Újabb árrobbanás van készülőben az ingatlanpiacon
Tovább folytatódhat a drágulás 2022-ben
Számos tényező befolyásolhatja 2022-ben az ingatlanpiac alakulását, de a jelenlegi előrejelzések szerint nyárig akár 20 százalékos emelkedés is realizálódhat az újépítésű lakások piacán. Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa szerint a trend mögött az állhat, hogy a tavalyi drágulás ellenére erős kereslet volt az ingatlanok iránt, az emberek mertek vásárolni és hitelt felvenni, ezért a beruházók az emelkedett építőanyagárakat bátrabban hárítják át a vásárlókra idén is.
A várakozásokkal némileg ellentétben rendkívül erős volt a december az ingatlanpiacon, az adásvételi aktivitás az előző évek azonos időszakához képest jelentősen emelkedett, és ez a tendencia várhatóan tovább folytatódik majd 2022-ben is.
Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa elmondta, szűk egy év leforgása alatt egy átlagos, budapesti újépítésű lakás ára 700 ezer forintos négyzetméterárról 900 ezer forintra emelkedett. Ez akár már az év első hónapjaiban átlépheti a lélektani 1 millió forintos határt, nyárra pedig az 1,2-1,3 millió forintos négyzetméterár sem lenne teljesen meglepő.
„A beruházók is érzik, hogy hiába kúsznak felfelé az árak, a piac rendkívül aktív és az emberek nem félnek lakást vásárolni. Azzal, hogy az építőanyagok ára elszállt, indokoltnak is látják az újabb áremelést a most épülő ingatlanok esetében és ezt meg is merik lépni” – mutatott rá a szakember.
Példaként említette, hogy egy tavaly indult beruházás esetében 700-750 ezer forintért hirdették meg alaprajzról a lakásokat, de néhány hónappal az átadás előtt a még megmaradt lakásokat 1 millió forint felett is értékesíteni tudják majd.
A szakember másrészt arra hívta fel a figyelmet, hogy az emberek még mindig az ingatlanvásárlást érzik az egyik legbiztonságosabb befektetésnek. Mint mondta, ugyan eddig is érzékelhető volt az áremelkedés, a legtöbben úgy vannak vele, nem tudni, mikor ér véget a drágulás, ezért beszállnak most is.
A GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa elmondta, ugyan a jegybanki alapkamatot emelték és drágábbak lettek a hitelek, de még mindig olcsónak számítanak. Tehát ez sem akadályozza meg az embereket, hogy a vásárláshoz hitelt vegyenek fel, és a bankok hitelezési kedve várhatóan 2022-ben is kitart.
„Az összetett kormányzati támogatási rendszernek lehetnek olyan elemei, amiket adott esetben már nem hosszabbítanak meg. Ezért mindenkinek azt tanácsolom, ha ingatlanvásárlásban gondolkozik, ne halogassa túl sokáig a döntést, mert kellemetlen meglepetések érhetik” – zárta szavait Gadanecz Zoltán.
Árrobbanás?
Hogyan alakul az ár a mindenkori euró árfolyammal számolva euróban, és forintban?
Egy kettős grafikon érdekes lenne. Valószínű, hogy mindkettő növekedő, de az emelkedés mértéke jelentősen eltérne.
Hány évig lesznek még lakhatóak, felújíthatóak ezek a nagyjából 20 éves időközön belül felépített panel lakások? Egyszerre fognak tönkremenni. Számolnak ezzel a vevők, a tulajdonosok? És akkor mi lesz?