örömteli számomra, hogy a Chervon Miskolcot választotta első európai gyáregységének helyszíneként, mégis felmerül a kérdés, hogy miért Magyarország, miért Miskolc?
SW: Nagyon alaposan elemeztük a lehetséges helyszíneket, a tágabb régióktól kiindulva, így először megvizsgáltunk számos Kelet-Európai országot, többek között Lengyelországot, Csehországot, Magyarországot, ezt követően haladtunk a kisebb régiók felé. El kell mondanom, hogy a magyar kormány nagyon támogatja a magyarországi beruházásokat, ösztönzőkkel és az engedélyezési folyamatok felgyorsításával egyaránt.
Két fontos érv szólt Magyarország mellett, egyik az állam támogatása, a másik pedig a költségek szintje, Csehországgal vagy a Lengyelországban számunkra érdekes helyszínekkel összehasonlítva.
Magyarországon belül szintén több helyen jártunk, megnéztük Győr környékét, Szegedet, Debrecent és Miskolcra is eljöttünk. Miskolcot három ok miatt választottuk. A legfontosabb a város nehézipari háttere. Présöntéssel foglalkozunk, ami igazán beleillik Miskolc történelmébe. Kelet-Európa egyik legnagyobb problémája a munkaerőhiány, és úgy véljük, hogy Miskolc hátterének köszönhetően könnyebb lesz szakképzett munkaerőt találni, hiszen a Miskolci Egyetemen kohászati képzés is folyik. A héten jártunk az egyetemen is, tárgyaltunk a rövid-, közép- és hosszútávú együttműködési lehetőségek megkezdéséről. Úgy gondolom ez szólt leginkább Miskolc mellett a három ok közül.
A második érv a Miskolc Holding támogatása. Egy befektető számára – különösen, amikor először tervez a saját országán kívül befektetni – létfontosságú egy nagyon erős partner segítsége, aki megkönnyíti a helyi ügyek intézését, legyen szó területvásárlásról vagy közműszerződésekről, hiszen a gyárnak elektromos áramra, gázra, valamint engedélyekre van szüksége. A Miskolc Holding egyablakos megoldást kínált, a fejlesztési vezetővel kell csak egyeztetnünk, aki segít a kapcsolatteremtésben.
A harmadik szempont a munkanélküliségi ráta, amely Miskolc környékén magasabb, mint az ország egyéb régióiban, ezen kívül a Mechatronikai Ipari parkban rendelkezésre álló földterület geológiai szempontból is megfelelő a beruházásunk számára.
Említette a Miskolci Egyetemmel való kapcsolatot, esetleg K+F tevékenységet is terveznek Miskolcon a termelés mellett?
SW: Az első fázisban legfontosabb jelenleg a termelés mielőbbi beindítása, az ügyfeleink szükségleteinek kielégítése, de természetesen további szakaszok is érkezhetnek majd, attól függően, hogy milyen tapasztalataink lesznek a miskolci gyárban. Természetesen nem kizárt a teljes értéklánc kialakítása Miskolcon.
Olvastam, hogy egy 26.000 m2-es csarnok épül Miskolcon és az első ütemben 140 embert terveznek foglalkoztatni. Ez arra utal, hogy lesz második fázis is?
SW: Nyitottak vagyunk rá, ezért vásároltunk egy nagyobb területet. A Kelet-Európai és különösen a magyar elektromos járműipart tekintve (pl. Samsung SDI, SKI, BMW) úgy véljük, óriási potenciál rejlik Magyarországon belül és a tágabb európai térségben egyaránt. A továbbiakról azonban még folynak a tárgyalások.
A 140 fős létszámmal kapcsolatban szeretném megemlíteni, hogy jól tudom, a mai napig sokan hezitálnak, mielőtt egy kínai vállalatnál helyezkednek el, ezért szeretném hangsúlyozni, hogy a megközelítésünk olyan, mint a magyaroknak: a lehető legtöbb helyi munkatárssal szeretnénk dolgozni, egy teljes helyi ellátási lánc kifejlesztésére koncentrálunk Magyarországon belül és a tágabb Közép-Kelet Európai régióban egyaránt.
Magyarországon több akkumulátor cella gyártó is letelepedett, ez is szempont volt, előny, ha egy országban vannak velük?
SW: Természetesen ez egy fontos előny, hiszen keressük az együttműködési lehetőséget az akkumulátorgyártókkal és mindig fontos a vevő közelsége. Ha Miskolcot és környékét tekintjük, akkor nagyon közel a debreceni BMW, a kecskeméti Daimler, a budapesti régióban lévő Samsung és SKI, valamint a győri Audi. Számomra azonban ugyanilyen fontos Szlovákia és Lengyelország közelsége is. Egy hatalmas autóipari klaszter alakult ki ebben a régióban, ezért is érzem úgy, hogy stratégiailag remek helyet választottunk Miskolcon.
Mekkora részét jelenti majd a Chervon teljes termelési kapacitásának, alkalmazotti létszámának Miskolc?
SW: A Chervon csoport alkalmazotti létszáma közel 10.000 fő, a Chervon Auto pedig 2600-2700 fő közötti alkalmazottal rendelkezik, míg a magyar gyár az első fázisban 140 főt foglalkoztat majd. Ezzel kapcsolatban el kell azonban mondani azt is, hogy a létszám nagyban függ a technológiától is. A présöntés, amivel itt foglalkozunk majd, nagyon magasan automatizált gyártást jelent, ezért különösen sok képzett szakembert keresünk, ezért nem könnyű az összehasonlítás.
A miskolci alkalmazottak mekkora része lesz mérnök?
Simon Lajos (SL): A 140 fős létszámból körülbelül 40 alkalmazott lesz mérnök, a gyártástámogatás, minőségellenőrzés, karbantartás és szerszám támogatás területén. Új termékek bevezetését is végezzük majd, ezért projekt támogatókra és tesztelőkre is szükségünk van. Ahogy Simon említette, magas hozzáadott értékkel rendelkező gyártásról van szó, amely nagymértékben automatizált, ezért szakembereket keresünk, de nem csak a présöntés területén.
Nem feltétlenül szükséges, hogy minden alkalmazott rendelkezzen présöntési tapasztalatokkal. Természetesen a csapat egy részénél elengedhetetlenek ezek az ismeretek, de mi is támogatjuk az alkalmazottaink folyamatos képzését. A Miskolci Egyetemmel és esetenként más képzési központokkal együttműködve folyamatosan képezzük a mérnökeinket és a kék galléros munkaerőnket egyaránt. Az alap csapat tehát magasan képzett szakemberekből áll majd, de az újonnan csatlakozók tőlünk kapják majd meg ezt a képzést.
SW: Az egyetemen tartott tárgyalásaink során már beszéltünk az iparági szakemberek képzéséről, ugyanis ez egy nagyon vonzó iparág, mivel a présöntés és a forgácsolás rengeteg fejlődési lehetőséget kínál az autóiparban. A gyártási technológiánkról elmondhatom, hogy a présöntés területén a legmagasabb szinten állunk Magyarországon és valószínűleg a tágabb régióban is. Ez pedig egyértelműen magas hozzáadott értéket képvisel, amelyhez komoly szakértelem szükséges, de természetesen alkalmazottaink képzésére is különös figyelmet fordítunk.
Milyen szakembereket keresnek jelenleg a miskolci üzembe?
SL: Jelenleg vállalati vezetőket, gyártástámogató és minőségügyi mérnököket keresünk, de már fogadjuk öntödei szakmunkások, műszakvezetők és megmunkálógép- vagy felületkezelőgép üzemeltetők jelentkezését is a következő mail címen: recruitment-EU@chervonauto.com
Megoldható, hogy magyar alkalmazottakkal induljon a gyár, vagy kínai munkatársak is érkeznek majd a magyarok betanítására?
SW: A magyarországi gyárat elsősorban magyar személyzet vezeti és üzemelteti majd, persze különösen az első időszakban a kínai szakemberek fogják majd kiképezni a magyar szakembereket és segíteni fogják a gyártás felfuttatását. Ezt azonban csak rövid- esetleg középtávon tervezzük.
Esetleg a magyar szakemberek is utazhatnak Kínába képzésre, amíg a miskolci gyár elkészül?
SW: Jelenleg ez sajnos nem oldható meg. A probléma, hogy a koronavírus járvány miatt, amikor én visszautazom Kínába, 4 hetet egy karantén hotelben kell töltenem. A magyarok családcentrikus emberek, nem valószínű, hogy egy 2-3 hónapos képzés előtt örülnének egy további egy hónapos karanténnak.
A képzésnél is szeretnénk együttműködni a Miskolci Egyetemmel is, hiszen rendelkeznek présöntő géppel.
SL: Érdemes elmondani, hogy a Chervon miskolci üzem présgépének kapacitása nem csak Miskolc, de a teljes régió számára egyedülálló lesz. A Tesla nagyon büszke a Giga Pressre, amellyel nagy méretű alkatrészeket tudnak készíteni. Természetesen a mi gépeink nem olyan nagyok, mint a Giga Press, de olyan nagy méretű gépeink vannak, amilyenekkel senki más nem rendelkezik Magyarországon, így technológiai szempontból ezért nagyon érdekes lehetőséget kínálunk a szakembereink számára.
Hamarosan indul a Tesla gyártás Németországban, esetleg ez is ösztönözte vagy felgyorsította a Chervon európai megjelenését?
SW: Ügyfeleinkkel kapcsolatban nem oszthatok meg konkrét információt, de általánosságban azonban elmondható, hogy a jelenlegi trend az ellátási láncok lokalizációja, több okból is. A koronavírus világjárvány és geopolitikai okok egyaránt megmutatták, hogy létfontosságú jelentőséggel bírhat a helyi gyártás. Egyre inkább azt tapasztalhatjuk, hogy az európai piacra szánt járműveket Európában gyártják, az ázsiai piacra pedig Ázsiában fognak termelni. Erre összpontosítva az ellátási láncok is átalakulnak és követik a termelést.
Ázsiában, különösképpen Kínában előrébb jár az elektromos járművek bevezetése, ennek köszönhetően az ismeretek és a gyártási kapacitás Kínában egyaránt meglehetősen nagyra növekedett, ezért jelenleg számos ázsiai befektetés érkezik Európába, a helyi elektromos járműgyártás támogatásához. Jó példa erre a Chervon, de mellette a Semcor, a Samsung SDI vagy az SKI is Koreából.
Elmondhatom tehát, hogy Európában, különösen Kelet-Európában az elektromos járművek gyártásába történő beruházások oka az elektromos járművek gyártói számára a teljes ellátási láncok lokalizációjára törekvés. Ezért az európai akkumulátor vagy elektromos járműgyártás növekedése valóban növeli a Kínából érkező beruházásokat, ezért úgy gondolom sok további ázsiai befektetés érkezik majd Magyarországra és Közép-Európába a közeljövőben.
Tehát a COVID is felgyorsította ezt a folyamatot, mert nemcsak olcsóbb helyben gyártani, de biztonságosabb is?
SW: Igen, biztonságosabb, ezen kívül Kínában egyre nagyobb kihívás megfelelő munkaerőt találni. A COVID is felgyorsította a beruházásokat, de alapvetően az egyre növekvő szállítási költségek, illetve a karbonlábnyom csökkentése is ösztönzi az európai gyártást. A Chervon szerszámgépeket gyártó részlege nem gyárt belső égésű motoros eszközöket, például fűnyírókat vagy lombfúvókat, kizárólag elektromos gépeket. A prémium akkumulátoros technológiára és a szén-dioxid kibocsátás csökkentésére összpontosítunk a mindennapi életünkben is, így természetes, hogy nem csak termékeinkkel, de a teljes vállalaton belüli értéklánccal segítjük ügyfeleinket a szén-dioxid kibocsátás csökkentésében, ezért a szükséges szállítások csökkentése, lerövidítése is nagyon fontos számunkra.
Ez valóban fontos, a szállítások csökkentése nem csak pénzt takarít meg, hanem szén-dioxid kibocsátást is.
SW: Úgy gondolom az elektromos járművek vásárlóit két szempont motiválja. Egy részüket gazdasági tényezők, az alacsonyabb üzemeltetési költségek vagy teljes tulajdonlási költségek ösztönöznek, azonban az emberek egy másik része, különösen a fiatalabb generáció számára egyre fontosabb a környezetvédelem, így nekik minden bizonnyal az is számít, hogy megteszünk mindent, hogy csökkentsük az elektromos járművek gyártásának ökológiai lábnyomát.
Ön a magánéletben elektromos autót használ?
SW: Az igazat megvallva, nincs autóm. Kínában élek, leginkább tömegközlekedéssel utazom, ami Kínában nagyon jó, remek metró hálózattal rendelkezünk, amely nagyon környezetbarát. Itt Magyarországon sincs autóm, vonattal jöttem Budapestről Miskolcra. Ha új autót vásárolnék, akkor nagy valószínűséggel elektromos autót választanék. Kínából nézve nagyon korlátozott az elektromos autók kínálata Európában. Kínában hatalmas a verseny, ott van például a NIO, amit akár a Tesla olcsóbb változatának is tekinthetünk. Ahol lakom, a közelben található egy akku cserélő állomásuk, ahová rendszeresen látom behajtani az autókat, majd 10 percen belül tele akkuval távoznak, mivel az akkumulátort nem vásárolják meg az autóval, hanem bérlik. Általánosságban is elmondhatom, hogy az elektromos autók kínálata hatalmas Kínában, a sportkocsiktól a városi terepjárókon keresztül a családi kombikig. Európának ebben a tekintetben még fel kell zárkóznia.
Már bocsánat, de anno Pàlfi K. Táskahordozóját is nem véletlenül Simon Lajosnak hívták?
Annak idején a citromsavgyárat és almazselégyárat meg a kuplunggyárat meg a Lufthansa technik -t is nagy lelkesen bejelentették, hogy jöhetnek aztán végül ezen cégek mégsem jöttek semmi sem lett belőlük. Mechatronikai parkba, hogy tud jönni? Mechapark betelt nem de ??? Cocid vírus járvány miatt sok helyen más cégeknél termelés is visszaesett. Túltermelési válság sok helyen mert kevés a vevő sok a termék így eladhatatlanok. Mégis mindenki minket választ mi szárnyalunk. Minket semmilyen válság sem érint ? Túltermelési válság miatt se ? Ne, hogy ezzel is úgy járjunk mint az almazselé, connecranes, lufthansával. Előre iszunk mindig a medve bőrére aztán pofára esünk mindig, hogy végül semmi sem jön ide. Várjuk ki inkább a végét. Egyébként pedig durva szemfényvesztés, hogy itt baloldali vagy független a városvezetés. A „vak” is látja, hogy a háttérből a fidezs irányít és a fidesz programját hajtja végre a a baloldali függetlennek „álcázott” városvezetés. Minden nagy eseményen és átadón ott díszelegnek fidezsesek is ez bizony árulkodó jel. Pali tényleg csak egy báb. Nem erre szavaztunk 2019-ben. Fidesz sunnyog itt a háttérben nem kicsit nagyon fidesz „őrszemként” őrködik ,hogy a háttérből ők diktálják a tempót napnál világosabb. Ezt kell itt látni. Ha itt valódi független vagy baloldali városvezetés lenne akkor teljesen más program mentén haladnának a dolgok gyakorlatilag olyan mintha még mindig a fidesz lenne „Fidesz a bábos Pali meg a bábos bábja”. Jövőre ha „zajos” Márki Zaj nyer hiába független vagy új jobboldali de őrszemként a fidesz rajta is rajtja tartja majd a szemeit. Minden alapítványba bevásárolta magát a fidesz alapítványokon keresztül gazdagodnak gazdasági hatalom is övé a politikai mellett a fideszé úgy, hogy bármilyen független vagy balos vagy új jobbos vezetés is lenne jövőre „őrszemként” a fidesz rajta tartja majd a szemeit bármilyen országvezetés is legyen jövőre ugyanis az diktál akié a gazdasági hatalom a gazdasági hatalom pedig a fideszé az alapítványokon keresztül is tehát a bábos a fidesz a bábja meg bárki is lesz a tempót a háttérből mint őrszem a fidesz diktálja majd erre egyre többen rájönnek mert igazán ezt kell itt látni. Kicsit is aki nyitott szemmel jár kel rájön pillanatok alatt.
„Egy férfi és a felesége állatkertbe mentek. Ott láttak egy hím majmot, aki szenvedélyesen simogatta a nőstényét. A feleség nosztalgikusan így szólt: „Milyen romantikus !!
Aztán megláttak egy oroszlánt párt, akik messze feküdtek egymástól „… A hím oroszlán némán hátat fordítva feküdt és nem figyelt a nőstényre, mintha a másik oroszlán nem létezett volna …
Felesége azt mondta a férjnek: „Milyen szomorú jelenet, szerelem nélkül … !!” Erre a férje azt mondta: „Dobd azt a követ az oroszlánra, és figyelj!”
Amikor eldobta, az oroszlán üvöltve ugrott, hogy megvédje a párját …
Megfordultak, hogy megnézzék a majmokat, és ugyanezt tették. A kő koppanását meghallva, a hím majom félve ugrott arrébb, ott hagyva a párját!
A férje odafordult a feleségéhez és azt mondta:
„Ne tévesszen meg az, amit egyeseknél romantikának látsz, gyakran megtévesztő szempont, amely üres szívet rejt. Vannak mások, akik nem mutatnak semmit a külvilág felé, de a szívük tele van őszinte szeretettel! Sokan kirakatban szeretik egymást, a valóságban nem számíthatnak egymásra, ha baj van. Sajnos a mai világban, nagyon sok majmunk, és olyan kevés oroszlánunk van…. „
Miskolc repülőterének környékének területe megint csökkenne ezáltal. Végén annyival csökkenne, hogy rá fogják nem jó reptérnek mert túl körbeépült. Akkor miért a reptér környékére jön a gyár, hogy ellehetetlenüljön a miskolci reptér??? Bosszúból??? Majd jön magassági korlátozás ezzel tovább ellehetetlenülve miskolci reptér??? Miért ez az erőltetett robosztus multik idevonzása??? Környezetvédelem felett mindenki szemet huny? Vagy mi folyik itt de őszintén???? Miért nem a déli ipari parkba vagy a volt dam területére megy ez a gyár vagy a keleti ipari parkba ott szabadabbak a területek. Miért a reptér nagyságát csökkentik megint egy új ipari beruházással? Miért egy beszűkült helyre települ egy gyár ??? Utána meg ráfogják, hogy körbeépült reptér ezért alkalmatlan reptérnek ???. Mert körbeépítik. Tudatos ellehetetlenítése a reptérnek ? Meg minek ennyi gyár ? Környezetterhelés így is túl nagy. Semmi szükség egy új Kínai „bóvlira”. Vigyék inkább Kínába. Miért nem megy máshová? Ja mert máshol fontosabb a környezetvédelem és nem akarnak újabb környezetterhelést egy ilyen nagy gyárral. Mi meg engedjük hát persze „mert csontig benyalunk Kínának”. Itt mindent lehet??? Gödön is tiltakoznak az akkumulátorgyár és samsung miatt. Miskolcon a multik erőltetett robosztus terjeszkedése miatt miért nincsen felháborodás, ellenállás tiltakozás? Nem vagyunk eléggé tökösek? Akkor miért nem vagyunk tökösöbbek, hogy mernénk NEM-ET mondani ! Érdek, érdekeltség összefüggés. Mi miértnem hangsúlyozzuk, hogy környezetvédelem? Miért nem mondjuk, hogy STOP MULTI – STOP KÖRNYEZETTERHELÉS ? Mert „fosunk” Kínától???? Itt mindent lehet csak sok zsé legyen? Pénz és hatalom mindenekfelett ? Mocskos egy világ. Na ezért lesz jövőre korszak és kormányváltás csak mivel a fideszé a gazdasági hatalom ezért a gazdasági tempót a fidesz fogja diktálni a háttérből hiába új kormány lesz a fidesz szeme „őrszemként” ott fog lenni mindenhol mindent és mindenkit figyelve. Nem véletlen ez a pegasus kémbotrány sem. Mindenről mindent tudni akar mert gazdasági befolyása erős a fidesznek. Mi van ha a sok cég azért jön, hogy kémkedjenek ???? Szóval számos kérdést felvet ez az egész az biztos.
Már így is 20 méterre emelik az építmény magasságot a Chevronnak.
Újabb beton monstrum amely az üvegházhatást fokozza és terheli a klímát ezáltal erősíti a globális felmelegedést csodálkozunk, hogy nyaranta hosszú forró afrikai szaharai kíméletlen kínzó száraz aszályok ??? Mert terhelődik a környezet a sok multi miatt. Mindenki inkább fásít, zöldít, erdősít, erdőt telepít Európában és Amerikában , hogy élhető legyen bolygónk mi meg szabad utat adunk a környezetterhelő multiknak amik erőltetetten robosztusan szinte „támadnak” ??? Korea, India, Kína megvette zsebre tette Magyarországot? Kínai fudan egyetem mellett jön a Koreai egyetem. Tisztán látszik sajnos, hogy megvették „kilóra” hazánkat a távol kelet . Mi emberek meg ezt hagyjuk???? Befolyása alá tett és fosunk nekik NEM et mondani a Távol keletnek ??? Pedig bátornak kell lenni tökösnek és kimondani mint a nyugatiak is sőt a Gödiek is már tiltakoznak ők az ottani multik mérhetetlen robosztus terjeszkedése miatt már hazánk is , hogy STOP MULTI – STOP KÖRNYEZETTERHELÉS. KÖRNYEZETTERHELÉS HELYETT KÖRNYEZETVÉDELMET, ERDŐTELEPÍTÉS ÁLTAL ZÖLDÍTÉST ZÖLD BOLYGÓT MULTIK NÉLKÜL ! Mi Miskolciak meg tűrjük a robosztus, erőltetett multik idejövetelét ???? Igaz a mondás gyáva népnek nincs hazája.
Műveletlen ballikos!
nem mondás, hanem Sajó Sándor (, született Heringer költő, tanár, drámaíró, tankerületi királyi főigazgató, az MTA levelező tag) versének egy sora, 1923-ból.
(Trianon, gyászmunka)
Egy újabb határon túli giccsköltő író mint a vaskeresztes vasalbi.Egyéb?
Ne fáradj! Az ablakból minden évben megszemlélem ájtatos képeteket az 56-os márványtábla előtt. Azzal az átéléssel ahogy ti koszorúztok nem koszorúz senki.
????
„Már nem tudom, mióta, de nagyon elegem van Máraiból: ha meglátom újságban, meghallom műsorban a nevét, reflexszerűen kikapcsolnak az érzékszerveim, s van egy olyan érzésem, hogy az állandó citálásával sikerül őt megutáltatni, a földbe döngölni. […] Elvileg előfordulhat, hogy a Fidesz nagygyűlésén Márait idéznek, közben pedig az MSZP nagygyűlésén szintén Márait, mindkét helyen egeket ver az ünneplés, de aztán egyszer majd törvényszerűen találkozniuk kell egymással az utcán, s akkor mindkét Márainak vége; nos, onnantól beszélhetünk majd polgárháborúról. […] A kilencvenes évek elején Bibóval voltam így. Nem létezett politikai műsor a tévében, szónoklat fedél alatt vagy az utcán, hogy Bibó elő ne került volna” – írta 2006 karácsonyán Megyesi Gusztáv publicista. S nem ő az egyetlen, aki észrevette a jelenséget. Mint mondani szokás, Márai veszélyesen jól idézhető. És sokan idézik is. A jobboldali meg a baloldali, az antikommunista meg az antifasiszta is muníciót találhat írásaiban, sőt, a zsidóvédő meg az antiszemita is”
„Miskolc repülőterének környékének területe megint csökkenne ezáltal.”
a miskolci repülőtér igen nagy %-a Szirmabesenyő önkormányzatáé.
Ha, eladja… közöd hozzá?
Befektetők és városvezetés véleményét megkérdezték és rábólintottak jöhetnek. Miskolc lakosságát is megkérdezték??? Vagy a lakossági vélemények már nem számítanak? Lakosság is rábólintott vajon, hogy jöhet egy újabb koszos multi??? Miert csak a „zsebek dagadása” gazdagodása érdek és érdekeltségek a fontosak a multik mérhetetlen terjedésével ???? Lakosság véleménye legyen is az bármi már nem számít??? Tényleg csak egy álcázott független a városvezetés mert valójában a fidesz programját hajtatják végre sajnos. Szemfényvesztés az, hogy itt balos vagy független a városvezetés. Miért is? Ugyanis ha független vagy balos városvezetés lenne akkor a környezetvédelem fontosabb lenne és nem engednének a multik erőltetett robosztus befolyásának. De engednek mert számukra nem fontos a környezetvédelem. Nem erre szavaztunk 2019-ben. Olyan mintha itt még mindig a fidesz városvezetés lenne úgy tűn(het).
35 ezren mire szavaztatok? A picsogásra?
„A korábban zöldségesként dolgozó férfi azt …..
ismétlődő tartalom
törölve
a lakbéremelés, stb, stb, stb is?
felőlem.
hajrá Debrecen!
Jó reggelt!
„MAGYARORSZÁGON LÉTESÍTI ELSŐ EURÓPAI GYÁRÁT A CHERVON AUTO – VIDEÓRIPORT
19.10.2020”
Miért nem Európa más részére megy vagy Amerikába? ja mert onnan kitiltották a Kínaiakat? Nagyon helyes, hogy ők kitiltották a multikat. Mert nekik fontos a klíma és környezetvédelem és inkább erdősítenek, erdőtelepítés. Mi meg hagyjuk hagy jöjjön ide Kína szennyezni ???? Noooorrrrmmmmááállliiiisss ez a fidesz országvezetés???? „Csontig benyal Kínának” Valami nagy „zsetont” remélnek tőlük amit nem akarnak veszni hagyni???? Környezetvédelemre meg fittyet hánynak. Trump is azért lett leváltva Amerikában mert tagadta a klímaváltozást nem vett róla tudomást. Orbán is tagadja a klímaváltozást ? Na ezért lesznek leváltva jövőre a klímatagadók. Jön egy új kormány akinek fontosabb lesz a fásítás, erdőtelepítés, környezetvédelem.
Műveletlen ballikos? Fidesz huszárok meg műveltek igaz akik mindent nagyon jól tudnak sőt mindent is ??? Igaz??? Nem nagyon jól tudnak csak mindenkitől okosabbnak hiszik magukat de csak hiszik. Minden Kínából jön multik is meg a vírusvilágjárvány is sajnos onnan indult a covid. Kínából jött a járvány mégis benyalunk Kínának? Inkább undorodni kéne Kínától a fidesz kormány meg ehelyett benyal. Sokan fejtegetik mi ennek az oka. Kérdésként fejtegetik az emberek mi lehet háttérben??? Valami nagy „zseton” be lehet ígérve a Fidesznek Orbánnak amit nem akar veszni hagyni”??? Lehet Kína azt mondta Orbánnak „figyelj csak pajtikám idehallgass Magyarország és Miskolc lesz Európa Kínája „tejjel, mézzel folyó kánaán” ahol bizony még a kerítés is kolbászból lesz és minket irigyel majd a nyugat (hát nagyon nem fog irigyelni a nyugat) inkább szánalmasnak tartja Orbánt, hogy enged a kínai előrenyomulásnak úgy, hogy ezt benézte a fidesz és Orbán nem irigyelnek majd minket hanem szánalmasak vagyunk inkább „de cserébe a mi kínai vakcinánkat kell megvenned” mondja majd ezt a kínai??? Orbán rábólintott kell a kínai vakcina cserébe hazánkba lesz Európa Kínája. Nem tény csak okfejtés, hogy akár ez is feltételes módban lehet a háttérben. Gazdaggá teszi hazánkat és Miskolcot Kína viszont cserébe kínai vakcinákat kell tőlük venni és valóban kínai vakcinákért van oda a fidesz kormány jönnek is cserébe a multik kőkeményen. Esetlegesen feltételes módban ez is lehetett ,hogy cserébe szívességet kért tőlünk Kína mint érdekes okfejtés. Megvettük kínai vakcinát jönnek is a kínai multik dögivel robusztusan, még kínai fudan egyetem kifundálta ezt Orbán. Népvéleményre meg „magasról ejtenek”. Persze bársonyosan simogatva mondják hangzatosan előadva, hogy azért Miskolcot választották mert itt az új autópálya meg az egyetemváros ez is igaz de arról van itt szó főként, hogy csak pusztán piac leszünk Kínának olcsó munkaerőre építve. Környezetvédelemre meg fittyet hány a fidesz kormány sajnos. Másik pedig 12 órázni, 4 műszakban, éjszakai műszakban senki sem fog dolgozni mert a fiatalok mind irodába luxus irodaházban akarnak dolgozni nem szalag mellett éjt nappallá téve. Luxus irodaházak pedig New York-ba, Londonban, vannak. stb……. Magyarországra csak az olcsó munkaerőre építve jön a multi kizsákmányolva a dolgozót rabszolgahajcsár és rabszolgává minősítve embereket. Ezen cégek összeszerelő üzemei hozzánk jönnek segédmunka. Magasabb hozzáadott értéket képviselő tervező irodái ami tudást igényel cég központok irodaházai is jönnek Közép-kelet Európába Warsóba és Moszkvába is na igen ám csak, hogy de ott ahol a mérnöki tudásra építenek magasabb hozzáadott értékre az pozitív és őket meg is fizetik irodába azon helyeken cégközpontokba szívesen dolgoznak majd emberek azokat vállalják is mint irodai dolgozók de hazánkba ahol ezen cégközpontok csak összeszerelő üzemei jönnek több műszakos éjszakai műszakkal mint segédmunka ezt viszont nem vállalják majd senki. Illetve hozzák majd külföldről a fideszesek a vendégmunkásokat ? STOP MULTI – STOP VENDÉGMUNKÁSOK. Nem vagyunk már úgy egyébként így is túl sokan ???? Népnek mindent tűrni kell ?? Mert befogják azzal a szánkat de lesz munka. Csak segédmunka, éjszakázással 12 óra éhbérért ez itt a gond.
Jelenleg az egész világon Magyarországon hazánkban terjed sajnos a leggyorsabban a Kínából származó koronavírus járvány legalábbis sajnos a reprodukciós rátája a világon így nézve amely megmutatja, hogy egy ember mennyi embernek adja át a vírust. Ha / és amennyiben tovább romlik a járványadat tehát ha akkor sajnos rosszabb le(het) a járvány helyzet a tavalyi harmadik vírushullámtól is.
Ugye a vírusnak szurkolsz? Nem újság.
Eladják a köcsögök a várost a kurva kínaiaknak. Mocskok.
nyugi van!
„Nem árulok el nagy meglepetést, miniszterelnök-jelöltként egy borsodi srácra szavaztam, aki most is itt él Miskolcon, ismeri a vidék problémáit, a parlamentben soha nem hátrál meg, mindig kőkeményen nekimegy Orbán Viktornak, de az ellenzéki szövetségeseivel szemben kompromisszumkész az ország érdekében
– jellemezte önmagát az ellenzéki politikus, hozzátéve, hogy szerinte Magyarországnak vidéki miniszterelnökre van szüksége, mert előválasztást Budapestről is lehet nyerni, de választást csak vidékről.”
A miskolci reptér nagy része Szirmabesenyő önkormányzatáé??? Rosszul tudod. Szirmabesenyőhöz hozzávetőleg 40 % tartozik (tehát kisebbik rész), Miskolchoz 60 % tehát Miskolc városé a nagyobb százalék a reptérből vagyis ha Miskolc nagyon akarná akkor igenis ki tudna állni a reptér mellett ha akarná és megtudná menteni mert a nagyobb része a városé. Kérdés lesz -e rá vajon szándék ? Csak remélni lehet, hogy lesz szándék a reptér megmentésére teljes egész területére is. Főleg, hogy a kormány asztalán a vidéki repterek fejlesztése. Egy teljes üzleti reptér kialakításra igenis alkalmas a jelenlegi reptér is. Mert ha ez egyszer megszűnne vagy lekorlátoznák akkor új biztos nem lesz helyette mert sajnos tudjuk ha egyszer Miskolcon valami bármi is legyen az megszűnne sose lesz helyette másik. Szükség van a miskolci reptérre jó lenne ha a városvezetés is így látná. Új M30 Kassa felé sztrádaszakaszhoz vezető rávezető út is a reptér mellett megy el 2 km -re a reptértől a Kassa felé vezető átadott új sztrádaszakasz, reptér mellett a vasút ez is emeli a reptér értékét. Befektetésre alkalmas területek a 1. déli ipari park is, volt 2. dam vasgyár területe, 3. salakhalma környéke ahol az europa center, 4. keleti ipari park zsolca környéke sőt az 5. autópálya új szakasza körüli terület is. A város észak-keleti része csorba tó, és új autópálya szakasz által határolt terület is. Miért mindig a repteret építik lassan már teljesen körbe ? Utána meg azt mondják azért korlátozott a reptér mert minden oldalról körbeépített. Akkor miért hagyják, hogy lassan teljesen körbeépítsék a reptér környékének közvetlen környezetét ? Mikor befektetésre legalább 5 másik terület is lenne alkalmas.
Eladhatja Szirmabesenyő azt a 40%-ot?
Mi volt a 15 éves moratóriumban?
Déli Ipari park és ahol a 304 főút megy az M30 sztráda felé ott a tág környékén végig szabad terület befektetésre vagy a keleti ipari park is lehetne Zsolca környéke M30 mentén mindkét oldalon sőt a Miskolc északkeleti része amelyen a 306 számú főut megy ami a sztrádára rávezető főút azon út tágabb környékén és az M30 sztráda új szakasza környékén ugyancsak a város északkeleti része felé az M30 sztráda új csomópont és a 306 főút által határolt terület és tág környéke nagyobb is mint reptér területe. Egyáltalán eleve miért nem oda települt a mechatronikai park is a 306 főút tágabb környékére és M30 sztráda új észak keleti csomópont körüli tágabb részére? Ott nagyobb szabad területek is lehetnének ipari parknak. Miért mindenáron mindig a reptér közvetlen környezetét és környékét akarják teljesen körbeépíteni? Közbe meg máshol ipari parknak még nagyobb területek is lennének. Tényleg furcsa, hogy miért mindig a reptér környékének környezetét szemelik ki állandóan azt körbeépítve ipari parknak.