Miközben nagyjából minden területen jelentős drágulás láthatunk, a teljes önkormányzati büdzsé mindössze egy százalékkal növekszik jövőre, azaz reálértéken nézve csökken a helyhatóságok költségvetése
– közölte a hvg.hu érdeklődésére Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének vezetője, Gödöllő polgármestere.
Szerinte éppen ezért nagyon minimális lett az önkormányzatok mozgástere, így hiába várna el a lakosság ugyanolyan minőséget a szolgáltatásokban, azt nem lehet ugyanannyi pénzből előállítani. Emiatt szerinte sok helyen lesz visszaesés a működés színvonalában, Gödöllőn például a tervezett út- és járdaépítésekről fognak lemondani.
De sok más településen lesz kevesebb a zöldfelület, ritkábban fognak például füvet nyírni, ami a lakosság számára is érzékelhető lesz. „Olyan szinten van kivéreztetve a szektor, hogy bár csőd nem lesz, az ilyen típusú zavarok el fognak szaporodni” – prognosztizált Gémesi.
Az önkormányzatokat érintő nehézségek közül kiemelte a helyi iparűzési adó (hipa) 50 százalékos elengedését, ami közel 300 településtől von el mintegy 150 milliárd forintot. Arra a felvetésre, hogy az állam kompenzációt ígér a helyhatóságoknak, úgy reagált: tavaly is csak az összeg felét térítették meg, így ez sok település számára jelent majd komoly kiesést. Hozzátette: bár idén májusban ígéretet kaptak arra a kormányzattól, hogy jövőre már nem vágják meg az ipa-bevételeket, azóta változott a kormány álláspontja.
Azok a kistelepülések, amelyeknek nincs iparűzésiadó-bevétele, nehezen tudják kigazdálkodni a működést – közölte érdeklődésünkre Tóth Gábor, Baksa polgármestere, a Községek, Kistelepülések és Kistérségek Országos Önkormányzati Szövetségének (KÖSZ) elnöke. Megemlítette, hogy bár a hipa felezése jövőre is megmarad, a kompenzációt, akárcsak idén, 2022-ben is megkapják az államtól.
Véleménye szerint a koronavírus-járvány a költségvetésüket annyira nem befolyásolta, az energiaárak megugrása inkább. Ezt leginkább közvetve érzik, a vásárolt szolgáltatásokon keresztül, például az étkeztetésnél. Arra a kérdésre, hogy szükség lesz-e hitelfelvételre, úgy reagált: nem azért fizette ki az adósságaikat néhány éve az állam, hogy most újra hitelt vegyenek fel és amúgy is, a nagyon megszorult településeket ki fogja segíteni a Belügyminisztérium. |
„Nyilván politikai kérdés, hogy az állam kitől, mennyi pénzt von el és kinek mennyit ad, de azt nem lehet csinálni, hogy folyamatosan csökkentik a lehetőségeinket és elvárják ugyanazt a szolgáltatást” – fogalmazott Gémesi.
Nemcsak ez nehezíti az önkormányzatok életét Gémesi szerint: az építőipari árak emelkedése miatt az út- és járdaépítések, illetve a bölcsődék és óvodák vizesblokk-felújításai maradhatnak el, az üzemanyagárak növekedése a napi működést nehezíti, az pedig, hogy az önkormányzatok által leginkább használt élelmiszerek közel 30 százalékkal emelkedtek, a helyi étkeztetést hozzák nehéz helyzetbe.
„Bár természetesen a minimálbér emelése jó lépés, az egy olyan bérspirált okoz, amit ugyancsak ki kell gazdálkodni” – mondta Gémesi, hozzátéve, hogy az energiaárak megugrását is megérzik az önkormányzatok, hiszen ők nem rezsicsökkentett árért vásárolják a gáz és az áramot. Bár Gulyás Gergely egy kormányinfón ígéretet tett arra, hogy amelyik önkormányzati cég szeretné, az bekerülhet az egyetemes szolgáltatási körbe, ám arról egyelőre a MÖSZ elnökének nincs tudomása, hogy ebben az ügyben történt-e bármilyen előrelépés. A legutóbbi, most csütörtöki kormányinfón Gulyás ismét megerősítette, hogy az önkormányzatok számára is lehetővé teszik a szolgáltatás igénybevételét, a helyhatóságok villamosenergia-támogatása becslések szerint 8 és félmilliárd forintba kerül majd.
Gémesi nagy problémának nevezte, hogy a kormány nemcsak azt tiltotta meg az önkormányzatok számára, hogy új adót, díjat vezessenek be, vagy emeljék a meglévők mértékét, hanem ezzel gyakorlatilag lehetetlenné teszik az adóátrendezést is. „Márpedig az adó egy részében kedvezményt lehetne adni a kkv-knak, miközben a különbözetet át lehetne terhelni a nagyobb, jobb teherbíró képességgel rendelkező cégekre” – mondta.
„Persze az év végén majd néhány – főleg fideszes – önkormányzat kap csokipénzt és fenn tudja tartani az eddigi szolgáltatási színvonalat, de az nem egy ország működtetése, hogy az egyik településen így, a másikon úgy” – fogalmazott Gémesi.https://hvg.hu/gazdasag/20211204_onkormanyzat_koltsegvetes_2022
AZ ELLENZÉK MINDEN KÖVETELÉSÉT TELJESÍTETTE A FIDESZ
benzinár, minimábér, áfa-csökk az alapvetőre, stb, stb, stb, stb
csak egyet nem
nem lökte oda a gyeplőt a szédelgő demokratáknak
„Nyilván politikai kérdés, hogy az állam kitől, mennyi pénzt von el és kinek mennyit ad, de azt nem lehet csinálni, hogy folyamatosan csökkentik a lehetőségeinket és elvárják ugyanazt a szolgáltatást” – fogalmazott a gyerektartási per vesztese, az Apa.
Ez volt a fideszpatkányok terve.Az emberekre nagy ívben tojnak.
Jaj, Bingóné! Könnyen beszélsz ba+!, a bécsi cukrászdádból, Klára meg itt pironkodik a rántás kavarása közben. ( a mi Ferink tanítja neki a fogásokat)
„„Bizonyos értelemben megértettük a 2008-as válságkezelésnek a kudarcát. Ahol sikerült megmenteni a bankot, a gazdaságot, de nem sikerült megmenteni az embereket.
Hasonlóképp vélekedett férje is – még miniszterelnökként 2006-ban. Az öszödi beszédében összegezte a balliberális kormányának munkáját.
2006-ban egy kiállításon frizbit dobálva mutatta be Új Magyarország programját Gyurcsány. Akkor kormányfőként azt mondta a pénzt nem elkölteni, hanem befektetni kell.
Magyarország államadóssága 2002 és 2010 között 52,5 százalékos szintről 80 százalék fölé szökött.
Ilyen rövid idő alatt az elmúlt 150 évben Magyarország nem adósodott el”
Pakusza menjen a faszba