Jarosław Kaczyński, Lengyelország miniszterelnök-helyettese és a kormányon lévő Jog és Igazságosság (PiS) párt elnöke elismerte, hogy Lengyelország használta a Pegasus kémszoftvert, azt viszont tagadta, hogy azt ellenzéki figurák ellen vetették volna be. A politikus erről a Sieci nevű lapnak beszélt, mely hétfőn jelenik meg, de pénteken már közöltek belőle részleteket.
Kaczyński azt mondta az interjúban, hogy a Pegasust sok országban használják a korrupció és a bűnözés ellen. A titkosított adattovábítás technológiai fejlődésével indokolta, hogy a kormánynak be kellett szereznie a szoftvert. „Rossz lenne, ha a lengyel szolgálatoknak nem lenne ilyen eszközük” – mondta.
Decemberben kiderült, hogy Lengyelországban egy ellenzéki figurákat képviselő ügyvédet, egy ügyészt, és egy ellenzéki képviselő telefonján is megtalálták a Pegasus nyomait. Mateusz Morawiecki miniszterelnök akkor álhírnek nevezte a Citizen Lab erre vonatkozó eredményeit, és azt mondta, bizonyára külföldi titkosszolgálatok figyelték meg az említett három személyt. Wojciech Skurkiewicz védelmi miniszterhelyettes december végén még tagadta, hogy a lengyel szolgálatok használnák a Pegasust.
Néhány napja a Gazeta Wyborcza napilap írta meg, hogy a kormány a programot valószínűleg törvénytelen módon finanszírozták: csak az állami költségvetésből lehetne ilyesmit finanszírozni, viszont az Igazságügyi Alap forrásaiból fizették ki, amely a bírságokból származó pénzt gyűjti össze, és elsősorban a bűncselekmények áldozatainak megsegítésére, valamint bűnmegelőzésére fordítják. Majd Izrael szerdán bejelentette, hogy a Pegasus-ügy miatt nem engedélyezi a cyberfegyverek exportját Lengyelországba és Magyarországra. (AP)
Izrael csak tudja,hogy
kinek adott el Pegazust…….
csak hozzáférés biztosítás volt
átnevezik
oszt hajrá a dollárt megtörő BRICS-en keresztül.
„A BRICS betűszó öt jelentős feltörekvő gazdaság társulását takarja. Az öt ország Brazília, Oroszország, India, Kína és a Dél-afrikai Köztársaság. (A betűszó az öt ország angol nevének kezdőbetűiből áll össze : Brasil, Russia, India, China és Republic of South Africa.) Az országcsoport neve a Dél-afrikai Köztársaság 2010-es csatlakozását megelőzően BRIC volt. A BRICS-tagok mindegyike gyorsan fejlődő és frissen iparosodott ország. Jelentős regionális és globális befolyással rendelkeznek, pl. Kína és Oroszország tagja az ENSZ Biztonsági Tanácsának és mind az öt ország tagja a világ legnagyobb gazdaságait tömörítő G20-nak.
2013-ban a BRICS-országok közel 3 milliárd embert képviselnek, ami mintegy 40%-a a föld teljes lakosságának. Az öt ország összesített nominális GDP-je a világ GDP-jének mintegy 20%-át teszi ki.”
„Majd Izrael szerdán bejelentette, hogy a Pegasus-ügy miatt nem engedélyezi a cyberfegyverek exportját Lengyelországba és Magyarországra. (AP)”
KAMU