Szép kis kilátások a jövőre…hidegebbre fordul a kínai-amerikai hidegháború

A geopolitikában három veszély fenyeget:

  • Oroszország készül megtámadni Ukrajnát, és mivel gazdasága ellenállóbb lett a szankciókkal szemben, a kilátásba helyezett retorziók nem rettentik el Putyint. Ráadásul ha nem kezdi meg működését az Északi Áramlat 2, az csak súlyosbítja Európa energiabajait.
  • Még hidegebbre fordul a kínai-amerikai hidegháború. Peking fokozza a katonai nyomást Tajvanra, illetve a Dél-Kínai-tenger térségében, felgyorsul a kínai és az amerikai gazdaság szétválása. Ennek pedig idővel stagflációs kihatása lesz.
  • Irán a küszöbén áll, hogy atomhatalom legyen. Ha Izrael tényleg perzsa nukleáris létesítményeket bombáz, az súlyosabb világgazdasági következményekkel járhat, mint a 73-as, illetve 79-es olajválság.

Az idén a sorozatos természeti csapások megmutatták, mit is jelent valójában az éghajlatváltozás és a rendszerszintű kockázatok, s ezek 2022-ben tovább fokozódnak. A szárazságok már veszedelmesen felnyomták az élelmiszerárakat. Ráadásul megy a széndioxid kibocsátás agresszív visszaszorítása, ezért a hőerőműveket már nem újítják meg a kellő mértékben, noha az előállított megújuló energia még nem elegendő a kiváltásukra. Ily módon egy idő után száguldó áramárakkal kell számolni.https://hvg.hu/360/20211231_Nouriel_Roubini_Viharfelhok_kozelednek_a_vilagpolitikaban