Újra kell tárgyalnia a Miskolci Törvényszéknek a HCM 1890 Zrt. számára kiadott közigazgatási határozat ügyét – erről szóló a Kúria hozott végzést még tavaly novemberben. Az ügy előzményeit pedig hétfőn sajtótájékoztatón foglalta össze F. Nagy Zsuzsanna, a Zöld Kapcsolat Egyesület elnöke és Sóczó Réka, a képviseletüket ellátó ügyvéd.
Amint az ismeretes, a miskolci cementgyárat tulajdonló és üzemeltetni kívánó HCM 1890 Kft. még 2015 februárjában kért engedélyt az újraindulásra, ami már akkor is aggodalomra adott okot a helyiekben. Ennek oka, hogy a gyárat korábban üzemeltető társaságok 1997-ben engedélyt kértek és kaptak a környezetvédelmi hatóságtól arra, hogy saját tevékenységük során keletkező 34 féle veszélyes és egyéb hulladékot energetikai céllal hasznosítsák (értsd, elégessék), amit 2000-ben – igaz csak 31 féle hulladékra – meghosszabbítottak.
– A vállalat 2004-ben 181 tonna műanyag hulladékot égetett el ilyen módon, majd a következő évben kísérleti engedély alapján gumiabroncs és szerves hulladékok elégetésére is engedélyt kapott, annak ellenére, hogy ez ellen akkoriban több helyi társadalmi szervezet is tiltakozott – idézte fel F. Nagy Zsuzsanna.
Sok a kérdőjel
Ezek tükrében nem meglepő, hogy a témában 2015 áprilisában tartott közmeghallgatásra sokan, mintegy százharmincan mentek el, és az eseményt követően meg is alakult a STOP Miskolci Cementgyár Munkacsoport. Az év májusában egy aláírásgyűjtésen több mint 2000 helyi szignóját gyűjtötték össze a csoport tagjai, az aláírók a Hejőcsabai Cementgyár újraindítása ellen tiltakoztak.
A témában tartott fórumok és kerekasztal beszélgetések miatt a munkacsoport tagjait és a megyei napilap akkori szerkesztőségét is beperelte a HCM tulajdonos ügyvezetője, azonban mindkét keresetet elvesztette. A bíróság állásfoglalása az volt: „A véleménynyilvánítás kommunikációs jog”. A Zöld Kapcsolat egyesület időközben – egészen pontosan 2016-ban – keresetet nyújtott be a cementgyár számára kiadott egységes környezethasználati engedély (EKHE) ellen, ezzel kapcsolatban hozott tavaly novemberben végzést a Kúria, immár második alkalommal.
– Mi mindvégig és jelenleg is három dolgot kifogásoltunk. Egyrészt, a környezetvédelmi hatóságok az egységes engedély kiadásánál jogszabálysértően jártak el, amikor nem határozták meg a védőterületet, védőtávolságot. Másodszor, tévesen, nem teljes körűen foglaltak állást a levegő jelenlegi terheltségével és azok esetleges további romlásával kapcsolatban. Harmadszor pedig: a Sajó völgye légszennyezettségi zóna kritikus komponense a PM10, éppen ezért érthetetlen, hogyan adhattak engedélyt (többek között) évi ötezer tonna szálló por kibocsátására és napi 507 teherautó elhaladására? – hangsúlyozta F. Nagy Zsuzsanna.
minap.hu
„Hol él ez a jogászkodó nő?
előbb bányajog, aztán bányagépek, aztán bánya , aztán mészkőtermelés, aztán új mészégető kemence építés , aztán gyárátépítés új klinkerkemencéhez, aztán robotizált laboratórium, aztán cementőrlés, aztán cementkiszállítás, aztán lehet másodtüzelésre esetleg gondolni és engedélyt kérni
Évek és sok munka, sok embernek, sok pénz a beszállító Nyugat- Európa felé.
Ez nem oskola, hogy a tantónéninek kezébe nyomjuk a digitális táblát a halálfejes cementgyár sziluett rajzolására kedden és pénteken már taníthatja a halmozottan hátrányos helyzetű gyerekeket PISA tesztre.”
zsákos filterhez+ füstgázmosóhoz minek a védőterület, védőtávolság?
beszúrnak egy körzőt a térképre megvizsgálják a hazai gyárakat, aztán Európa 253 cementgyárát és 600 mészkemencéjét.
Erwitte városát tudnám ajánlani.
Ott üzemel vagy három négy cementgyár
Stb.,stb.
Egyszerűbb ha a város azt mondja, nem tetszik a 7 magyar tulajdonos, mi
a svájcit imádjuk és Komárom megyének szeretjük fizetni az adót.
Tiszta szívből gratulálok az eredményhez, bizonyára sok miskolcival együtt!
A cementgyárat meg békésen egye tovább a rozsda!
T.A.
Bele kellene nyugodni,hogy itt soha nem lesz működő cementgyár!
Ami nagyon helyes!
Szerintem ezeknek a „zöldeknek” ki kellene menni gyűjtögetni a város környéki több száz illegális szemétlerakóba. Azzal legalább valamit tennének a környezetért nem pedig munkahelyeket tennének tönkre. Az összegyűjtött gumiabroncsokkal és egyebekkel ők is tudnák támogatni a többi környezetbarát cementgyár működését…vagy a hejőcsabai visszaindulását.