Petr Fiala új cseh miniszterelnök első munkanapján olyan üzenetet küldött a világnak, amelyet mindenhol meghallanak majd Pekingtől Budapestig, „Országunk Nyugat felé fordul”. Az üzenet az új külügyminiszter, a 36 éves Jan Lipavský, az EU és a NATO szókimondó támogatója kiválasztásában öltött testet.
Lipavský ismert megnyilvánulásai azt ígérik, hogy változik Prága szereplése a nemzetközi porondon, visszafogja majd a Pekinggel és Moszkvával szembeni lelkesedést, és hűvösebben kezeli az EU befolyásának csökkentésére irányuló lengyel és magyar törekvéseket – írta a Politico. Lipavský jelölése majdhogynem az alkotmányos válság szélére juttatta az országot. Milos Zeman államfő, a Kreml nagy barátja, és a Kínával kötött üzletek támogatója közölte, hogy nem támogatja Lipavský kinevezését, de Fiala szilárd maradt, kilátásba helyezte, hogy az Alkotmánybíróság elé citálja az elnököt, és Zeman végül engedett. Lipavský, a középbal Kalózpárt tagja, és a választás után sem tántorodott el véleményétől. Októberben azt ígérte, hogy „az emberi jogok megújított hagyományát követi majd”, és „szorosan együttműködik az EU-val és a NATO-val”. Oroszország és Kína szerinte „veszélyt jelent a Cseh Köztársaságra, és a cseh külpolitikának ezt megfelelően tükröznie kell”. Lipavský volt az egyik kulcsszereplője annak is, hogy Oroszországot és Kínát kizárták a csehországi atomerőmű építésére vonatkozó közbeszerzésből. Hűvösen szólt a V4 államaihoz fűződő kapcsolatok mélyítéséről is, és elutasította az uniós jog elsőbbségének vitatására irányuló lengyel és magyar törekvéseket.
Lipavský nézetei számos kérdésben erősen eltérnek Zeman véleményétől, Végül az államfő a Fialával tartott hétfői megbeszélés után váratlanul jóváhagyta minden miniszter, így Lipavský kinevezését is. Ez jelentős siker az új miniszterelnök számára. Fiala egy rádióinterjúban kifejtette: Zeman nem változtatta meg véleményét az új külügyminiszterről, csak felismerte, hogy nem válna a Cseh Köztársaság javára, ha az Alkotmánybíróság elé kerülne az elnök jogköreiről szóló vita, és az, hogy viszály van az elnök és a kormányfő között. Jiří Pehe, a prágai New York Egyetem igazgatója szerint Fiala győzelme Babis felett Csehországban a posztkommunizmus végét jelzi, vízválasztó a posztkommunista államból nyugati demokráciává alakulásban. Kifejtette: az ország a bársonyos forradalom óta megosztott volt a többnyire idősebb, alkotó éveik nagy részét tekintélyelvű rezsimben leélő posztkommunisták, és a Nyugatra tartó, többnyire fiatalabb, képzettebb demokraták között. Lipavský például alig négy éves volt, amikor megbukott az előző rendszer. A posztkommunista kormányok a különféle válságok és kihívások közepette, a kommunista rezsimtől örökölt megközelítésekhez folyamodtak, biztonságot, erőskezű vezetést és kevesebb demokráciát ígértek. Az új vezetés nagyon nehéz helyzetben veszi át a kormányrudat: hat százalék az infláció, emelkednek az energiaárak, az ország erősen eladósodott, és dúl a pandémia. Szerencsére a kormánynak kényelmes többsége van, és a januárra tervezett biztonsági szavazáson könnyedén átmegy majd. Ám a koalíció igen széles, és Fiala tudja, hogy a hitelességhez és a hatékonysághoz el kell kerülni a belső viszályokat.
Lesz.rom, hogy ki a cseh külügyminiszter, csak ne legyünk a migránsok és szivárványosok országa.
https://uploads.disquscdn.com/images/4d00b8364d230887b5d33fdefa66c91e964108bf546ed31ec567834f3aa149d5.gif?w=800&h=204
A fidesz-kdnp szivárványosabb, mint az egész san francisco kipcsikém. Pártodban kezd a sepregetést..:):)
Képzeljetek rá szőrt! Meglátjátok az ember őst!
– Mennyi sikkasztott pénz ment Marbellára?
– Mikor mond le Varga Judit János miniszter úr?
– Pontosan hány gyereket műtöttek át eddig?
Ahogy az ember öregszik, egyre inkább előjönnek az arcán az örökletes vonások!
Na ez látszik Orbánon is, mely csak fokozódni fog!
Megnéztem a képen Viktor
egyedi fogtisztítását.
Nem tetszik.
„Ha közelebbről szemléljük azokat a férfiakat, akik tébolyult időkben a világot igazgatják, jobban csodálkozunk hitványságukon, mint amennyire meglep minket létezésük. Megdöbbentő milyen kevés tehetség szükségeltetik ahhoz, hogy valaki birodalmak sorsa felett döntsön, és be kell látnunk, hogy az emberi dolgokban van valami végzetszerű, és titokzatos amire nincs magyarázat”
Chateaubriand fr. történész