A Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Nagy István agrárminiszter nevével jegyzett javaslat előírná a láncoknak, hogy ajánlják fel a minőségmegőrzési lejárathoz közeli élelmiszereiket az államnak, egészen pontosan egy állami nonprofit társaságnak. Továbbá előírja, hogy
a láncok kiskereskedelmi adója 2,5 százalékról 2,7 százalékra nő.
Fontos szempont, hogy az Országgyűlés elé gyorsított eljárásban beterjesztett javaslat meglehetősen diszkriminatív módon a 100 milliárd forintnál nagyobb árbevételű láncokra vonatkozik. Ez lényegében az Aldi, az Auchan, a Lidl, a Penny Market, a Spar és a Tesco áruházait jelenti, a kisebb – sok esetben magyar tulajdonú – élelmiszerboltok kimaradnának a törvény hatálya alól.
A jogszabálycsomag, amelynek hatása nemcsak a boltokon, hanem a beszállítókon és a vásárlókon is csattanhat.
hvg.hu
„LMP: Kerüljön a rászorulókhoz az el nem adott élelmiszer!
2019. január 8. 13:02
Az LMP törvényjavaslatot nyújt be annak érdekében, hogy a rászorulók kapják meg az el nem adott, de még fogyasztható élelmiszereket.
Az LMP törvényjavaslatot nyújt be annak érdekében, hogy a rászorulók kapják meg az el nem adott, hibás, de még fogyasztható élelmiszereket.
Turcsán Szabolcs, a párt országos elnökségének tagja keddi sajtótájékoztatóján elmondta: Magyarországon évente csaknem 2 millió tonna élelmiszer kerül a kukákba. Bár ennek nagy részét a háztartások dobják ki, csaknem 300 ezer tonna a boltok hulladéka, amiből a civil szervezetek csupán 5-6 ezer tonnát tudnak megmenteni.
A párt ezért cseh és francia példára olyan törvényjavaslatot készít, amely kötelezővé teszi a szuper- és hipermarketek számára ezen termékek átadását a segélyszervezeteknek.
Az előterjesztés azt is garantálná, hogy a termékek valóban eljussanak a rászorulókhoz – tette hozzá Turcsán Szabolcs –, előírná az állam számára, hogy biztosítania kell a szükséges többletforrásokat a logisztikára.
A politikus az ellenzéki összefogással kapcsolatos kérdésre elmondta: a közös lista ötletét „tíz éve halljuk”, az LMP érdeklődése azonban jelenleg az embereket is foglalkoztató úgynevezett túlóratörvényre korlátozódik. Az európai parlamenti választási listáról egyelőre nem hoztak döntést, arról a párt kongresszusa dönt majd – tette hozzá.”
Az a helyzet, hogy idáig is megkapták előzetes egyeztetés után a segély- és jótékonysági egyesületek.
Csak hát erre is rá akarja tenni a kezét a kormány. Valamelyik NER lovagnak jó biznisz!