Bár Sanz Briz 1966-ban az izraeli Jad Vashem Intézettől “A Világ Igaza” címet is megkapta, a magyar fővárosban, Óbudán pedig egy utat is elneveztek róla, emlékműve is van ott, Spanyolországban kevesen ismerik a történetét. Ezen szeretne most változtatni a spanyol külügyminisztérium kötelékébe tartozó szefárd kulturális intézet, a Centro Sefarad-Israel, mely nyilvánosságra hozta a listát, melyen az ügyvivő és munkatársai által megmentett több mint 2000 egykori magyar zsidó neve szerepel.
Az eredetileg a spanyol nemzeti archívumban található dokumentumoktól azt remélik, hogy segítségükkel megtalálhatják az egykori túlélőket és leszármazottjaikat, hogy ők mesélhessék tovább „Budapest angyalának” történetét.
A listát ezen a linken lehet megtalálni, de itt is görgethető:
-
De ki volt Sanz Briz?
Nyolcvan évvel ezelőtt, 1942-ben egy fiatal kereskedelmi attasé érkezett a budapesti spanyol nagykövetségre. A kereskedő- és katonacsaládba született, mindössze 32 éves Ángel Sanz Brizt friss házasként, Kairóból rendelték a magyar fővárosba, ahol hamarosan első gyermeke is megszületett. Bár már javában dúlt a II. világháború, a család ekkor még viszonylagos nyugalomban élte mindennapjait.
„Nagyon sok levél van otthon, melyeket a szüleim a családnak küldtek haza Spanyolországba, ezekben gyakran írták, milyen csodálatos ez a város. Budapest ekkor a béke oázisa volt a többi európai fővároshoz képest” – írta a hvg360-nak Ángela Sanz Briz, az 1980-ban elhunyt diplomata kisebbik lánya.
Amikor azonban a németek megszállták az országot, a Sanz Briz család élete is gyökeresen megváltozott. Az akkor már a spanyol nagykövetség ügyvivőjeként szolgáló diplomata hazavitte feleségét és kislányát Spanyolországba, majd visszautazott Magyarországra, ahol a magyarországi zsidóság sorsát látva saját kezébe vette az irányítást és mentőakcióba kezdett.
True story bro 😀