Három és fél hónapon át próbálta az Orbán-kormány előbb letagadni, majd agyonhallgatni, hogy az államnak köze lenne a Pegasus-ügyhöz. Ez egészen addig működött is, amíg november 4-én délután Kósa Lajos az RTL Klubnak beismerte, hogy Magyarország megvásárolta és használja is az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét. Összefoglaljuk, hogy jutott a kormányzat a tagadástól a beismerésig.
A honvédelmi és rendészeti bizottság elnöki posztját betöltő Kósa – az alábbi videóban látható – kijelentése több szempontból is jelentős fejlemény. Egyrészt Kósa nyilatkozata ellentmondott az elmúlt hónapok kormányzati kommunikációjának.
Másrészt, és ez a lényegesebb fejlemény, egészen Kósa nyilatkozatáig a Pegasus-ügyön dolgozó újságíróknak csak a célpontokról, illetve magának az eszköznek a technikai működéséről voltak információi. Az azonban hónapokon át nem derült ki, hogy ki rendelhette meg a Pegasus magyarországi célpontjainak megfigyelését. Több közvetett bizonyíték utalt arra, hogy a magyar állam áll a megfigyelések mögött, amit Kósa csütörtökön megerősített.
Bár a kiberfegyvernek minősülő izraeli eszközt – mely hozzáfér egy mobiltelefon összes adatához, sőt azt lehallgatókészülékké tudja változtatni – tucatnyi más európai uniós országban is használják, az EU-n belül eddig csak Magyarország esetében merült fel, hogy a kormánynak politikai okból kellemetlen célpontok ellen is bevetették.
Az ügyben most is több hatósági vizsgálat és nyomozás folyik. Bár az ilyen megfigyelések lehetnek jogszerűek, a Pegasus magyarországi bevetésének hátteréről egyelőre semmit sem tudunk. Nem derült még ki, hogy hány embert figyeltek meg, milyen indokkal és milyen törvényi felhatalmazás alapján.
Ebben a cikkben most összefoglaljuk, hogyan jutottunk el a botrány kirobbanásától Kósa kijelentéséig, hogy tegnap és a megelőző hónapokban milyen kérdésekre kaptunk részleges válaszokat, és mi az, amit még mindig nem tudunk.
Első nap: mindenki mást mond
Július 18-án 18 órakor a Washington Posttól a Süddeutsche Zeitungon át a Telexig egyszerre jelentek meg azok a cikkek, amelyekből kiderült, hogy a Pegasus kémszoftverrel újságírókat, médiatulajdonosokat, jogvédőket, és sok mindenki mást figyeltek meg. A témán egy 17 szerkesztőségből álló nemzetközi újságírócsapat dolgozott a megelőző hónapokban, a csapat egyetlen magyarországi partnere a Direkt36 volt.
cikk folytatása a Telex.hu-n
Az orron viselt fenék, árulkodó jel hozzáértőnek! Uzsorás népből való! Kósa nem kóser!
Mennyé’ mán magadnak! Rajtatok még Bánáti János is nagyokat nyerít.
„A Magyar Ügyvédi Kamara elnökének telefonszáma is szerepel a Pegasus megfigyelési listán. Az ügyvéd ezzel kapcsolatban mindenkit óvatosságra int, a megfigyelés tényét jelenleg nem tekinti többnek egyszerű szóbeszédnél.
„Védőként mindig is hangoztatom, hogy a tényállást tisztázni kell, és bizonyítottnak kell lennie, csak ezt követően lehet következtetéseket levonni” – jegyezte meg Bánáti János az ATV Egyenes beszéd című műsorában. …
Az ügyvéd elmondta, kétféle lehallgatás létezik, az egyiket a büntetőeljárási törvény szabályozza részletesen (itt cél lehet a bűnelkövető megtalálása, a lopott pénz megtalálása, stb.). Ettől teljesen eltérő a nemzetbiztonsági szervek által végezhető titkos adatgyűjtés, amely sokkal tágabb fogalmat jelent. Tulajdonképpen a nemzetbiztonsági szervek céljához köthetően lehet alkalmazni titkos lehallgatásokat és ilyen kémszoftvert is, ügyvédek esetében is.
Ha egy ügyvéd belekerül egy olyan ügybe, ahol a szereplők nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek, akkor adott esetben engedéllyel (vagy az igazságügyminiszter vagy bíró adhat ilyet) megfigyelhető.”
Kósára azért van szükség, hogy a többi suttyó a frakcióban valakinek tűnjön.
felrobbant az internet…így foszlott szét…stb
a libernyák manipuláció bevezető szavai
UNALMAS.
Akkor a f@szér’ olvasod hülyegyerek? :):):):)
reménykedek egy új baloldalban
Minek?A mostani kormány nem az?
de kell egy újabb, egy társelnökmentes ???
Ja szóval ezt b@ssza a csőrötököt. Szerintem próbáljatok meg először orbán mellé egy társelnököt választani kipcsikém. Már aznap rád lesz állítva a pegazus és nézhetsz új segg után..:):):):)
Már régen más neve van a szoftvernek.
Kósa csak csali, vagy parasztáldozat. Nagyobb gazságok lehetnek itt, ez az egész csak terelés a tényleges tettesről.