Az idén is megjelent az UI GreenMetric nemzetközi rangsor, ami az egyetemek fenntarthatósági teljesítményét méri. A vizsgált egyetemek pontszámot kapnak, amely tükrözi az intézmények ökológiai lábnyomának csökkentésére, valamint a fenntarthatósággal kapcsolatos oktatás és kutatás terén tett erőfeszítéseiket.
A 2010-ben indított rangsorban résztvevők száma folyamatosan nő, valamint a módszertant is finomítják a résztvevő egyetemek visszajelzései alapján. Az egyetemeket évente május és október között arra kérik, hogy vegyenek részt a fenntarthatósági teljesítményükre vonatkozó kérdőív kitöltésével. Természetesen az önbevalláson alapuló tényeket bizonyítaniuk is kell az egyetemeknek, hogy elkerüljék az esetleges visszaéléseket.
Az intézményeket 6 kritérium alapján állítják rangsorba: infrastruktúra – épületek, zöld felületek aránya, energia és klímaváltozással kapcsolatos információk, pazarlás mértéke, vízfelhasználás-újrahasznosítás, hulladékkezelés, jármű használat – különös tekintettel az elektromos autókra, fenntarthatósággal kapcsolatos oktatási tevékenység.
A Dudujka-völgy Campusa 2019-ben 605. volt 780 intézményből, 2020-ben pedig 608. lett 911 egyetem közül.
A Miskolci Egyetem idén a 755. helyezést érte el 956-ból.
Az is látható, hogy a résztvevőkó 11 hazai intézmény közül is a harmadik legrosszabb eredményt érte el a miskolci. Igaz, hogy a verseny élesebb és egyre több intézmény kerül be a rangsorba, de egy ekkora visszacsúszást ez sem magyaráz meg. A legjobb hazai eredményt egyébként a Pécsi Tudományegyetem érte el, amely a 42. lett a rangsorban.
A hírhez több hallgató is hozzáfűzte: A szelektív hulladékgyűjtés sincs normálisan megoldva az egyetem minden részén, ami az egyik indok lehet a nagy lemaradásra.
Én csalódtam a miskolci egyetemben az utca berendezése miatt, hogy az egyik egyetemi nyugdíjas tanárjuk képviselte a sátán Gondolatok a könyvtárban világkönyvtár Busta Nagy Életcirkusz – már ez sincsen meg – ezer éves aszkéta ünnepi cirkusz végrehajtását a tisztátalan lelkekkel, aminek a főszereplője a világkönyvtár tulajdonosa lett volna sötétkapus kíséretével, gönczi berendezéssel Gönczi Biblia alapján. A torünnepük berendezéséhez jegyeket vettek, dulakodtak, tolongtak. Ha ilyen tanárok voltak régen, Patkó berendezésük mellett a kormányukkal, mit lehetett várni az utcanépeiktől? A temetési torünnepet Borsod megye rendezte be rendszerváltással, azóta tartott folyamatosan, illetve a csernobili gyűzelme után Lehoczky Zsuzsa zöld-sárga főszerepének.
Ezen nincs mit csodálkozni. Európában nincs még egy egyetem, ahol annyira kicsi a kerékpárral járók aránya, mint Miskolcon. És ahol annyi sok az autó.
Sajnos nem jöttünk még rá, hogy nem elég kitalálni a „Green and Smart Campus” szlogent, tenni is kellene azért valamit, hogy valóban zöld és okos legyen az egyetem. Például nem kéne hülyének nézni azt kollégát, aki nem nyomtat ki minden baromságot, viszont akár arra a „galádságra” is képes, hogy az egyik oldalán már használt papír másik oldalára is nyomtasson.