Ezért érdemes keltetőgépbe fektetni

Bár kétségtelenül egy kotlós tudja a legmegfelelőbben ellátni a keltetéssel kapcsolatos feladatokat, alkalmazása mégis mind időben, mind pedig kapacitásban keretek közé szorítja a baromfitartókat. Így aki szeretne többször és gyakrabban szert tenni csibékre, annak érdemes a mesterséges szaporítás felé venni az irányt, mégpedig keltetőgép alkalmazásával.

Mit tud egy keltetőgép?

 

Nos, igazából mindent, amit egy kotlós, épp ezért kiváló alternatívája a természetes keltetésnek. A tyúkok gyakran tojnak tojást, am kotlani ritkábban szoktak. A keltetőgép használatára azonban akkor kerítünk sort, amikor csak szeretnénk. Természetesen azonban mind a keltetés alatt, mind pedig azt követően is számos dologra kell figyelnie egy lelkiismeretes gazdának.

 

Már a keltetőgép használata előtt jó, ha tisztában vagyunk néhány tudnivalóval. A tojások ideális megtermékenyülésének érdekében fontos, hogy 10 tyúkra jusson egy kakas. Ha a nembéli arányok felborulnak, nem lesznek keltetésre alkalmas, megfelelő minőségű tojásaink.

 

A tojások esetében fontos továbbá az is, hogy a keltetőgépbe való helyezésük alkalmával ne legyenek idősebbek, mint 10 nap. A gépbe kizárólag tiszta és sérülésmentes tojások kerülhetnek. Hogyha nem tenyésztőtől vesszük a tojásokat, mindaddig, amíg nem gyűlt össze a megfelelő mennyiség belőlük, tartsuk őket 10 és 20 °C-os hőmérséklet mellett 60-70%-os páratartalmon. Így garantálható, hogy mikor sor kerül a keltetőgép használatára, a tojások még használhatóak, jó minőségűek lesznek.

 

A keltetőgép olyan, mint a tyúk

 

A keltetőgép működése során leutánozza a kotlós adottságait és tevékenységét. Így folyamatosan képes biztosítani a megfelelő hőmérsékletet, páratartalmat, bizonyos típusai pedig automatikusan forgatják és hűtik is a tojásokat. Amelyek azonban nem, azoknál a gazdák kötelessége, hogy elvégezzék ezeket a lépéseket. Manuálisan működő keltetőgép esetén a forgatást napi kétszer, reggel és este kell elvégezni, minden egyes alkalommal 180°-ot kell fordítani a tojásokon. A hűtés természetes körülmények között akkor valósul meg, mikor a kotlós felkel és elmegy enni, inni. A keltetőgép – hacsak nem automata – nem képes magától kikapcsolni, ezért ezt nekünk kell megtenni napi egyszer 10 perces időtartamra.

 

Az első 4 napban azonban a tojásokat nem kell hűteni, az utolsó 3 napban pedig forgatni. Az ideális hőmérsékletet és páratartalmat a színvonalas keltetőgépek legtöbbike képes biztosítani, ám ezeket a paramétereket is érdemes folyamatosan ellenőrizni és a fejlődő csibe mindenkori igényeihez igazítani.

 

A jó keltetőgép ismérvei

 

Egy színvonalas keltetőgép tehát:

  • képes jól tartani a hőt
  • gondoskodni az ideális hőmérsékletről és páratartalomról
  • könnyen karbantartható, alkatrészei szerelhetőek, szükség esetén pótolhatóak is
  • egyszerűen tisztítható

 

A kotlós pótlására az infralámpa beszerzéséről szem szabad elfeledkezni, melynek a kelést követően van jelentős szerepe. A keltetőgép eredményesen képes helyettesíteni a tyúkanyót, működése során megteremtve ezzel a természetes folyamatokhoz hasonló feltételeket.