A drasztikus energiaár-robbanás milliárdos többlet terhet ró a városra
Az elmúlt egy éves időszakban folyamatos, drasztikus áremelkedés volt tapasztalható Magyarországon. Ezzel nehéz helyzetet teremtve a miskolci önkormányzati gazdálkodó szervezetek és intézmények, valamint a Miskolc Holding Zrt. és tagvállalatai esetében is. Ennek ellenére 2022-ben is biztosított lesz a gáz és villamos áram a miskolci önkormányzati szolgáltatóknál.
A gáz és villamosenergia beszerzését az önkormányzat és a Holding esetében is – szakmai ismerete és tapasztalata alapján – a MIHŐ Kft. bonyolítja. A 2021-2022.-es gázbeszerzés során realizált gázárak már a jelenlegi piaci folyamatokat tükrözik, melynek eredményeképpen jelentős, éves szinten közel 2,5-szeres földgáz költséggel kell számolni.
Az MVK Zrt.-nél például a jelenlegi földgázárhoz képest várhatóan több mint 115 százalékos költségemelkedés prognosztizálható, amely éves szinten 332 millió Ft többlet költséget jelenthet a várható földgáz felhasználás figyelembevétele mellett. A MIHŐ Kft. esetében a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal a távhőszolgáltatóknak nyújtott támogatás, a MIHŐ Kft.-re eső többletköltség jelentős része kompenzálásra kerül az ártámogatás révén, azonban a Hivatal prognózisa így is elmarad a közös beszerzés során realizált ártól, így a MIHŐ Kft. esetében is többlet költséggel kell számolni.
Az önkormányzati gazdálkodó szervezetek és intézmények, valamint a Miskolc Holding Zrt. és tagvállalatai – az MVK Zrt. kivételével – tekintetében pedig 130 százalékos földgázköltség emelkedést prognosztizálható, amely éves szinten közel 248 millió Ft többletköltséget jelenthet a várható földgáz felhasználás figyelembevétele mellett.
A villamosenergia esetében az önkormányzati gazdálkodó szervezetek és intézmények, valamint a Miskolc Holding Zrt. tagvállalatainál a 2021-es 738 milliós költségek 2022-ben 2 milliárd 138 millió forintra emelkednek, ami 1 milliárd 400 millió forint plusz költséget jelent a jövő évben.
35 ezren a változásra szavaztak. A változás irányát nem kérdezte a VV.
Nem sikerült a mozgósítás? :):):))
„Alig 14 nap alatt csaknem 36 ezer válasz érkezett. Soha ennyien nem támogattak még polgármesteri programot. – Köszönöm ezt a nagy aktivitást, ez is bizonyítja, hogy a miskolciak hisznek a folytatásban, és hogy Miskolc október 13-án is a nyerő oldalon fog maradni – mondta Alakszai Zoltán. Kiemelte: a visszaérkezett 36 ezer válasz azt jelenti, hogy „Miskolc velünk van, egyetértenek azzal a vízióval, amivel elindultunk”.”
nektek sikerült hülyének nézni 35 ezer miskolcit.
most meg itt siránkoztok a 6 sportállás biztonságáért
Na várj csak. Szóval veres miatt megy fel a fűtés ára? Akkor minden másnak az ára ki miatt megy fel?
Sportállás mantra. Alekosz nej a holdingban, alekosz apuka, csöbi férj, csöbi fiacska a hivatalban.Mesélj még a sportállásokról szekus.
„Weinhardt Attila
2021. november 08. 12:38
Az elszálló áramárak láttán pénzhiány miatt sorozatosan eredménytelennek nyilvánítják a magyar önkormányzatok a 2022-es áramvásárlási közbeszerzéseiket, de nem kell aggódni, hogy áram nélkül maradnának az újév kezdetétől. Egy régóta meglévő, de mostanában nem használt jogszabályi lehetőséggel ugyanis gyakorlatilag a teljes magyar önkormányzati szféra bemenekülhet a rezsicsökkentéssel védett egyetemes szolgáltatás körébe. Emiatt a 60-70 forint/kWh-s közbeszerzési ajánlatok helyett várhatóan 30-36 forintért kaphatják majd januártól az áramot, ami már mérsékeltebb áremelkedést jelent számukra, hiszen idén jellemzően 20-28 forintos áron kapják az áramot – rajzolódik ki a Portfolio-hoz eljutott információkból.”
„Rengeteg érintett menekülhet be
A fenti válaszban van az egész sztori kulcsa, miszerint évek óta volt jogszabályi lehetőség arra, hogy az önkormányzati-egyházi intézmények az egyetemes szolgáltatói körben kapják az áramot, de
MIVEL A PIACI ÁRAK SOKKAL ALACSONYABBAK VOLTAK ENNÉL, EZÉRT SENKI SEM ÉLT EZZEL, DE AMINT MOST A PIACI ÁRAK ELSZÁLLTAK, HIRTELEN MINDENKI ÚJRA BEMENEKÜL AZ EGYETEMES SZOLGÁLTATÁSI KÖRBE.
Felsmann Balázs szerint amiatt, hogy most a piaci áramárak jóval magasabbak az egyetemes szolgáltatói áramáraknál,
nagyon nagyszámú visszaáramlásra lehet számítani.
Így az egyetemes szolgáltatási körbeli fogyasztási volumen az eddigi évi 12 terawattóráról jócskán megnőhet. Szerinte az a nagy kérdés, hogy a fogadó oldal, az egyetemes szolgáltatói kör, fogja-e bírni forrásokkal, azaz a jogszabályban most lefektetett 30,4-31,02 forint/kWh áron tudja-e majd fogadni a hirtelen beáramló nagyszámú intézményt, amely jogosult az egyetemes szolgáltatásra.
Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzati Szövetségének elnöke ezzel kapcsolatban a Portfolio-nak egyrészt megerősítette, hogy
VALÓBAN TÖMEGES VISSZAÁRAMLÁS VÁRHATÓ AZ ÖNKORMÁNYZATOK RÉSZÉRŐL AZ EGYETEMES SZOLGÁLTATÓI KÖRBE ÉS AZT IS ELŐREVETÍTETTE: VALÓSZÍNŰLEG NEM MARAD MEG AZ EMLÍTETT 30,4-31,02 FORINTOS ÁR, HANEM VÁRHATÓAN 35-36 FORINTIG FELEMELKEDIK MAJD.
Ennek oka az lehet, hogy az egyetemes szolgáltatók beszerzési árai is nőttek, így az eddigi árak mellett feltehetően nem tudnák majd ellátni a most bezúduló új kört. A szövetségi elnök azonban rámutatott, hogy még ezzel a 35-36 forintos árral is jóval olcsóbban kapnák a települések az áramot, mint a közbeszerzési ajánlatokbeli 60-70 forintos árak.”
20 éve mondom, betonodúból menekülni fogtok!
Jó nagy számokat tudtok mondani, amikor tarhálni kell. Azért vagytok ott bameg, hogy oldjátok meg és ne a moslék finanszírozására menjen el a pénz. Gondolom nem csak az én háztartásomban kell újraosztani a bevételt a kiadásokra hanem több százezer családban, megsem állunk ki a főtérre folyamatosan pofázni, hogy egy meg úgy a kormány… Dógozzatok, azért lennétek ott elvileg és nem azért hogy az aranyáron felujitott bukkszentkereszti holding üdülőben szorakozzatok.