Egy szobalány vallomása / Maid (Netflix)
Lehet, hogy Quentin Tarantino fedezte fel a világnak, de a Volt egyszer egy Hollywood hippilányának, Margaret Qualleynak az áttörést biztosan ez a sorozat hozza el. Az Egy szobalány vallomásában egy bántalmazó kapcsolatból menekülő fiatal anyát alakít, aki egy védett házban, állami segélyeken és élelmiszerjegyen élve próbál valahogy talpon maradni. Qualley egyszerre üde és érzékeny személyisége megfog és nem ereszt; jelenetről jelenetre izgulunk az általa alakított Alexért, hogy kisgyerekével együtt kikecmeregjen a totális reménytelenségből.
De nemcsak Qualley játéka magával ragadó, hanem Andie Macdowellé is, aki Alex hasonlóan tragikus sorsú, bipoláris anyját alakítja, és gazdagon rétegzett színészi alakítást nyújt Nick Robinson is, akinek az abuzáló férj szerepe jutott. Robinson és Qualley olyan mélyre viszik a nézőt a családon belüli erőszak dinamikájának megértésében, amire nem nagyon volt eddig példa a sorozatuniverzumban. Az Egy szobalány vallomása egy szociológiai és pszichológiai tanulmány pontosságával, mégis bravúros dramaturgiával magyarázza el, hogy miért telik időbe, míg a bántalmazottban tudatosul, hogy áldozat, hogy az érzelmi abúzus is abúzus, hogy az erőszaktevő férfi is lehet kedves, sármos és rajongó. Hogy még csak ütnie sem kell az erőszak elkövetéséhez, elég, ha elveszi a partnere kocsiját, mobilitásának egyetlen lehetséges eszközét, és máris foglyot csinált belőle.
A Netflix produkciója a legkiszolgáltatottabb társadalmi rétegekről is beszél. Könyörtelenül, mégis megindítóan mutatja meg, hogy mennyire iszonyatosan nehéz, gyakorlatilag lehetetlen kitörni abból a szegénységből, ahova Alex kerül egy pillanat alatt. Ahol nincs fedél a fej felett és nincs szociális háló a kibillent ember alatt. Ahol a kilátástalanság idegtépő, a segélyek bürokratikus rendszere fonák és szövevényes, ahol minden egyes centért naponta kell megharcolni. (Cs. H.)
Utódlás 3. évad / Succession (HBO GO)https://hvg.hu/kultura/20211128_Sorozatajanlo_tel_HBO_Netflix