A gáz Miskolcon. Nem fog begyűrűzni?

2021.12.2Tisztelt Sajtó

Legalább egy tucat magyarországi nagyváros távhőcége kapott figyelmeztetést az utóbbi hetekben a gázkereskedőjétől: vagy írják alá az október 1. óta érvényes szerződéseik módosítását, és fizessenek többet a gázért, vagy mondják fel a szerződésüket. Fideszes és ellenzéki vezetésű városokban is nagyon komoly aggodalom lett úrrá a polgármestereken, mert úgy érezték, három rossz lehetőség áll előttük.

Sajtó és Kommunikáció

nov. 30., K 9:47
címzett: én

Tisztelt Pusztai László!

Kérdésére küldjük a választ:

Miskolc nem érintett a cikk részletben leírtakkal összefüggésben.

A jelenlegi gázévre, a 2021. október 01-től 2022. szeptember 30-ig tartó időszakra a Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzatának intézményei, gazdálkodó szervezetei, illetve a Miskolc Holding Zrt. és tagvállalatai – közöttük a MIHŐ Kft. – az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt.-vel közbeszerzési eljárást követően kötöttek

A cikkben hivatkozott kereskedői megkeresést a MIHŐ Kft., illetve az eljárásban résztvevő említett társaságok, illetve intézmények nem kaptak.

2021.12.22

A drasztikus energiaár-robbanás milliárdos többlet terhet ró a városra

 

Az elmúlt egy éves időszakban folyamatos, drasztikus áremelkedés volt tapasztalható Magyarországon. Ezzel nehéz helyzetet teremtve a miskolci önkormányzati gazdálkodó szervezetek és intézmények, valamint a Miskolc Holding Zrt. és tagvállalatai esetében is. Ennek ellenére 2022-ben is biztosított lesz a gáz és villamos áram a miskolci önkormányzati szolgáltatóknál.

 

A gáz és villamosenergia beszerzését az önkormányzat és a Holding esetében is – szakmai ismerete és tapasztalata alapján –  a MIHŐ Kft. bonyolítja. A 2021-2022.-es gázbeszerzés során realizált gázárak már a jelenlegi piaci folyamatokat tükrözik, melynek eredményeképpen jelentős, éves szinten közel 2,5-szeres földgáz költséggel kell számolni.

 

Az MVK Zrt.-nél például a jelenlegi földgázárhoz képest várhatóan több mint 115 százalékos költségemelkedés prognosztizálható, amely éves szinten 332 millió Ft többlet költséget jelenthet a várható földgáz felhasználás figyelembevétele mellett. A MIHŐ Kft. esetében a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal a távhőszolgáltatóknak nyújtott támogatás, a MIHŐ Kft.-re eső többletköltség jelentős része kompenzálásra kerül az ártámogatás révén, azonban a Hivatal prognózisa így is elmarad a közös beszerzés során realizált ártól, így a MIHŐ Kft. esetében is többlet költséggel kell számolni.

Az önkormányzati gazdálkodó szervezetek és intézmények, valamint a Miskolc Holding Zrt. és tagvállalatai – az MVK Zrt. kivételével – tekintetében pedig 130 százalékos földgázköltség emelkedést prognosztizálható, amely éves szinten közel 248 millió Ft többletköltséget jelenthet a várható földgáz felhasználás figyelembevétele mellett.

 

A villamosenergia esetében az önkormányzati gazdálkodó szervezetek és intézmények, valamint a Miskolc Holding Zrt. tagvállalatainál a 2021-es 738 milliós költségek 2022-ben 2 milliárd 138 millió forintra emelkednek, ami 1 milliárd 400 millió forint plusz költséget jelent a jövő évben.